Prezydent Wenta kontra Minister Krupka. Co z tą Halą Legionów, co z Akademią Piłkarską w Kielcach?

21-10-2019 18:25,
Redakcja

- Niech pan się obudzi, jest pan prezydentem dużego miasta – takimi słowami do aktywności, w trakcie piątkowej audycji w „Radiu Kielce” zachęcała prezydenta Kielc Anna Krupka, wiceminister sportu i turystyki. Zarzuciła ona włodarzowi miasta bierność w złożeniu wniosków o dofinansowaniu modernizacji Hali Legionów i budowy Akademii Piłkarskiej. Na odpowiedź Bogdana Wenty nie trzeba było długo czekać. W poniedziałek prezydent Kielc zorganizował konferencję prasową.

- W ostatnim czasie w mediach pojawiło się sporo wypowiedzi na temat bierności Urzędu w zakresie modernizacji Hali Legionów, budowy Akademii Piłkarskiej, czy wreszcie stadionu lekkoatletycznego - tematu z ostatnich dni. Uznaliśmy, że jest ważne, byśmy mogli przekazać mieszkańcom stan faktyczny oraz wypracowane rozwiązania w tych kwestiach - zaznaczył prezydent Kielc.

REKLAMA

To jasne nawiązanie do piątkowej audycji w Radiu Kielce. - Ja prosiłam, przypominałam, błagałam, rozmawiałam z prezydentem osobiście, nagłaśniałam sprawę w mediach, aby prezydent złożył wniosek, bo to wniosek uruchamia możliwość wsparcia przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Było tak w przypadku rozbudowy Hali Legionów, którą obiecał w swoim programie wyborczym. Nie dotrzymał słowa. Tak samo wyglądają sprawy centrum treningowego Korony Kielce i stadionu lekkoatletycznego – mówiła tuż przed weekendem, na antenie lokalnej stacji radiowej, Anna Krupka.

O tym, że rzeczywistość wygląda inaczej, w poniedziałek przekonywał Bogdan Wenta wraz ze swoimi najbliższymi współpracownikami.

Miasto nie jest bezczynne

- W przekazach medialnych pojawia się wiele informacji, które nie są prawdziwe. Pani Minister po raz kolejny zarzuca Miastu bezczynność, albo niechęć do robienia czegokolwiek w sferze infrastruktury sportowej. Można powiedzieć, że zarzuca rzeczy, które były technicznie niewykonalne, albo niemożliwe do zrealizowania - podkreśla Paweł Gągorowski, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Kielce ds. Prawnych i Nadzoru Właścicielskiego.

Chodzi o program „Sportowa Polska - Program rozwoju lokalnej infrastruktury sportowej EDYCJA 2019”, który 20 lutego br. ogłosiło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Termin składania wniosków obowiązywał od 4 do 31 marca 2019 roku. - W moim przekonaniu, w tym programie mogły wziąć udział tylko jednostki, które wiedziały o nim wcześniej - wyjaśnia Gągorowski.

Ponadto dofinansowanie zadań należących do tzw. „drugiej grupy” (modernizacja obiektów służących klubom sportowym) mogło wynieść do 50% wydatków kwalifikowanych – nie więcej jednak niż 3,5 mln zł w przypadku pływalni lub lodowiska oraz nie więcej niż 2,5 mln zł w przypadku innych obiektów. Najwyższe dofinansowanie w ramach programu wynosiło 7 mln zł - wyłącznie dla krytej pływalni, i to pierwszej w powiecie.

A to oznacza, że projekty Kielc nie mogły wziąć w nim udziału, bo ich wartość całkowita jest znacznie większa. I bez znacznego ministerialnego wsparcia nie będą mogły być zrealizowane.

Nabór do Programu trwa przez cały rok

Drugi ministerialny program, pod nazwą „Program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu - edycja 2019” (z dnia 11 marca br.), to program, w którym Miasto Kielce przygotowuje projekty dotyczące modernizacji Hali Legionów oraz budowy Akademii Piłkarskiej w Kielcach. Procedura ubiegania się o dofinansowanie jest dwuetapowa. Kwalifikowanie zadań inwestycyjnych odbywa się w układzie wieloletnim (Plan Wieloletni) oraz w okresach rocznych (Plan Roczny). Najpierw trzeba zostać zakwalifikowanym do pierwszego etapu, by przejść do kolejnego. 

Wprowadzenie inwestycji do Planu Wieloletniego oznacza możliwość przyznania przez Ministra dofinansowania na realizację tego zadania w ciągu 3 lat. Nabór zgłoszeń do Planu Wieloletniego prowadzony jest przez cały rok. - Co oznacza, że mamy możliwość przygotowania rzetelnie tego programu i złożenia go właściwie w każdym czasie. Mimo to, staramy się uczynić to najszybciej, jak jest możliwe. Nie jest prawdą, że opóźniamy się z czymkolwiek - tłumaczy pełnomocnik prezydenta Kielc.

W celu prawidłowego przygotowania zadania inwestycyjnego do realizacji, Ministerstwo zaleca prowadzenie przez wnioskodawcę konsultacji z polskim związkiem sportowym już na wczesnym etapie prac koncepcyjnych, jak również z Departamentem Infrastruktury Sportowej Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Zielone światło od Bońka

Miasto Kielce oba projekty, związane z rozwojem infrastruktury sportowej, przygotowało po licznych konsultacjach. W przypadku Akademii Piłkarskiej odbyły się rozmowy z klubami i stowarzyszeniami sportowymi działającymi na terenie miasta. Konsultacje przeprowadzono także z Polskim Związkiem Piłki Nożnej oraz Świętokrzyskim Związkiem Piłki Nożnej. Na bazie rozmów, wstępna koncepcja, zaprezentowana w trakcie lipcowej Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Rady Miasta Kielce, została zmodyfikowana.

Analogicznie sytuacja wygląda w przypadku modernizacji Hali Legionów – trudniejszą ze względu na fakt, że funkcja hali jest połączona z zapleczem lekkoatletycznym. Dlatego konsultacje były zakrojone na jeszcze szerszą skalę.

- Te wszystkie projekty są już ukończone. Projekt hali ma pozytywną opinie pana Marka Góralczyka, osoby wyznaczonej przez Związek Piłki Ręcznej w Polsce. Projekt dot. akademii miałem okazję osobiście przedstawić panu Zbigniewowi Bońkowi, prezesowi Polskiego Związku Piłki Nożnej, który obiecał dla niego wsparcie. Jutro wnioski będą wysłane, aby związki oficjalnie poparły je na piśmie. Wówczas będą gotowe, aby złożyć je do ministerstwa. Działamy zgodnie z wytyczoną procedurą - informuje Marcin Różycki, z-ca Prezydenta Kielc.

SMS-em? Tylko o zakupach

Co zaskakujące, okazuje się, że kontakt między władzami Kielc a kierownictwem MSiT w ostatnim czasie odbywa się głównie za pośrednictwem... mediów. Dlaczego?

- Pierwszy kontakt na temat możliwości uzyskania dofinansowania w niektórych projektach miałem z panią Minister Anną Krupką pod koniec lutego br. podczas mojej wizyty w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Osobiście dzwoniłem do Ministerstwa Sportu na przełomie maja i czerwca. Nie otrzymywałem żadnej zwrotnej informacji. Podobnie, jak na telefon prywatny oraz sms do pani Minister z 6 czerwca z prośbą o rozmowę na tematy dotyczące naszych projektów, w których muszą być spełnione określone procedury. Dziwię się zatem, że dzisiaj stosuje się taką narrację i sugeruje, że Prezydent nic w tym zakresie nie robi - przekonuje prezydent Bogdan Wenta.

Do tego fragmentu, na swoim profilu na Facebooku, odniosła się już także Anna Krupka. „Panie Prezydencie Wento, trochę to kabaretowe, bo według transparentnych procedur administracji publicznej, trzeba złożyć wniosek do Ministerstwa Sportu i Turystyki. Są określone wymagania, które dotyczą wszystkich, takie są zasady. Przypominajki SMS-em można komuś wysłać, żeby nie zapomniał zrobić zakupów. Bądźmy poważni...” – napisała wiceminister sportu i turystyki.

Źródło: Radio Kielce, Urząd Miasta Kielce, własne

Wasze komentarze

fan2019-10-21 18:48:23
Spokojnie z tą rozbudową hali. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo , że prezes przeniesie klub do Warszawy.
miki +2019-10-21 19:41:16
tak ? W W - wie na meczu ręcznych będzie max. 1000 /słownie tysiąc/ kibiców
jj2019-10-21 20:00:15
Ten "aniołek Kaczyńskiego" coś ostatnio za bardzo obrósł w piórka. Upadek za jakiś czas będzie bardzo przykry i bolesny.
Ciekawe czy pytała wielomandatowca Tarczyńskiego o halę, bo podobno miał stawiać.
Wk...2019-10-21 20:11:22
Jak zwykle kręcą te zakłamanie pisowskie ścier..
Pani minister zapomniała że hale to obiecał 4 lata temu kolega jej niejaki Pan Tarczyński. Manipulanty i kłamczuchy to nie TVPIS na szczęście tu nie ma cenzury
Popeye2019-10-21 20:33:57
Wystarczył rok rządów Wenty i sport w Kielcach jest na wymarciu. Zresztą, nie tylko sport.
@miki +2019-10-21 20:48:12
To i tak więcej niż niebawem na kopaczach.
ckk2019-10-21 20:48:22
Brawo Panie Prezydencie - najlatwiej cos powiedzoec publicznie i juz, teraz przynajmniej woadomo jak bylo a skoro wszystko jasne więc jedziemy z tym - teraz do Ministerstwa i skoro będą wnioski zaakceptowane przez zwiazki to Krupka pomimo niechęci nie bedzie miala wyjscia i klepnie te wnioski!
Mam nadzieje ze juz niedlugo bedziemy grali na hali ok. 6 tysięcznej bo nam sie to nalezy.
P.S do fan-panie z miasta, ktore nie widzialo mistrza od 8 lat czyli z plocka, martw sie o wlasną druzynę bo ze slabszej grupy lm nawet nie wyjdziecie a my jeszcze jako Vive Kielce spokojnie kilka lat jeszcze bedziemy mistrzami!
qolo2019-10-21 21:00:16
Niemiec nie po to został prezydentem żeby coś tutaj rozbudowywać. On jest po to żeby w Deutchlandzie żyło się dobrze. Zapamiętajcie moje słowa... on zlikwiduje Targi Kielce... Kilka lat i się przeniesie wszystkie imprezy do Poznania lub do Berlina.
fan2019-10-21 21:56:29
Prezes przeprowadził się z całą rodziną do Warszawy. W naszym klubie nie ma ani jednego zawodnika z Kielc, żadnych sentymentów zawodnicy i trenerzy z przeprowadzką nie będą mieli. Klubowi w W-wie dużo łatwiej będzie poskładać budżet. A kibice ? Będzie ich więcej i na meczach ligowych i na Lidze Mistrzów. Serce mi pęka i oby moje słowa zamieniły się w g....ale tak to jakoś czuję w kościach. Jest sposób , żeby to sprawdzić i ewentualnie potem inwestować w obiekt - poprosić o jasną deklarację prezesa !
ckk2019-10-21 23:04:34
fan i tak nie zdobędziecie mistrzostwa, a klub wiadomo, ze bedzie w Kielcach a kase jak Bert pozyska to poprostu da klubowi tu więc jeszcze dobrych kilka lat bedziemy z wami wygrywali jako Kielce:)
Ddck2019-10-22 01:26:08
Bertowi nie jest po drodze z Wentą, tajemnicą poliszynela jest fakt, że mocno przyjaźni się z Lubawskim i każdy zorientowany w temacie już słyszał, że jest coraz bliżej przenosin drużyny do Warszawy.
Hahahahaha2019-10-22 02:12:28
A błagała będąc w radiu Kielce, czy osobiście? No rozwaliła mnie.
miro2019-10-22 07:34:59
A najwierniejsi kibice będą mogli bez przeszkód śpiewać do boju ISKRA.
To jest ta nasza mentalność. Jak jest dobrze to zamiast szanować to każdy próbuje coś ugrać dla siebie.
"Brawo" durnie!
fan2019-10-22 08:33:59
do ckk
Mam nadzieję ,że w innych tematach w życiu masz lepszą intuicję . Zidentyfikowałeś mnie jako kogoś z Płocka , a ja mieszkam na Czarnowie. A kibicuję naszym ręcznym od czasów kiedy możliwe , że Ciebie na świecie nie było. Pierwszy mecz jako dziecko obejrzałem kibicując chyba Iskrze na boisku asfaltowym ! liceum Norwida. Później hala na Jagiellońskiej ale jeszcze bez trybuny tylko z ławkami wzdłuż boiska. Wyjazdy do Mielca na czas budowy trybuny. Powrót i pamiętne dwa zwycięstwa sobotnie i niedzielne z mistrzem Polski Śląskiem Wrocław i kapitalna gra Zbyszka Tłuczyńskiego. Krakowska i mecz otwarcia z ZSRR. Niestety przegrany. Mam nadzieję , że Cię przekonałem. Ale nie o to chodzi. Gdyby doszło do czarnego scenariusza to ostatnia nadzieja , że wykorzysta sytuację budowniczy elektrowni atomowej. Jak padło kiedyś w wywiadzie lubi tworzyć coś od samego początku. A fanem sportu jest. Miejmy nadzieje , że nigdy do takiego rozwoju wydarzeń nie dojdzie, ale zawsze trzeba mieć plan B. Pozdrawiam.
Olek2019-10-22 09:33:52
Prezydent Wenta był super trenerem ale jako prezydent zupełnie jest nieporadny i sam o tym wie. Krupka konkretnie i trafnie określiła jego obecną działalność.
KK2019-10-22 12:17:48
Komu bardziej powinno zależeć na rozbudowie hali i budowie boisk Akademii Piłkarskiej, Ministerstwu Sportu czy Miastu Kielce?
Czy wniosek na to składa ministerstwo do Urzędu Miasta Kielce, aby łaskawie można coś tu u nas rozbudować w Kielcach? Czy może Miasto Kielce powinno wnioskować do ministerstwa, do którego wnioskuje cały kraj, tylko nie Kielce?
normalny2019-10-22 12:24:08
Oni się kłócą i sprzeczają medialnie a hali jak nie było tak nie ma.
Janek2019-10-22 13:19:45
@Ddck

Dawno nie czytalem wiekszej bzdury. Widac, ze masz zerowa wiedze i powtarzasz jakies plotki z komentarzy psycholi na Echu Dnia.
miki +2019-10-22 14:12:03
Do siatkarskiego zespołu ONICO Warszawa ma lada chwila dołączyć sponsor tytularny. Czyżby ………………………………………………….?

Projekt i wykonanie: CK Media Group