Kielecka kanonada. Jedenaście lat temu Polska ustanowiła w Kielcach historyczny rekord

01-04-2020 11:57,
Mateusz Kaleta

Dokładnie jedenaście lat minęło od historycznego wyczynu reprezentacji Polski. Co najważniejsze - miał on miejsce w Kielcach, przy Ściegiennego! Biało-czerwoni pod wodzą  Leo Beenchakkera rozgromili na kieleckim stadionie 10:0 San Marino, i to zwycięstwo od tamtej pory jest najwyższym w historii dziejów polskiej reprezentacji.

Polska zmierzyła się z San Marino w ramach eliminacji mistrzostw świata. Było to jednak jedno z zaledwie trzech zwycięstw polskiej drużyny w ówczesnej grupie. Ale za to jakie okazałe! Dwa pozostałe mecze udało się Polakom wygrać z Czechami oraz ponownie - tym razem na wyjeździe - z San Marino.

Kielecki stadion był w 2009 roku jednym z najnowocześniejszych w kraju. Wrażenie robił w całej Polsce, bo otwarty został ledwie trzy lata wcześniej, w 2006. Niedługo później był świadkiem wyjątkowego osiągnięcia reprezentacji.

Już w pierwszej minucie wynik meczu z San Marino otworzył Rafał Boguski, a później wszystko poszło jak z płatka. Jeszcze przed przerwą na listę strzelców wpisywali się Euzebiusz Smolarek, ponownie Boguski i Robert Lewandowski. Do czterech trafień przed przerwą, w drugiej połowie biało-czerwonym udało się dorzucić sześć kolejnych. 

Strzelaninę rozpoczął Ireneusz Jeleń, trzy razy do siatki trafił Smolarek, który zakończył mecz z czterema golami na koncie, a ze swojego zadania wywiązali się również Mariusz Lewandowski i Marek Saganowski.

Oto w jakim składzie zagrali biało-czerwoni podczas tego spotkania:

Łukasz Fabiański - Marcin Wasilewski, Bartosz Bosacki, Dariusz Dudka, Jacek Krzynówek - Ireneusz Jeleń (71. Jakub Błaszczykowski), Mariusz Lewandowski, Roger Guerreiro, Rafał Boguski (80. Marek Saganowski) - Euzebiusz Smolarek, Robert Lewandowski (65. Łukasz Sosin)

Nasza drużyna wygrała więc finalnie aż 10:0 i odniosła tym samym najwyższe zwycięstwo w historii. Dziś kielecki stadion nie jest już tak częstym uczestnikiem wydarzeń z udziałem polskiej reprezentacji. Ostatnio Suzuki Arena gościła za to drużynę kobiet, która w październiku zagrała towarzysko z Brazylią (1:3).

fot: Paula Duda

Projekt i wykonanie: CK Media Group