Nie mamy prawa doszukiwać się absurdów. Nowości jest sporo, ale staniemy na wysokości zadania

30-05-2020 08:00,
Mateusz Kaleta

Po 81 dniach przerwy wraca piłkarska Ekstraklasa. Drużyny będą musiały odnaleźć się jednak w nowej rzeczywistości. Na stadionach nie będzie kibiców, a mecze będą odbywać się przy zaostrzonych środkach bezpieczeństwa. "Strefa zero", własne tablice zmian, brak przywitań, maseczki, kontakt z sędziami ograniczony do minimum - to tylko niektóre ze zmian. Jest ich jednak dużo więcej. Wszystkie zostały opracowane przez powołany do tego sztab trenerski i medyczny, a zatwierdzone przez PZPN i polski rząd.

Co się za tym wszystkim kryje? O tym, jakie zmiany czekają piłkarzy na boisku porozmawialiśmy z Łukaszem Tomczykiem - kierownikiem drużyny Korony Kielce, który odpowiada w żółto-czerwonym zespole za dopięcie wszystkich szczegółów organizacyjnych. Kielczanie będą musieli sprostać nowym zasadom już w niedzielę - wtedy zagrają w Płocku z Wisłą (godz. 12:30).

Wraca piłkarska PKO Ekstraklasa. Intensywność meczów będzie bardzo duża, więc intensywna też będzie praca kierownika drużyny. Jak się pan w tej nowej rzeczywistości odnajduje?

- W związku ze wznowieniem rozgrywek jest sporo nowości, ale nie uważam, żeby miało to wielki wpływ na naszą pracę. Intensywność meczów będzie spora, ale z pewnością staniemy na wysokości zadania.

Zmian jeśli chodzi o organizację meczów będzie dużo. Jak Korona planuje swój wyjazd do Płocka?

- W kwestii samego transportu nic się nie zmienia, będziemy podróżować jednym autokarem, w którym na dzisiaj ma prawo jechać 25 osób, a od przyszłego tygodnia 35 pasażerów. Na każdy wyjazd mamy do dyspozycji osobnego 9-osobowego busa, więc jesteśmy zabezpieczeni na wypadek konieczności odizolowania jakiejkolwiek osoby z zespołu, u której mogą pojawić się niepożądane objawy. Komisja Medyczna PZPN przedstawiła swoje zalecenia co do organizacji zgrupowań przedmeczowych w hotelach, zostawiając przy tym klubom dowolność w kwestiach wyboru i decyzji o warunkach pobytu. 

Z naszej perspektywy nie ma konieczności umieszczania każdej z osób w osobnym pokoju. Zawodnicy i tak spędzają razem czas i trenują codziennie. Jesteśmy dwukrotnie przebadani, stosujemy na co dzień wszelkie środki ostrożności, nie boimy się przebywania we własnym gronie. Na pewno będziemy uważać na zachowanie swojego bezpieczeństwa również w hotelach, dlatego też przy każdym zgrupowaniu mamy wydzielane osobne piętra na wyłączność, podobnie jak sale na posiłki oraz odprawy przedmeczowe. Z wiadomych względów nie będziemy korzystać z żadnych stref w hotelach, do których dostęp mają inni goście.

Piłkarze na ławce rezerwowych i sztab drużyny będą korzystać z maseczek? 

- Tak, wszystkie osoby przebywające w trakcie meczu w strefie technicznej mają obowiązek zasłaniania ust i nosa. Jedyną osobą zwolnioną z tego obowiązku jest pierwszy trener, który co do zasady na bieżąco udziela wskazówek zawodnikom w trakcie spotkania. Zasłanianie ust i nosa obowiązuje również w budynkach klubowych. Zawodnicy i sztab będą natomiast przebywać na ławce rezerwowych w normalnych odległościach.

A przed meczem...

- Nie będzie tradycyjnego powitania zespołów, ani wymiany proporczyków klubowych. Obie drużyny wychodzą na boisko i schodzą z niego osobno - najpierw goście, a następnie gospodarze. 

Ograniczenia dotyczą też szatni.

- Wszelki catering pomeczowy do szatni jest zabroniony. Po meczu wyjazdowym będziemy wracać na posiłek do hotelu.

Jak będzie wyglądał kontakt z sędziami?

- Jest on ograniczony do absolutnego minimum. Obowiązuje zakaz wejścia do pokoju sędziowskiego zarówno przed, jak i po meczu. Co ciekawe – aktualnie to kierownik będzie podnosił do góry tablicę zmian i informował o zmianie zawodnika. Podobnie z czasem doliczonym do każdej połowy – będzie to w gestii kierownika zespołu gospodarzy. Każdy z nas jadąc na wyjazd ma obowiązek użytkować swoją tablicę zmian.

- Duże zmiany dotykają też transmisji telewizyjnych. Co z wywiadami?

- Przed i po meczu będą normalnie odbywały się rozmowy z trenerami i zawodnikami. Wszystko oczywiście w specjalnie wyznaczonych strefach i z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Koordynacją tych spraw mają zająć się kierownicy drużyn wraz z osobami z mediów klubowych, które przeszły proces izolacji oraz zostały przebadane i praktycznie jako jedyne z osób spoza zespołu, mają prawo przebywać w strefie zero, zarezerwowanej tylko dla obu drużyn i delegacji sędziowskich.

A co pan osobiście sądzi o tych regulacjach? Są potrzebne, czy może trochę absurdalne, biorąc pod uwagę nieustanny kontakt zawodników ze sobą w tracie meczów?

Nad projektem wznowienia rozgrywek ciężko pracowało duże grono ludzi w Polsce. Nie mamy prawa doszukiwać się tutaj żadnych absurdów. Najważniejsze, że mamy możliwość wrócić do sportowej rywalizacji i robić to, co kochamy.

Rozmawiał: Mateusz Kaleta

fot: Paula Duda

PARTNEREM RELACJI JEST PROKODER STUDIO

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

R2020-05-30 11:11:47
Forsel, Kiełb i 3 z karnego.
A jarząbek gdzie?2020-05-30 11:37:17
Czekam na wypowiedzi tego "jarząbka" ,co pisał o Niemcach jak o zbawcach klubu, dla prezesa śpiewał piosenki w stylu "łubu dubu ,łubu dubu niech nam żyje prezes klubu" ,a w Lettierim widział trenera reprezentacji! :-)
Miotła2020-05-30 18:12:20
Panie szukaj se lepiej roboty bo za 2 miechy to tu mysz nie zostanie!
Te jarzabek2020-05-30 18:47:49
Weź leki i czekaj aż zaczną działać
Jacoob2020-05-30 19:35:03
wisła dostała po ryju od Piasta, poprostu MUSIMY to WYGRAĆ!
kibic2020-05-30 20:59:14
jeszcze legła i rzeka już się nie podniesie .
Sromotne baty2020-05-30 22:11:53
Korona dostanie baty ze 4;0 i koniec marzeń o pozostaniu w e-klasie.
Mecz za 9kt.2020-05-30 22:53:54
Trzeba wygrać!
Zielu2020-05-31 11:02:13
Jestem za porazka Precz ex

Ostatnie wiadomości

Trzej zawodnicy Industrii Kielce zaleźli się w szerokiej, 35-osobowej kadrze reprezentacji Francji na Igrzyska Olimpijskie w Paryżu. Gospodarze imprezy są jednymi z głównych faworytów do zdobycia złotego medalu.
Mecenas Sławomir Gierada zrezygnował z funkcji Członka Rady Nadzorczej Korona S.A. To kolejne pożegnanie z klubem w ciągu kilku ostatnich godzin.
We wtorek Łukasz Jabłoński ogłosił decyzję o zakończeniu pracy prezesa w Koronie Kielce. Do informacji ustosunkowała się Agata Wojda, prezydent Miasta Kielce.
Kibice Korony Kielce podziękowali ustępującemu prezesowi Łukaszowi Jabłońskiemu za pracę na rzecz „żółto-czerwonego” klubu.
Rzeczniczka prasowa i dyrektorka działu marketingu Daria Wollenberg odchodzi z Korony Kielce.
Łukasz Jabłoński nie będzie już prezesem Korony Kielce. O swojej decyzji poinformował podczas dzisiejszej (28 maja) konferencji prasowej.
Rozgrywane w Chorwacji handballowe mistrzostwa świata drużyn Masters zakończone triumfem ekipy ze stolicy województwa świętokrzyskiego. Masters Handball Kielce ukończyło zawody na wysokim trzecim miejscu.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej prezes Łukasz Jabłoński ogłosił zakończenie pracy w Koronie Kielce. Sternik klubu wyczerpująco odpowiedział na serię pytań ze strony dziennikarzy. – Pragnę podziękować panu Piotrkowi Dulnikowi. Gdyby nie on, nie byłoby mnie tutaj – przyznał podczas jednej z wypowiedzi.
Dominick Zator znalazł się w kadrze reprezentacji Kanady na mecze towarzyskie z Holandią i Francją. Przypomnijmy, że oba zespoły będą grupowymi rywalami reprezentacji Polski podczas zbliżającego się EURO 2024.
Napastnik Korony Kielce Jewgienij Szykawka nie znalazł się w okrojonej kadrze reprezentacji Białorusi na czerwcowe zgrupowanie. Napastnik Korony może zagrać w meczach towarzyskich z Rosją i Izraelem.
Ostatnia kolejka Fortuny 1. Ligi niosła za sobą wiele niewiadomych. Toczyła się walka o bezpośredni awans, baraże, a także o utrzymanie w lidze. Jak przystało na zaplecze, było kilka niespodzianek. Jest to m.in. bezpośredni awans GKS-u Katowice oraz brak Wisły Kraków w strefie baraży.
Korona Kielce w miniony weekend wywalczyła utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek. Drużyna Kamila Kuzery zakończyła sezon na czternastym miejscu wyprzedzając Radomiak Radom oraz spadkowiczów: Wartę Poznań, Ruch Chorzów oraz ŁKS Łódź. We wtorek w siedzibie klubu odbędzie się specjalna konferencja prasowa z udziałem prezesa Łukasza Jabłońskiego.
Industria Kielce została wicemistrzem Polski, co oznacza, że klub ze stolicy regionu świętokrzyskiego nie ma zapewnionego miejsca w nowym sezonie Ligi Mistrzów. Sprawdziliśmy, jakie drużyny mogą rywalizować o „dziką kartę”.
40 strzelonych i 44 stracone bramki to bilans Korony Kielce w tegorocznych rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Jak wyglądał sezon „żółto-czerwonych” w podsumowaniu liczbowym?
Orlen Wisła Płock wróciła na mistrzowski tron po trzynastu latach przerwy. Radość i wielka ulga to uczucia, które towarzyszyły „Nafciarzom” po zdobyciu złotego medalu Orlen Superligi.
Po drugim spotkaniu finałowym Orlen Superligi głos zabrali Tomasz Gębala (Industria Kielce) oraz Niko Mindegia (Orlen Wisła Płock).
Po drugiej finałowej porażce z Orlenem Wisłą Płock Industria Kielce została wicemistrzem Polski. Zawodu z takiego obrotu spraw nie krył Krzysztof Lijewski.
Po zdobyciu przez Orlen Wisłę Płock mistrzostwa Polski, doszło do wręczenia nagród dla najlepszych szczypiornistów sezonu.
Artsem Karalek będzie przywdziewał „żółto-biało-niebieską” koszulkę do 2028 roku! O przedłużeniu kontraktu poinformowano przed rozpoczęciem drugiego meczu finałowego Orlen Superligi.
Spotkanie pełne dramaturgii zakończone porażką Industrii Kielce. Po regulaminowym czasie gry było 20:20, doszło do zaciętego konkursu rzutów karnych, w którym "Nafciarze" okazali się lepsi (8:7). Trofeum mistrzostw Polski finalnie trafiło w ręce Orlen Wisły Płock.
W 32. kolejce III ligi grupy IV KSZO pokonał Kapraty Krosno, a Star Starachowice Unię Tarnów. Czarni Połaniec okazali się natomiast słabsi od Wisłoki Dębica.
Górnik Zabrze brązowym medalistą Orlen Superligi. Szkoleniowcem zespołu z Górnego Śląska jest Tomasz Strząbała, legenda Iskry Kielce.
Nie milkną echa pierwszej konfrontacji finałowej Orlen Superligi. Głos w sprawie kontrowersji w rozmowie z TVP Sport zabrał trener Wisły Płock Xavier Sabate.
W ostatniej, 34. kolejce, PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Lechem Poznań 2:1. O losach „żółto-czerwonych” i pozostaniu w elicie zdecydował dublet Jewgienija Szykawki.
Napastnik Korony Kielce Jewgienij Szykawka został nominowany do najlepszej „jedenastki” 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – To zwycięstwo dedykujemy kibicom, bo zasługują na tę Ekstraklasę – powiedział po spotkaniu Miłosz Trojak, obrońca „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – Bardzo chcieliśmy to zrobić dla naszych kibiców i dla nas samych – powiedział po spotkaniu Bartosz Kwiecień, kapitan „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – W przerwie trener i my powiedzieliśmy sobie, że zrobimy to – wskazał po spotkaniu Jewgienij Szykawka, napastnik „żółto-czerwonych”.
W sobotę na huśtawkę emocji wsiedli wszyscy identyfikujący się z żółto-czerwonymi barwami Korony Kielce. Piłkarze prowadzeni przez trenera Kamila Kuzerę, po ciężkiej batalii, wygrali w Poznaniu utrzymując się w PKO BP Ekstraklasie. Wybieramy najlepszego piłkarza kieleckiego klubu tego meczu.
Po spotkaniu 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy zawodu nie kryli zawodnicy Lecha Poznań. Przypomnijmy, że „Kolejorz” przegrał z Koroną Kielce 1:2, czym „żółto-czerwoni” zapewnili sobie ligowy byt.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group