Co dalej z ligą, kto spada, kto mistrzem? Mocny apel Jarosława Królewskiego ws. sytuacji Korony Kielce

15-03-2020 09:46,
Mateusz Kaleta

Trwają ożywione dyskusje, co dalej z piłkarską PKO Ekstraklasą. - Zawieszone rozgrywki nie oznaczają ich końca - mówi na łamach "Przeglądu Sportowego" prezes PZPN Zbigniew Boniek. Na razie nikt nie jest jednak w stanie przewidzieć czy, a jeśli tak, to kiedy, liga wróci do gry. Pytań jest wiele - co w takiej sytuacji z tytułem mistrzowskim, kto spada z ligi, kto awansuje? Mocny apel w związku z obecną sytuacją m. in. Korony Kielce wystosował Jarosław Królewski, współwłaściciel Wisły Kraków.

Jedyny raz, kiedy w polskiej piłce nie przyznano tytułu mistrzowskiego miał miejsce w 1939 roku, wraz z nadejściem II wojny światowej. Ale kwestia mistrzostwa, spadków, awansów to nie tylko problem polskiej piłki. Głowią się nad tym wszystkie kraje. Angielska federacja rozważa nawet powiększenie rozgrywek Premier League o dwa kolejne zespoły.

Wiele w obecnej sytuacji będą znaczyć decyzje UEFA, która ma debatować nad przesunięciem zaplanowanych na czerwiec mistrzostw Europy. Już wcześniej europejska federacja zawiesiła najlepsze klubowe rozgrywki Starego Kontynentu - Ligę Mistrzów oraz Ligę Europy. Gdyby Euro zostało przesunięte na przyszły rok, lub na grudzień (bo takie informacje także się pojawiają), a sytuacja epidemiczna uspokoiła się, kluby zyskałyby cenny czas na dokończenie ligowych zmagań.

Decyzje zapadają z godziny na godzinę. Jeszcze w czwartek po nadzwyczajnym posiedzeniu zarządu PZPN prezes Zbigniew Boniek ogłaszał, że rozgrywki od II ligi po Ekstraklasę będą się toczyć, przynajmniej na razie, swoim rytmem. Nowe ustalenia nie były jednak korzystne m. in. dla Korony Kielce, bo PZPN zawarł w nich "furtkę" zakończenia rozgrywek w dowolnym momencie, jeśli ich dokończenie nie będzie możliwe maksymalnie tydzień po zaplanowanym terminarzu. To oznaczałoby drużyny z dołu tabeli na natychmiastowy spadek. Ten pomysł nie przetrwał nawet 24 godzin.

Dziś znów głośno dyskutuje się na temat kształtu ligi. Kontrowersyjne decyzje PZPN - choć już sprostowane nowymi ustaleniami - i tak poruszyły piłkarskie środowisko. 

- Kluby przyjęły przed sezonem określony regulamin. Nie możemy ich teraz degradować z ligi z powodów niesportowych, tylko o tym pomyśleć. Trzeba porozmawiać z przedstawicielami klubów, także I ligi. Trzeba wypracować kompromis, bo jesteśmy w stanie się dogadać. Ale to wszystko musi być transparentne i wybór racjonalny. Poprzednia decyzja została podjęta może bazując na opinii 20% klubów ekstraklasy - apelował współwłaściciel Wisły Kraków, Jarosław Królewski w "Stanie Futbolu".

Działacz Wisły dał też jasno do zrozumienia, że nie chce, aby z PKO Ekstraklasy po tej kampanii spadły z ligi trzy drużyny. – Jestem przeciwny temu, aby w przypadku zakończenia ligi spadały aktualnie trzy zespoły, czyli obecnie Arka, Korona i ŁKS. Trzeba dać szansę klubom, szukać kompromisu - zaznaczał.

Jednym z pojawiających się pomysłów jest już teraz powiększenie ligi do osiemnastu zespołów. Ta reforma miała wejść w życie w kolejnym sezonie. Wówczas z ligi spadałaby ostatnia drużyna (obecnie jest to ŁKS), natomiast trzy awansowały z pierwszej ligi (obecnie to Podbeskidzie Bielsko-Biała, Warta Poznań i Stal Mielec). - Jeżeli chcemy robić reformę, to musimy trzymać się ustalonych reguł - skontrował Wojciech Kowalczyk.

Na tę chwilę Ekstraklasa nie zagra do końca marca. Dyskusja, co dalej z polską piłką, będzie toczyć się jednak cały czas. Cień na całą sytuację rzucają też wielkie pieniądze, jakie kluby tracą na całym zamieszaniu. - Trzeba założyć, że branża reklamowa obetnie swoje wpływy o połowę - jasno stwierdził Bogusław Leśnodorski - Ważne będzie też, jak się zachowa telewizja. To musi być wynik jakiś negocjacji - skwitował. 

Cały odcinek "Stanu futbolu" można obejrzeć W TYM MIEJSCU.

fot: Stan Futbolu / Weszlo.com

Dziecięca Akademia Piłkarska DAP Kielce

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

decyzja2020-03-15 11:19:52
Nikt nie spada i awansują dwie pierwsze drużyny z pierwszej ligi, albo spada ostatnia i awansuje jeszcze trzecia drużyna wyłoniona z baraży. Taka opcja byłaby słuszna
czesio2020-03-15 11:42:40
Jakby kłopotów było mało to zamknięcie granic dla obcokrajowców pewnie całkowicie przekreśli zaplanowane na poniedziałek Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Inna sprawa czy przyniosłoby przełom. Bo gdyby tak, to właściciela większościowego mógłby reprezentować polski pełnomocnik. Póki co w kasie Arki Gdynia już brakuje 1 mln. Pensje nie płacone od lutego. A ma być jeszcze gorzej. Potencjalni kupcy wycofali się. Będą mieli wielki problem z przyznaniem licencji na następny sezon.
January2020-03-15 11:48:30
Koronawirus pokonał wszystkich Sokratesów polskiej piłki nożnej!!!
A przecież narazie nie wiadomo dokąd ta " cholera " bedzie trwać.
Mistrzostwa Europy mogą być przesunięte nawet na rok, a my możemy dokończyć lię nawet w czerwcu ?!?!?!?
Krystof Piontek2020-03-15 12:14:39
Szkoda, że Koroną nie zarządzają ludzie pokroju Królewskiego. Jest za to człowiek, którego największym atutem jest znajomość z szatni zapachu skarpet Jana Furtoka.
Krzysztof2020-03-15 13:58:24
Ten sezon powinien być anulowany.
Każda inna decyzja będzie krzywdząca.
Grzegorz2020-03-15 16:21:02
Powinno się powiększyć eklasę do 18-stki. Dwie drużyny z I ligi awansują automatycznie, a trzecia z I ligi gra baraż z ostatnią z wkłady.
kk2020-03-15 16:34:05
Panie Królewski , jako kibic Korony Kielce dziękuję za wsparcie i za mądre słowa . Teraz każdy widzi dlaczego w Wiśle dzieje się co raz lepiej , bo ma mądrych ludzi w zarządzie .
Bafana2020-03-15 17:13:09
Z tym powiększeniem ligi to byłby dobry pomysł, ostatnia drużyna najwyżej zagrała by baraż z 3ą z pierwszej ligi, no chyba że Arka by nie dostała licencji to awans i 3ej drużyny.

Ostatnie wiadomości

Industria Kielce wygrała pierwszy półfinałowy mecz Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów 30:22. – Spotkały się dziś drużyny, które bardzo mocno i ambitnie walczyły – powiedział po spotkaniu Krzysztof Lijewski, drugi trener „żółto-biało-niebieskich”.
Korona Kielce w efektownym stylu pokonuje Radomiak Radom 4:0 i daje jasno do zrozumienia, że w kontekście walki o ligowy byt nie powiedziała ostatniego słowa. Dziś wybieramy najlepszego Koroniarza piątkowej rywalizacji na Suzuki Arenie.
Industria Kielce wygrała pierwszy półfinałowy mecz Orlen Superligi z KGHM Chrobrym Głogów 30:22. Najwięcej bramek dla kielczan na Dolnym Śląsku, pięć, zdobył Szymon Wiaderny.
W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Radomiakiem Radom 4:0. – Lubię w sobie to, że zawsze daję z siebie wszystko co mogę i co potrafię – mówił po spotkaniu Danny Trejo, skrzydłowy „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce pokonała w spotkaniu 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy Radomiaka Radom 4:0. – Od początku byliśmy zaangażowani i w naszej sytuacji takie zwycięstwo było bardzo potrzebne – powiedział Jewgienij Szykawka, napastnik kielczan.
W sobotę (20 kwietnia) 20-krotni mistrzowie Polski rozpoczną rywalizację z KGHM Chrobrym Głogów. Drużyna, która pierwsza wygra dwa spotkania awansuje do finału Orlen Superligi.
W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Radomiakiem Radom 4:0. Po ważnym zwycięstwie zadowolenia ze swoich podopiecznych nie krył Kamil Kuzera.
Korona Kielce zdeklasowała Radomiak Radom na Suzuki Arenie. Żółto-czerwoni wygrali w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy 4:0, a i ten wynik wydaje się najniższym wymiarem kary. – W naszej grze nie było pozytywów – podsumowuje szkoleniowiec gości.
W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała domowy mecz z Radomiakiem Radom 4:0. Bramki dla „żółto-czerwonych” zdobyli Luka Vušković (samobójcza), Danny Trejo oraz Jewgienij Szykawka (dublet).
Superliga sp. z o.o. i ZPRP podjęły decyzję o wprowadzeniu technologii wideoweryfikacji w meczach Orlen Superligi oraz Orlen Pucharu Polski. Arbitrzy będą mogli korzystać z systemu VR od półfinałów obu rozgrywek.
Niemiecki dziennik Bild poinformował o zainteresowaniu ze strony Magdeburga bramkarzem Industrii Kielce Andreasem Wolffem. Czy kluczowy zawodnik Mistrzów Polski może opuścić klub?
Korona Kielce przystępuje do 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w której zmierzy się z Radomiakiem Radom. Do rywalizacji dojdzie na kieleckiej Suzuki Arenie. O której rozpocznie się ten mecz i gdzie można go obejrzeć?
29. kolejka Ekstraklasy, w przypadku Korony Kielce, oznacza spotkanie z Radomiakiem Radom. Od lat zwaśnione ze sobą kluby dziś zagrają na Suzuki Arenie o trzy punkty. Dla żółto-czerwonych komplet "oczek" będzie kolejną życiodajną kroplówką w walce o utrzymanie. Zapraszamy do śledzenia relacji tekstowej NA ŻYWO, jaką zrealizujemy na CKsport.pl.
Piątkowy mecz z Radomiakiem Radom będzie bardzo ważnym spotkaniem w kontekście walki kielczan o utrzymanie. Przeanalizujmy więc czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Macieja Kędziorka.
W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. „Żółto-czerwonych” czeka jedna z najważniejszych batalii w sezonie.
Jarosław Przybył sędzią meczu 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym Korona Kielce zmierzy się z Radomiakiem Radom. Spotkanie na Suzuki Arenie będzie 24 konfrontacją „żółto-czerwonych” prowadzoną przez tego arbitra.
Na rynku dostępne są różne rodzaje lotek do badmintona, niektóre kosztują kilkanaście złotych za opakowanie, inne kilkaset. Skąd tak duże różnice? Czy warto wydawać po kilkadziesiąt złotych na jedną lotkę, jeśli za tyle można mieć opakowanie?
Już w najbliższy piątek Korona Kielce zmierzy się na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. Na konferencji prasowej przed spotkaniem poruszony został interesujący wielu temat kontuzji oraz przygotowania fizycznego zespołu.
Dylan Nahi przedłużył umowę z Industrią Kielce! „Żółto-biało-niebieski” klub prolongował kontrakt ze skrzydłowym do 2028 roku.
Wiosenne przesilenie to okres, który często wiąże się z uczuciem zmęczenia, apatii oraz obniżeniem nastroju. Są one w dużej mierze spowodowane wydłużeniem dnia i wzrostem temperatury, który przekłada się na zmiany hormonalne. Można jednak im zapobiec. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe i suplementację. Tylko, które witaminy i suplementy będą dobrym wyborem na wiosenne przesilenie?
Rozdmuchane i przeskalowane – tak w największym skrócie można podsumować oskarżenia, jakie padły pod adresem Benoita Kounkouda na początku roku. Szczypiornista był podejrzewany o próbę gwałtu na 20-latce, co jednak nie znalazło potwierdzenia w faktach.
Od czwartku do soboty Kielce ponownie staną się bilardową stolicą Polski. W dniach 18-20 kwietnia w Galerii Echo dobędzie się 2 zjazd tegoroczny zjazd Bilardowej Ekstraklasy.
Industria Kielce w półfinale Orlen Superligi zagra z KGHM Chrobrym Głogów.
Ciągnący się od miesięcy uraz Mateusza Czyżyckiego nie ustępuje. W środę trener Kamil Kuzera poinformował, że 26-latka w tym sezonie na murawie już nie zobaczymy. Wszystko wskazuje na to, że gracza Korony Kielce czeka zabieg.
Korona Kielce w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. – Ambicją, wolą walki i zaangażowaniem musimy wygrać mecz z Radomiakiem – powiedział przed spotkaniem Bartosz Kwiecień, obrońca „żółto-czerwonych”.
To już końcówka biletów dostępnych na mecz Magdeburg - Industria Kielce. Klub pozyskał dodatkową i zarazem ostatnią pulę wlotek na to starcie.
Jak przekazał prezes Cracovii, Mateusz Dróżdż, Puszcza Niepołomice tylko do końca obecnego roku będzie mogła korzystać z obiektu w Krakowie. – Gdyby nie pracownicy Cracovii, to Puszcza nie byłaby w stanie zorganizować meczu. Chcemy im pomóc, ale nasz stadion to nasz dom - mówi prezes krakowskiego klubu.
Zajmująca miejsce spadkowe Korona Kielce zmierzy się w piątek na Suzuki Arenie z Radomiakiem Radom. – Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mieliśmy inne oczekiwania. Miało to inaczej wyglądać, chcieliśmy czegoś innego – mówi podczas konferencji trener Kamil Kuzera.
Korona Kielce w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. O kwestiach kadrowych przed tym ważnym pojedynkiem szerzej opowiedział Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
Rozlosowano grupy turnieju olimpijskiego szczypiornistów. Do walki o medale może stanąć nawet ośmiu graczy Industrii Kielce.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group