Zakończenie sezonu Ekstraklasy 2019/2020: podsumowanie. Legia górą!

16-07-2020 22:47,

Dziwny, bo przerwany przez pandemię, sezon Ekstraklasy 2019/2020 dobiegł końca 19 lipca. Później niż planowano, z racji dwumiesięcznej przerwy w kwietniu i maju. Na tydzień przed końcem rozgrywek Legia Warszawa zapewniła sobie tytuł mistrza. Co zapamiętamy z tego sezonu Ekstraklasy?

Zwycięzca sezonu 2019/2020 – to było do przewidzenia?

 

Po raz czternasty polską najwyższą ligę rozgrywek piłki nożnej wygrała Legia Warszawa. Pozbawiła tytułu Piasta Gliwice, który dość niespodziewanie rok temu został po raz pierwszy w historii mistrzem Polski. Ci kibice, którzy obstawili taki wynik rok temu, wzbogacili się, ale nie zbili na tym fortuny, bowiem Legia była typowana przez bukmacherów na zwycięzcę już na starcie. Stawiano około 2,20 do 2,50 na to, że zostanie mistrzem. Ten, kto wie wszystko o obstawianiu meczy, zdaje sobie sprawę, że to nie jest zbyt wysoki kurs.

 

Więcej zapłacono by za wygranie Lechii Gdańsk – nawet 7,00. W czołówce drużyn obstawianych na mistrza Polski były jeszcze Jagiellonia Białystok z kursem 8,50, Lech Poznań: 13,00 i Piast Gliwice – 15,00. Jednak jak widać te kursy były bardzo odległe od typu na Legię Warszawę. Wydaje się, że drużyna z Warszawy była skazana na zwycięstwo, przynajmniej wedle bukmacherów. Najmniejsze szanse bukmacherzy dawali beniaminkom: ŁKS-owi Łódź i Rakowowi Częstochowa.

 

Kilka faktów o tym sezonie:

• To była 94. edycja rozgrywek, po raz 86. przeprowadzona w postaci turnieju ligowego.

• Wzięło w niej udział 16 drużyn.

• Sponsorem tytularnym jest PKO Bank Polski.

• Sezon składa się z dwóch części – fazy zasadniczej oraz finałowej. To rozwiązanie obowiązuje od sześciu sezonów.

• Nowicjuszami w lidze byli Raków Częstochowa, który powrócił po 21 latach, oraz ŁKS Łódź – powrót po 7 latach.

• Łącznie rozegrano 296 meczów.

• Po raz trzeci nie dzielono punktów między obiema fazami.

• Zwycięzca Legi Warszawa weźmie udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów.

• Drugie miejsce zajął Lech Poznań, a trzecie Piast Gliwice – te drużyny powalczą o Ligę Europy.

 

To był ciekawy i trudny sezon…

 

Ekstraklasa zaliczyła dość dziwny sezon. Z racji pandemii przerwano rozgrywki 20 marca. Mecze wróciły 29 maja. Ponieważ zostało wiele kolejek, a czas naglił – i tak zakończenie ligi znacząco się przesunęło – to musiano zaplanować kilka kolejek w formie multiligi, czyli osiem spotkań o tej samej porze. Ponadto na meczach od 27. do 30. kolejki nie było publiczności, a na 56 meczach rundy finałowej mogło przebywać na stadionie jedynie 25 procent publiczności. Z racji przerwy, nowy sezon Ekstraklasy zacznie się prawdopodobnie dopiero w połowie sierpnia.

 

Kto spadnie, kto wejdzie?

 

Po tym sezonie z Ekstraklasą pożegnały się:

 

·         Arka Gdynia, która spadła po 34. kolejce.

 

·         Korona Kielce – wiadomo było, że opuści najwyższą ligę już po 34. kolejce.

 

·         ŁKS Łódź – beniaminek jako pierwszy uplasował się na pozycji do spadku, już po 32. kolejce.

 

Z kolei jako pierwsze zapewniło sobie miejsce w Ekstraklasie Podbeskidzie Bielsko-Biała.

 

Odejście legendy

 

Ten sezon rozgrywek okazał się ostatnim w karierze legendy Wisły Kraków – Pawła Brożka. Grał on z przerwami dla drużyny z Krakowa, bo trzykrotnie opuszczał klub, ale zawsze wracał. Dwa razy został strzelcem Ekstraklasy w roku 2008 i 2009. Zdobył siedem mistrzostw kraju z Wisłą, a także dwa Puchary Polski i Ligi. Strzelił aż 176 bramek, jedynie o pięć mniej od Kazimierza Kmiecika, lidera wszechczasów Wisły Kraków. Niestety nie udało mu się pobić rekordu, bo na początku czerwca dorobił się kontuzji i po wznowieniu rozgrywek nie brał udział w większości meczów.

 

Superpuchar Polski

 

Ekstraklasa może się i skończyła, ale emocji piłkarskich nie zabraknie nawet w lato. Już 9 sierpnia rozegrany zostanie mecz o Superpuchar Polski między zwycięzcą ligi, Legią Warszawą a zdobywcą Totolotka Pucharu Polski – tu jeszcze nie wiadomo, czy będzie to Cracovia czy Lechia Gdańsk, bo mecz o to trofeum rozegrany zostanie 24 lipca. Najwięcej razy w historii Superpuchar zdobył Lech Poznań – sześć razy, ale Legia Warszawa może poszczycić się rekordem, jeśli chodzi o liczbę wystąpień w tym meczu.

 

 

Dodaj komentarz

Projekt i wykonanie: CK Media Group