Kolizja biegu z meczem Korony Kielce. Ratusz zmienił termin i wyjaśnia dlaczego

13-02-2020 19:15,
Redakcja

Dlaczego kielecki ratusz zmienił termin biegu "Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych"? Prezentujemy komunikat. 

Miasto Kielce w grudniu 2019 roku podpisało umowę z Fundacją Wolność i Demokracja, która jest głównym inicjatorem Ogólnopolskiego Projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. W momencie podania oficjalnego terminu Biegu 1 marca 2020 godz. 12.00  (październik 2019) oraz po podpisaniu umowy w przedmiocie organizacji wydarzenia nie była znana godzina meczu Korona Kielce - Lechia Gdańsk.  

 Przygotowania do organizacji Biegu trwały od początku stycznia, a w dniu 30 stycznia 2020 ogłoszone zostały zapisy do wydarzenia.

Zmiana terminu Biegu z 1 marca na 29 lutego podjęta została w związku z utrudnieniami, jakie wiążą się z rozgrywanym w tym samym czasie meczem drużyny Korona Kielce. Istotnym aspektem, który wzięty został pod uwagę przy zmianie daty, było bezpieczeństwo uczestników Biegu. Przy organizacji Biegu, jak i w zabezpieczeniu organizacji ruchu na potrzeby meczu, zaangażowane są służby mundurowe Policji.

Trasa 10 km Biegu wiedzie ulicami wokół Stadionu Suzuki Arena, czyli ulicami, które na czas meczu są nieprzejezdne i wyłączone z ruchu. Zmiana trasy Biegu nie jest sprawą łatwą, szczególnie przy dystansie 10 km oraz biorąc pod uwagę, jak najmniejsze zagrożenia związane z  utrudnieniami w ruchu dla mieszkańców miasta oraz kosztami zabezpieczenia dróg, jakie wiążą się z projektem organizacji trasy.

Decyzja o zmianie terminu Biegu została podjęta po konsultacji z Biurem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. Ponadto z informacji, stamtąd uzyskanych,  w dniu 1 marca, w godzinach 14.30 – 16.30 odbędzie się zgromadzenie publiczne, połączone z przemarszem na trasie pokrywającej się z trasą Biegu.

W zgromadzeniu, którego celem jest uczczenie pamięci Żołnierzy Wyklętych,  zaplanowano udział ok. 250 osób.

Biorąc powyższe pod uwagę, Zarząd Fundacji Wolność i Demokracja wyraził  zgodę na zmianę terminu  Biegu Tropem Wilczym na dzień 29.02.2020. a  przedstawione argumenty były w pełni przekonywujące.

Serdecznie zapraszamy do uczczenia pamięci i oddania hołdu Żołnierzom Wyklętym poprzez udział w Biegu oraz uczestnictwie w innych wydarzeniach, towarzyszących obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Więcej informacji na stronie Partnera Organizacyjnego Biegu – sieBIEGA.com

Projekt i wykonanie: CK Media Group