MeetFit: Rozwój małego sportowca

29-04-2020 22:55,
Redakcja

Jesteś rodzicem, a może trenerem dziecka, u którego widzisz sportowy potencjał? Stoi przed tobą nie lada wyzwanie. To twoje działania i decyzje w głównej mierze wpłyną na to, jak potoczy się kariera małego sportowca. Czeka na ciebie sporo pułapek, dlatego musisz podejść do tematu bardzo rozważnie.

Kluczem do sukcesu jest odpowiednia kolejność. Czasami ciężko jest, oprzeć się pokusie, aby przeskoczyć pewne etapy, szczególnie gdy dziecko robi szybkie postępy. Motywowanie pociechy do jeszcze cięższej pracy, zwiększanie ilości treningów, gdy wydaje nam się, że więcej będzie oznaczało lepiej, może przynieść odwrotny skutek od zamierzonego. Dlatego warto zapoznać się z zasadą długoterminowego rozwoju sportowca (Long-Term Athlete Development - LTAD). 

Model LTAD, badania naukowe i wieloletnie doświadczenie potwierdzają jeden fakt: dzieci, młodzież i dorośli muszą robić właściwe rzeczy we właściwym czasie, aby rozwijać się i osiągać najlepsze wyniki w swoim sporcie lub dziedzinie - niezależnie od tego, czy chcą być piłkarzami, tancerzami, rolkarzami figurowymi czy gimnastykami. Rozwój długoterminowy opisuje, co sportowcy muszą robić w określonym wieku i na określonych etapach. 

Rys.1 Etapy modelu LTAD
źródło: http://pacificsportvi.com/long-term-athlete-development-model

Wszystkie etapy będziemy omawiać w następnych artykułach. Teraz skupmy się na zrozumieniu, czym jest specjalizacja i dlaczego na wczesnych etapach najważniejszy jest ogólny rozwój fizyczny. 

Mimo, że dzieci mogą wykazywać predyspozycje do uprawiania sportu w bardzo młodym wieku, rywalizacja na poziomie elitarnym wymaga długoterminowego rozwoju ukierunkowanego na osiągnięcie szczytowych wyników w dojrzałości fizycznej. Takie podejście powinno pozwolić młodym sportowcom na efektywne przejście przez etapy rozwoju i ustabilizowanie umiejętności, co przełoży się na poprawę wyników w przyszłości.

Dlatego każde szkolenie sportowe musi być postrzegane jako proces, który ma na celu doprowadzić zawodnika do elitarnego poziomu. Proces ten składa się z trzech etapów, pokazanych na poniższej piramidzie obrazującej kompletny rozwój sportowca. Fundamentem tej piramidy jest wszechstronny rozwój. Następnie przychodzi czas na rozwój bardziej specyficznych umiejętności. Dopiero na samym szczycie znajduje się szkolenie specjalistyczne dla danej dyscypliny. Jest to kluczowa wiedza dla każdego rodzica i trenera, jeśli chcą, aby dziecko faktycznie odniosło sukces. 

Wykres 1. Proces kompletnego rozwoju sportowca 
źródło: opracowanie własne na podstawie: Warchoł, W. (2019). Gotowy do gry I. Kraków: Train With Brain

Wszechstronny rozwój młodego zawodnika powinien zbudować stabilne podłoże umiejętności fizycznych i psychicznych, które pozwolą mu łagodnie przejść do treningów specjalistycznych. Na początkowym etapie treningu, dziecko powinno ćwiczyć ruch! Tak, dobrze przeczytaliście, dziecko powinno uczyć się jak biegać, skakać, wspinać się i rzucać. Oprócz tego, niezbędne jest kształtowanie szybkości, zwinności, koordynacji i ogólnej sprawności. Najlepszym narzędziem okażą się urozmaicone zadania rozwijające kilka zdolności ruchowych jednocześnie. 

Specjalizacja cechuje się tym, że ćwiczenia i ruchy właściwe dla danej dyscypliny zaczynają przeważać w treningu. Nie da się tych dwóch etapów oddzielić od siebie grubą kreską. Tak naprawdę ćwiczenia specyficzne są obecne na każdym etapie szkolenia sportowego, ale w różnych proporcjach. Poniższy wykres pokazuje, że w początkowej fazie procent specjalistycznego szkolenia jest znikomy, w miarę dojrzewania zawodnika, wzrasta udział treningu specjalistycznego.

Wykres 2. Procentowy udział specjalistycznego treningu w rozwoju zawodnika, źródło: opracowanie własne na podstawie: Warchoł, W. (2019). Gotowy do gry I. Kraków: Train With Brain

Podsumowując, rozplanowanie treningu specjalistycznego 3-4 razy w tygodniu, nieważne czy jest to gra w tenisa, pływanie, czy piłka nożna, jest nierozsądne na wczesnym etapie rozwoju dziecka. Najpierw pomóż swojemu dziecku zbudować solidną bazę, pokieruj jego szkoleniem sportowym tak, aby było zrównoważone i pozwoliło na spójny rozwój biologiczny i fizyczny. Szybkie przejście do specjalizacji naraża dziecko na przeciążenia, społeczne dystansowanie, a nawet wczesne wypalenie. Nieodpowiednie obciążenia treningowe, nieprzygotowanie organizmu i brak spójności między rozwojem siły mięśniowej a gwałtownym skokiem wzrostu mogą prowadzić do kontuzji i przetrenowania. Na wszystko jest czas, trzeba być cierpliwym i przejść przez proces, jakim jest szkolenie sportowe jak najefektywniej się da, po to by sportowiec osiągając wiek swojej maksymalnej wydajności, był gotowy na zwycięstwo.

Tab 1.  Wiek rozpoczęcia treningu, specjalizacji i maksymalnej wydajności w niektórych dyscyplinach sportowych
źródło: opracowanie własne na podstawie: Stone, M. H., Sands, B., & Stone, M. (2007). Principles and practice of resistance training. Champaign, IL: Human Kinetics

Ostatnie wiadomości

Suzuki Arena po raz kolejny otwiera się na piłkarskie emocje z najwyższej półki. Żółto-czerwoni zagrają przy ulicy Ściegiennego z Wartą Poznań. Zapraszamy już dziś (15 sierpnia) o godzinie 19.00 na relację tekstową LIVE z tego wydarzenia dostępną na portalu CKsport.pl.
Kolejny tydzień, kolejna seria promocji dostępnych w sklepie Odżywki dla Sportowców. Przypominamy, że czytelnicy portalu CKsport.pl mogą skorzystać z dodatkowych kodów promocyjnych. Przy zakupach na tej stronie wystarczy wpisać kod: cksport22, by cieszyć się z rabatu sięgającego 10 procent!
Pod koniec roku w Katarze odbędą się długo wyczekiwane Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2022. W tej edycji FIFA zmieniła swój standardowy kalendarz, organizując turniej w terminie od 21 listopada do 18 grudnia.
Osoby zainteresowane zakładami bukmacherskimi zdają sobie sprawę z tego, że najlepiej grać w internecie. Mamy mnóstwo legalnych firm i co najważniejsze, widać ogromną troskę o klientów. Najlepszym przykładem fakt, że proponowanie gry przez aplikację możemy określić normą. Nie musimy więc myśleć o tym, na jakiej stronie będzie najlepiej – po prostu ściągamy aplikację i sprawdzamy działanie. Tym samym nasze miejsce nie ma w zasadzie większego znaczenia – liczy się tylko połączenie z internetem, cz
Beniaminek z Kielc stoi przed kolejnym wyzwaniem w PKO BP Ekstraklasa. Korona w piątej kolejce ligowej zmierzy się z Wartą Poznań i wiele wskazuje na to, że zespół Leszka Ojrzyńskiego stoi w świetle faworyta tego spotkanie.
Korona Kielce rozegra swój piąty mecz w bieżącym sezonie PKO Ekstraklasy. Żółto-czerwoni podejmą na własnym boisku Wartę Poznań - informujemy, gdzie obejrzeć to spotkanie w telewizji.
Trzecie spotkanie w historii Korony Kielce z Wartą Poznań zostanie rozegrane w poniedziałek 14 sierpnia. Ostatni raz oba zespołu mierzyły się jeszcze w rozrywkach 1. ligi, 13 lat temu.
Rezerwy Korony Kielce zremisowały 1:1 w meczu 2. kolejki III ligi z ŁKS-em Łagów. Derby powiatu kieleckiego obfitowały w wiele emocji, a żółto-czerwoni nie dokończyli tego pojedynku w pełnym składzie po czerwonej kartce dla Marcelego Zapytowskiego.
Sebastian Krasny będzie sędzią spotkania Korony Kielce z Wartą Poznań. Arbiter z Krakowa prowadził jeden z największych blamażów żółto-czerwonych na własnym stadionie.
Orlęta Kielce zaliczyły świetne wejścia do Hummel IV Ligi. Beniaminek rozgrywek pokonał u siebie 2:1 trzecią siłę poprzedniego sezonu, GKS Nowiny, choć przegrywał w tym spotkaniu 0:1. - Oceniłbym naszą grę na piątkę z plusem - mówi trener gospodarzy, Tomasz Kołodziejczyk.
W ten weekend swoje rozgrywki zainaugurują juniorskie drużyny Korony Kielce. Zespoły juniora starszego i młodszego przystąpią do rywalizacji w CLJ.
Orlęta Kielce zainaugurują sezon Hummel IV Ligi w roli beniaminka rozgrywek. Kielecki klub wraca na 5. poziom rozgrywkowy po 8-letnim rozbracie. Kadra zespołu została wzmocniona i czeka na pierwszy domowy mecz.
Do meczu Korony Kielce z Wartą Poznań pozostały 3 dni, a na liczniku sprzedanych biletów już wybiła liczba osiem tysięcy. Zapowiada się bardzo dobry wynik.
Nie udało się zespołowi z Chorzowa przedłużyć serii zwycięstw do czterech. "Niebiescy” w końcówce spotkania wypuścili zwycięstwo z rąk i muszą zadowolić się jedynym punktem w meczu z Górnikiem Łęczna.
Wielkimi krokami zbliża się kolejny mecz Korony Kielce w Ekstraklasie. Po spotkaniach z bardziej uznanymi drużynami tym razem do Kielc przyjedzie teoretycznie słabszy rywal, jakim jest Warta Poznań. – Musimy podejść do tego meczu jak do dwóch poprzednich – mówi Oskar Sewerzyński.
Wirus grypy żołądkowej nawiedził szatnię Korony Kielce przed ostatnim meczem z Lechią Gdańsk. Jak wygląda sytuacja kadrowa na kilka dni przed starciem z Wartą Poznań?
- To gra o 6 punktów. Mega ważny mecz dla nas. Możesz mieć 1 punkt przewagi, albo 7, a to różnica - mówi przed starciem z Wartą Poznań Leszek Ojrzyński.
Orlęta Kielce wraz ze swoim partnerem 4 ECO ufundują voucher na Teneryfę. Konkurs będzie skierowany dla osób, które zakupią karnet na rundę jesienną Hummel IV Ligi, z udziałem beniaminka rozgrywek.
Już za tydzień w Hiszpanii wystartuje turniej towarzyski z udziałem Łomży Industrii Kielce. Pierwszym rywalem podopiecznych Tałanta Dujszebajewa będzie Helvetia Anaitasuna. – Nie możemy doczekać się tego, aby w końcu wyjść na boisko i pokazać to, co przerabiamy na treningach – mówi Paweł Paczkowski.
Rafał Mamla podpisał nowy kontrakt z Koroną Kielce. Golkiper parafował umowę do końca czerwca 2024 roku.
Blisko 2 tygodnie pracy za szczypiornistami Łomży Industria Kielce. Zawodnicy Talanta Dujshebaeva, jak ocenia sam szkoleniowiec, wkraczają w 4. mikrocykl. Pojawią się pierwsze mecze kontrolne.
Za zawodnikami Łomży Industria Kielce pierwsze tygodnie przygotowań do nowego sezonu. Bramkarze, razem z cała drużyną, trenują nad motoryką i aspektami fizycznymi. Były kapitan mistrza Polski, Andreas Wolff, odniósł się również do nowych przepisów, które weszły w życie piłki ręcznej 1 lipca.
- Ciężka praca przed zawodnikami. Sama nazwa "okres przygotowawczy", więc przygotowujemy ich do właściwych obciążeń - mówi fizjoterapeuta zespołu, Tomasz Mgłosiek po dwóch tygodniach treningów zespołu mistrza Polski. Specjalista wyjaśnia również jaka czeka przyszłość nowych zawodników kielczan, którzy dołączyli do drużyny latem.
Pierwsze tygodnie pracy w Kielcach za nowym nabytkiem mistrzów Polski, Nedimem Remilim. Francuz trenuje z drużyną, choć na dwój debiut, z uwagi na uraz kolana, będzie musiał poczekać. - Miałem pewne problemy, ale jest dobrze. Przywykliśmy do gry z bólem. To nic wielkiego - sam, jednak uspokaja.
Według informacji portalu weszlo.com, piłkarz Korony Kielce, Zvonimir Petrović, uda się na wypożyczenie do zespołu występującego w słoweńskiej ekstraklasie.
W środę 10 sierpnia odbędzie się prezentacja drużyny Orląt Kielce. Beniaminek Hummel IV Ligi już w najbliższy weekend rozpocznie zmagania na 5. szczeblu rozgrywek.
Już 4. seria gier PKO Ekstraklasy osiągnęła metę w nowym sezonie piłkarskiej elity. Z kursu zwycięstw nie zbacza Wisła Płock, dowodzona przez Pavola Stano. Na dnie tabeli nadal Lech Poznań.
Blisko 92 tysiące kibiców wybrało się na stadiony PKO Ekstraklasy w minionej serii gier.
Kapitalny start nowego sezonu notuje Ruch Chorzów. Podopieczni Jarosława Skrobacza po 4 kolejkach pozostają niepokonani i dzięki temu wskoczyli na szczyt ligowej tabeli.
8 sierpnia zawodniczki Suzuki Korona Handball zaczęły przygotowania do nowego sezonu na zapleczu PGNiG Superligi. Jak wyglądał pierwszy trening kielczanek w obiektywie?

Projekt i wykonanie: CK Media Group