Atuty i przeszkody Korony Kielce. Gdzie żółto-czerwoni mogą upatrywać szansy na utrzymanie w Ekstraklasie?

26-05-2020 11:33,
Mateusz Kaleta

Przed Koroną Kielce najważniejsze mecze tego sezonu. Ostatnie 11 kolejek rozstrzygnie o przyszłości klubu, a piłkarze zagrają o "być lub nie być" Korony w Ekstraklasie. Misja z gatunku bardzo trudnych, ale na pewno nie niemożliwych. I choć żółto-czerwoni tracą do bezpiecznego miejsca pięć punktów, mają kilka atutów, które mogą przybliżyć ich do upragnionego celu. Są też jednak zawirowania. Plusy czy minusy - co okaże się decydujące?

POZYTYWY:

+ Zastrzyk gotówki

Ciągnące się zawirowania właścicielsko-finansowo-organizacyjne to już niemal drugie imię Korony Kielce. Na szczęście w ostatnich dniach klubowa kasa mogła odetchnąć trochę z ulgą. Żółto-czerwoni otrzymali niczym z nieba bezcenne wsparcie finansowe, jakim jest 1,6 mln złotych w ramach tarczy antykryzysowej. Dzięki tym środkom klub spłacił część zaległości, więc być może niedługo ureguluje też wynagrodzenia piłkarzy oraz dojdzie z całą drużyną do porozumienia w sprawie obniżeń pensji.

+ Równe szanse

Blisko dwu i pół miesięczna przerwa sprawiła, że wszystkie drużyny startują z tego samego pułapu. Wszyscy mieli trzy tygodnie na przygotowania i dopiero pierwsze mecze zweryfikują, jak drużyny przepracowały ten okres.

+ Maciej Bartoszek

Jeśli ktoś ma dać impuls tej drużynie, to właśnie Maciej Bartoszek - człowiek od zadań specjalnych. Jeśli zarazi piłkarzy swoim charakterem, walecznością, powinniśmy oglądać walkę o każdy centymetr boiska. Pytanie, czy szkoleniowiec dotrze do drużyny, która tak bardzo zmieniła się od jego ostatniego pobytu w Koronie. Teraz szatnia jest bardzo międzynarodowa i nie jest wcale pewne, że piłkarze będą chcieli umierać za Koronę. Maciej Bartoszek na pewno by to zrobił.

+ Jacek Kiełb

A jak Maciej Bartoszek, to też Jacek Kiełb. "Ryba" może być tym, który da impuls swoim kolegom. Skrzydłowy przepracował solidnie cały okres przygotowawczy, nadrobił zaległości, z którymi przyszedł do Korony i teraz może być liderem zespołu. Wielu kibiców wciąż mocno liczy na Kiełba w najlepszym wydaniu - takiego, jaki grał w Koronie kilka lat temu.

+ Szczelna obrona

Defensywa była znakiem rozpoznawalnym żółto-czerwonych w poprzednich meczach. Kielczanie nie strzelali, ale przynajmniej nie tracili goli. Marek Kozioł w dziewięciu z dziewiętnastu meczów zachowywał czyste konto, co jest trzecim najlepszym wynikiem w lidze. Nie udałoby się tego też osiągnąć, gdyby nie dobra gra obrońców. Defensywa pod batutą Adnana Kovacevicia funkcjonowała bardzo szczelnie, ale teraz będzie musiała radzić sobie bez podstawowego zawodnika - Ivana Marqueza. Z drugiej strony do składu wraca Michael Gardawski, któremu nie powinno zabraknąć na boisku charakteru i ambicji.

+ Impuls przed przerwą

Jak gdzieś szukać pozytywów, to na pewno w pierwszym wygranym pod wodzą Macieja Bartoszka meczu z ŁKS-em. Kielczanie sięgnęli 9 marca po trzy punkty i to spotkanie mogło być impulsem dla Koroniarzy w walce o utrzymanie. Teraz emocje już co prawda opadły, ale zwycięstwo z bezpośrednim rywalem z dołu tabeli może zbudować nastroje w szatni. Tym bardziej, że dało ono dużą wiarę na przyszłość. Jak kielczanie wykorzystają ten pierwszy, mały krok do utrzymania, już niedługo zweryfikuje boisko.


NEGATYWY:

- Niepewna sytuacja organizacyjna, właścicielska i finansowa

To chyba najpoważniejsza kwestia, z jaką boryka się Korona. Kielczanie nie wiedzą, jaka czeka ich przyszłość. Rodzina Hundsdorferów odcięła się od klubu, a mniejszościowy udziałowiec, czyli miasto... nie ma z nimi kontaktu. W tle toczą się oczywiście rozmowy na temat sprzedaży klubu, ale sytuacja epidemiczna trochę je przystopowała. Buduje natomiast fakt, że kielczanie spłacili na czas wszystkie zobowiązania licencyjne i lada moment mogą dogadać się też z piłkarzami. A co jeśli Korona - odpukać - spadnie z ligi? Taki obrót sprawy na pewno skomplikuje ewentualne rozmowy i decyzje w strukturach właścicielskich oraz kwestiach finansowych.

- Brak snajpera

Trudno wygrywać mecze, jeśli nie strzela się bramek, a twoim najlepszym strzelcem jest obrońca, który trafia z rzutów karnych. Tak wygląda obecna sytuacja żółto-czerwonych. Być może końcówka sezonu obudzi potencjał strzelecki w jednym z napastników - Michalu Papadopulosie, Bojanie Cecariciu, Urosie Djuranoviciu, a może ciężar ten dźwignie Jacek Kiełb lub Matej Pucko? Maciej Bartoszek słynie z odważnej, ofensywnej gry i być może dotrze swoim pomysłem do piłkarzy.

- Kontuzje i wąska kadra 

Już teraz kontuzjowanych jest pięciu zawodników. Trzech kolejnych musi uważać, aby się nie wykartkować. Wcześniej z klubu odeszło czterech piłkarzy - w tym jeden podstawowy, Ivan Marquez. Sytuacja kadrowa Korony jest trudna i w przypadku osłabień trenerowi Bartoszkowi będzie bardzo trudno łatać dziury w składzie. Na środku obrony szkoleniowiec ma do dyspozycji tylko trzech nominalnych zawodników (w tym 16-letniego Radosława Sewerysia), brakuje też siły rażenia z przodu. 

- Uciekający rywale

Na jedenaście meczów przed końcem strata Korony do bezpiecznego miejsca wynosi pięć punktów. Przed Koroną jest Wisła Kraków, która na wiosnę imponowała stylem i wynikami. Do tego zbroją się ekipy z dołu tabeli - Arka i ŁKS wymieniły szkoleniowców, co tylko daje tym drużynom kolejny impuls do walki o utrzymanie. A jak w tym wszystkim odnajdzie się Korona? Pewnie z pomocą przyjdzie stare piłkarskie powiedzenie, powtarzane często przez piłkarzy: Patrzymy na siebie, nie na rywali.

- Odejście podstawowego zawodnika

Brak Ivana Marqueza to chyba najpoważniejsza strata, z jaką będzie borykać się Korona. Szczególnie, że pod jego nieobecność trudno szukać większych alternatyw. Kielczanie zrezygnowali jednak z niego świadomie, bo ten nie stawił się na treningi. Następcą Hiszpana będzie Grek Themistoklis Tzimopoulos. A co jeśli wypadnie kolejny ze środkowych obrońców? Wtedy można ratować sytuację Ognjenem Gnjaticiem lub... przesuwając na stopera Michaela Papadopulosa, czy Michaela Gardawskiego. Taki wariant Korona ćwiczyła bowiem na treningach i kto wie - może będzie konieczność wcielenia go w życie także w trakcie ligi.

- Puste trybuny

Piłka nożna jest przede wszystkim dla kibiców. Dlatego gra przy pustym stadionie na pewno nie będzie pomocna, a wręcz przeciwnie. Echo odbijające się od szarych krzesełek może tylko deprymować zawodników. Z drugiej strony w takich samych warunkach będą grać także rywale, więc będzie to utrudnienie dla obu stron.

- Wygasające kontrakty 

Choć jest iskierka nadziei, że już niedługo wszystko w tym temacie będzie jasne, na razie piszemy o faktach. A te są takie, że kielczanie wciąż mają na tapecie 16 wygasających umów i brak porozumienia ze wszystkimi zawodnikami w sprawie obniżenia wynagrodzeń. W czarnym scenariuszu, jeśli wszystkie te umowy za miesiąc wygasną, kielczanie będą kończyć ligę... młodzieżą. Są jednak pozytywne przesłanki, aby wierzyć, że klubowi uda się porozumieć z zawodnikami. Sygnał, że będzie grał w Kielcach także w lipcu, wysłał już chociażby Petteri Forsell, jego drogą na pewno pójdą też ci, dla których Korona jest ważna - czyli Jacek Kiełb, czy Michael Gardawski. 

- Brak porozumień

Wciąż nie wszyscy piłkarze zgodzili się na obniżkę swoich pensji. Są oczywiście pozytywne przesłanki, aby wierzyć, że niedługo się to zmieni, ale na tę chwilę, fakty są inne. Piłkarze uzależnili zgodę na obniżenie pensji poprzez uregulowanie przez klub zaległych przelewów. Fakt ten na pewno nie sprzyja spokojnym przygotowaniom, bo temat kasy ciągnie się za Koroną już od dobrego miesiąca. Oby jednak zakończył się pozytywnie i nie wpłynął na nastawienie i morale drużyny w końcówce sezonu.

fot: Mateusz Kaleta

Prokoder Studio
Reklamy Kielce: Kasetony reklamowe, szyldy,
oklejanie witryn, samochodów i autobusów, drukarnia
wielkoformatowa,
gadżety reklamowe, strony internetowe, projekty graficzne, gadżety
reklamowe

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

obserwator2020-05-26 12:15:08
Za dużo problemów by klub dźwignął się z przysłowiowego dołka. Na obecną sytuację tak naprawdę nie ma pozytywnych spostrzeżeń miarkujacych szanse pozostania w ekstraklasie. Czas wszystko zweryfikuje, oby było to z korzyścią dla Korony.
Pierwsza liga coraz bliżej2020-05-26 12:33:11
Tak szczerze pisząc,to śmiem bardzo w to wątpić,żeby udało im się utrzymać w e-klasie.
ciekawa analiza2020-05-26 12:45:14
o taki CkSport nic nie robilem
Alek2020-05-26 13:08:35
A ja wierzę w drużynę i trenera. Nie z takich tarapatów się wychodziło ???? chłopaki muszą wierzyć w siebie, swoje możliwości a będzie tak jak gra Kuba w Fifę. Pozdrawiam wszystkich
jano2020-05-26 13:29:47
wiadomo kto sie nei zgodzil na obnizenie hajsu?
R2020-05-26 14:07:33
Zeby Kielb byl plusem, to musi cos prezentowac na boisku. Nie da sie poderwac druzyny, tracac kazda pilke.
r2d22020-05-26 15:04:09
A ja uważam, że jak piłkarze będą grać z odpowiednim zaangażowaniem, to spokojnie się utrzymamy - E-klasa to nie Primera Division - tu wystarczy zasuwać po boisku i można spokojnie punktować - pytanie najważniejsze brzmi: Czy piłkarze (czy też piłkarzyki) będą umierać za Koronę ???
Do r2d22020-05-26 16:56:41
Pilkarze? Przecież w tej stajni są same wałachy. Nie nazywajmy szamba perfumerią
Exe2020-05-26 17:09:10
O czym w ogóle piszecie? Jakie utrzymanie? Kim ? W jakim celu ?Przecież przy tych władzach w Kielcach Korona skończy tam gdzie wąsaty bronił rękoma i nogami aby tam Korona nie trafiła.
Filip2020-05-26 17:49:39
Przyszli Niemcy z Zajacem i narobili dlugow w Koronie przez kiepskie transfery i brak profesjonalizmu.
Sumek2020-05-26 19:59:58
@Filip

Niemcy i ich Zając przejęli już zadłużony klub po klice Wojtka, Oni kontynuują politykę niszczenia klubu zaczętą przez poprzedników.
@Filip2020-05-26 20:04:06
Tak! Niemcy z Zajacem to bagno , a nawet coś gorszego.
kibic2020-05-26 20:55:08
Wszystkie drużyny mają swoje problemy . Ja myślę że może jeszcze tak być że wskoczymy do 8 .Zobaczycie.
jestesmy w czarnej dudzie2020-05-27 01:03:53
Dwa kluczowe błędy Królika: po meczu z Zagłębiem Sosnowiec już trzeba było rozmawiać z nowym trenerem od nowego sezonu, a nie przedłużać umowy z Dżinem i drugi błąd to zakontraktowanie Smyły, bez obycia w ESA, strata czasu i punktów.
I na dokładkę zerwanie rozmów z Rymaniakiem, oraz ostatnie transfery.
stary kibic2020-05-27 07:49:49
w tej chwili jedyną szansą na utrzymanie jest dramatycznie słaba forma 3 innych zespołów ......Korona została zaorana przez właścicieli i trenera Niemca
Brytyjczyk2020-05-27 09:58:29
Głąby myślą,że po spadku nastąpi odnowienie i powrót do EX
feles2020-05-27 10:55:55
Z goowna bata nie ukręcisz.
Toster2020-05-28 08:22:59
A ja bym obejrzał naszych, młodszych z zaangażowaniem 120%, nawet kosztem spadku. To jest właśnie czas dla nich.
Sumek2020-05-28 12:19:29
Wymienić Zająca na Kidawę Please
stary kibic2020-05-28 19:43:12
W latach 80 Korona trzęsła ekstraklasą

Ostatnie wiadomości

Dziś (w poniedziałek 24 czerwca) wystartuje sprzedaż karnetów na mecze Korony Kielce. „Żółto-czerwony” klub przygotował specjalną ofertę dla karnetowiczów z ubiegłego sezonu.
Drugi dzień rozstrzygających zmagań grupowych. Tym razem oczy fanów z całego świata skupią się na grupie B.
– Chciałbym rozegrać jak najwięcej meczów w wyjściowym składzie i dokładać do tego jak najwięcej asyst – zaznaczył Konrad Matuszewski, nowy uniwersalny gracz Korony po podpisaniu kontraktu z zespołem. Wychowanek Deko Włoszczowa udzielił swojego pierwszego wywiadu klubowym mediom.
– Karierę w Polsce rozpocząłem od trzeciej ligi, idąc przez drugą i pierwszą do mojego celu, którym była gra w elicie – wskazał Shuma Nagamatsu, nowy pomocnik Korony po podpisaniu kontraktu z zespołem. Japończyk udzielił swojego pierwszego wywiadu klubowym mediom.
W pierwszym meczu kontrolnym podczas letniego obozu przygotowawczego Korona Kielce zremisowała z Motorem Lublin 1:1. Swoją opinią po spotkaniu podzielił się Dawid Błanik, pomocnik „żółto-czerwonych”.
W pierwszym meczu kontrolnym podczas letniego obozu przygotowawczego Korona Kielce zremisowała z Motorem Lublin 1:1. – To typowy okres przygotowawczy, pewnie będziemy wchodzić na coraz większe obroty i intensywność – wskazał Marcel Pięczek obrońca „żółto-czerwonych”.
Niedziela to pierwszy dzień trzeciej kolejki EURO 2024. Zmagania zakończy wówczas grupa A.
Jak Kamil Kuzera ocenia pierwsze ruchy kadrowe przed nowym sezonem? Na to pytanie trener „żółto-czerwonych” odpowiadał po zremisowanym 1:1 sparingu z Motorem Lublin.
Korona Kielce złożyła ofertę wypożyczenia Bartłomieja Smolarczyka z FC Dordrecht. Taką informację na swoim profilu na portalu „X” podał Tomasz Włodarczyk, redaktor naczelny serwisu meczyki.pl.
W pierwszym meczu kontrolnym podczas letniego obozu przygotowawczego Korona Kielce zremisowała z Motorem Lublin 1:1. – Graliśmy troszeczkę za wolno, wiem, że nogi są zmęczone, ale to musimy poprawić i będziemy mieli z tego pożytek – powiedział po spotkaniu Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
W pierwszym meczu kontrolnym podczas letniego obozu przygotowawczego Korona Kielce zremisowała z Motorem Lublin 1:1. Bramki zdobywali Mbaye Jacques Ndiaye oraz Oskar Sewerzyński.
Konrad Matuszewski został nowym zawodnikiem Korony Kielce. Kontrakt z pomocnikiem pochodzącym z naszego regionu będzie trwał do końca czerwca 2025 roku z opcją przedłużenia o kolejny sezon.
Shuma Nagamatsu został nowym zawodnikiem Korony Kielce. Japończyk podpisał z „żółto-czerwonym” klubem roczny kontrakt z opcją przedłużenia o kolejny sezon.
Ostatni mecz drugiej kolejki grupy E Belgia - Rumunia oraz starcia grupy F czekają na piłkarskich fanów w kolejnym dniu Mistrzostw Europy 2024.
Przed Koroną Kielce pierwszy przedsezonowy sparing. „Żółto-czerwonych” czeka pojedynek z Motorem Lublin w eksperymentalnym zestawieniu.
W drugim meczu podczas EURO 2024 Polacy przegrali z Austrią 1:3. Na listę strzelców wpisali się Krzysztof Piątek (dla Polski) oraz Gernot Trauner, Christoph Baumgartner i Marko Arnautović (z rzutu karnego).
Marcin Cebula ma zostać nowym-starym zawodnikiem Korony Kielce. „Żółto-czerwony” klub liczy na kolejne ruchy.
Europejska Federacja Piłki Ręcznej ogłosiła kluby, które zagrają w najbliższej edycji Ligi Mistrzów. W składzie szesnastu zespołów znalazła się Industria Kielce.
Jest reakcja Korony Kielce na brak kontynuacji współpracy z Suzuki Motor Poland. Pełniący obowiązki prezesa klubu Karol Jakubczyk wydał oświadczenie.
Drugi mecz Polaków na EURO 2024 już dziś! Podopieczni Michała Probierza do spotkania podejdą w pełnym składzie. Na boisku mogą pojawić się nieobecni w pojedynku z Holandią (1:2) Robert Lewandowski oraz Paweł Dawidowicz.
Suzuki Motor Poland nie będzie dłużej sponsorem Korony Kielce – poinformował ekstraklasowicz za pośrednictwem swojej strony internetowej.
Firma bukmacherska Betclic będzie od lipca tego roku sponsorem trzech poziomów rozgrywkowych w Polsce. W piłkarskich zmaganiach udział weźmie w sumie 108 zespołów.
– Bardzo chciałem tutaj zostać. Pieniądze pieniędzmi, ale mam pewne plany z tym klubem, z którym też jestem związany, bo jestem jego wychowankiem – powiedział po prolongacie umowy Piotr Malarczyk, stoper Korony Kielce.
Korona Kielce w sobotę rozegra premierowy mecz kontrolny przed sezonem 2024/2025. Piłkarze Kamila Kuzery zmierzą się z Motorem Lublin. Starcie żółto-czerwonych poprzedziła konferencja prasowa z udziałem trenera Kamila Kuzery.
Korona Kielce przedłużyła umowę z Piotrem Malarczykiem. Doświadczony stoper będzie występował w „żółto-czerwonych” barwach do czerwca 2025 roku.
Przed nami szósty dzień Mistrzostw Europy 2024. Jego zwieńczeniem będzie hitowe starcie potęg.
W ostatnich godzinach zintensyfikowały się plotki o powrocie Andreasa Wolffa do Niemiec. Doświadczony bramkarz wzbudza zainteresowanie m.in. THW Kiel, który ma proponować ciekawą wymianę.
Już w najbliższą sobotę (22 czerwca) piłkarze Korony Kielce rozegrają pierwszy sparing podczas letnich przygotowań. Kibice będą mogli obejrzeć to spotkanie.
Mistrzowie Litwy FK Panevėžys mogą być rywalami Jagiellonii Białystok w drugiej rundzie eliminacji Ligi Mistrzów. Ekipę z Poniewieża do trofeum doprowadził dobrze znany w Polsce Gino Lettieri.
Korona Kielce poznała terminarz 2. kolejki PKO BP Ekstraklasy. Departament Logistyki Rozgrywek wskazał dokładne godziny rozegrania ostatnich lipcowych meczów.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group