Trener mistrzów Polski CLJ odszedł z Korony. Wyjaśniamy, jak do tego doszło

16-07-2019 12:30,
Marcin Długosz

W poniedziałkowy wieczór „Echo Dnia” jako pierwsze podało szokujące informacje o odejściu z Korony Kielce ojca sukcesu w postaci mistrzostwa Polski juniorów starszych, trenera Marka Mierzwy. Sytuacja wydaje się absurdalna – dopiero co szkoleniowiec poprowadził przecież swój zespół do ogromnego sukcesu i nikt nie spodziewał się, że dojdzie do czegoś takiego. Co stoi za zaistniałymi wydarzeniami?

Zacznijmy od wieści z „Echa Dnia”. Medium to poinformowało, że Mierzwa – pomimo odniesienia wielkiego sukcesu w sezonie 2018/2019 – otrzymał propozycję 30-procentowej obniżki zarobków, na co się nie zgodził i odszedł z klubu. Nie wyjechał dziś z zespołem na obóz do Woli Chorzelowskiej, gdzie ten wraz z rezerwami żółto-czerwonych będzie przygotowywał się do kolejnych rozgrywek.

REKLAMA

Co na to Korona? Rzecznik prasowy, Rafał Kielczyk, wystosował w imieniu Korony następujący komunikat, który został zamieszczony także na stronie internetowej kielczan:

„Zarząd klubu informuje, że trener Marek Mierzwa dostał propozycję nowego kontraktu na korzystniejszych warunkach niż dotychczasowe, ale nie zdecydował się podpisać umowy i sam podziękował klubowi za współpracę”.

O odniesienie się do tego stanowiska Korony poprosiliśmy głównego zainteresowanego, trenera Marka Mierzwę. Ten wyjaśnia nam, na czym polega kwestia finansowania jego umowy w Koronie.

- Na moje wynagrodzenie za pracę w Koronie składają się dwie części – jedna to umowa stricte z klubem, druga to umowa z Miejskim Szkolnym Ośrodkiem Sportowym. Klub nie był mi w stanie zagwarantować tej bardzo ważnej części kontraktu, a więc z MSOS. Moje uposażenie byłoby dużo niższe niż w poprzednim sezonie – przedstawia szkoleniowiec.

ZOBACZ TAKŻE: Brak porozumienia na linii "Siejo" - klub: twórca Korona TV odchodzi

Czy zatem o zaistniałą sytuację można winić bardziej klub czy władze miasta? - Ja uważam, że to jest sprawa klubu. Ja nie zawieram umowy z miastem tylko z klubem. Do tej pory Korona zobowiązywała się, że część mojego wynagrodzenia pochodzi z MSOS, a część z klubu. Nie mogę odpowiadać za to, jak klub dogaduje się z miastem. Ja oczekuję określonego wynagrodzenia za określoną pracę – kwituje Mierzwa.

I odnośnie oświadczenia wystosowanego przez Koronę dodaje jeszcze: - Część składowa z klubu była minimalnie wyższa niż w poprzednim sezonie, natomiast część z MSOS nie była w ogóle zagwarantowana przez klub. Dlatego też moje uposażenie byłoby dużo niższe niż w poprzednim sezonie.

O komentarz w kwestii brakujących pieniędzy z Miejskiego Szkolnego Ośrodka Sportowego poprosiliśmy zatem również w Urzędzie Miasta. Oto stanowisko wystosowane przez rzecznika prasowego prezydenta Kielc, Tomasza Porębskiego:

„Umowa między Panem Markiem Mierzwą, a Korona S.A. jest dokumentem, na który Miejski Szkolny Ośrodek Szkolny nie ma żadnego wpływu. MSOS miał zawarty odrębny kontrakt nauczycielski z Panem Mierzwą. Kontrakt ten, podobnie jak w przypadku wielu innych trenerów, zakończył się w czerwcu, wraz z końcem roku szkolnego. Obecnie analizowany jest stan faktyczny umów, szczególnie pod względem finansowym, a ich treść i forma będą poddawane konsultacjom z radnymi z Komisji Edukacji i Kultury oraz Komisji Sportu, Turystyki i Promocji Miasta. To naturalna procedura. Absolutnie nie wykluczamy możliwości podpisania nowych kontraktów z trenerami od nowego roku szkolnego, czyli od dnia 1 września, szczególnie w tak uzasadnionych przypadkach, jak u Pana Marka Mierzwy”.

Póki co juniorzy starsi Korony II trenują w Woli Chorzelowskiej pod wodzą Krzysztofa Mądzika oraz Piotra Gila.

fot. Korona TV

Wasze komentarze

Hehe2019-07-16 12:43:55
Tomasz Porębski siedzi u Wenty, a to przecież założyciel CK Sportu. Co do Mierzwy cholera wie o co tu chodzi
info2019-07-16 12:45:00
Czaja się dogadał
Mks2019-07-16 12:45:34
Nie no absurd. Koleś zrobił wynik ponad stan A teraz go wywalają. Ileż on mógł zarabiać? 4 tyś? Czy naprawdę Koronę na to nie stać? Wszyscy odchodzą z Korony Sieju, Mierzwa. Nie długo to Zając będzie i prezesem i trenerem i kręcił filmu na YT. Mam nadzieję, że jeszcze da się to jakoś odkręcić.
OK2019-07-16 12:52:51
czyli jak zwykle echo się skompromitowało :). Znając życie jak już raz powiedział Koronie nie to już nie ma powrotu. A tak dostał by pewnie te brakujące pieniądze od miasta jak w poprzednich latach ale nie chciał czekać i tak to się kończy. A jak zwykle hejt na władze kubu
Filip2019-07-16 12:56:00
Lietteri zarabia przeslo 120 tys miesiecznie i nie odnoszac zadnych sukcesow ziewa i sie smieje.
Bartoszek zostal wybrany najlepszym trenerem w Polsce i Korona go zwolnila.
Mierzwa zdobyl Mistrzostwo Polski i zostal pogoniony.
Oj kto do diabla zarzadza ta Korona, bo ja nie widze zadnej logiki w tym wszystkim.
do2019-07-16 13:05:12
Na wynagrodzenie za pracę w Koronie składają się dwie części – jedna to umowa stricte z klubem, druga to umowa z Miejskim Szkolnym Ośrodkiem Sportowym. Klub nie był mi w stanie zagwarantować tej bardzo ważnej części kontraktu, a więc z MSOS, ponieważ od kwietnia 2017 roku Gmina Kielce ma jedynie 28% udziałów w Klubie.
bidokizkielc2019-07-16 13:07:09
Gość powinien zarabiać minimum dwa razy tyle, klub stać na to a jak nie to niech sobie ułamek odtrącą ze swojej pensji. Gość robi robotę za takie pieniądze nikogo lepszego nie znajdą.
@Filip2019-07-16 13:08:02
Mierzwy szkoda bo akurat na niego kasa się powinna znaleźć ale ten najlepszy trener w Polsce to po trenowaniu Korony to gdzie karierę zrobił?
Kibic2019-07-16 13:12:45
Z jakiej racji Trenerzy Korony S. A. i KKP są zatrudniani przez miasto? Albo każde Stowarzyszenie lub Klub działający na terenie miasta sam opłaca sobie trenerów albo niech miasto zatrudnia trenerów do wszystkich sportowych Stowarzyszeń!
@Filip2019-07-16 13:25:46
jak jest taki dobry to go chyba Legia weźmie da mu 240 tyś miesięcznie bo bo przecież 2x lepszy niż Lietteri. A kwoty z Echa i cały ten artykuł na poziomie wypowiedzi na tym forum :). Jak jemu źle w Koronie to ktoś już jest na jego miejsce ktoś podał wcześniej że Czaja z Pogoni Staszów więc spoko. Takie życie umarł król niech żyje król. Tak zwykłe kończy się wylewanie publicznie żalów - pracowników Korony. To tylko świadczy o tym że Korona nie jest już miasta , a prywaty właściciel któremu nie wszystko jedno
Krywoj752019-07-16 13:27:09
Nara mierzwa czy jak ci tam. Lepszych warunków nie przyjąłeś to teraz nie płacz. Od meczu z Legią młyn zacznie protest przeciwko Koronie
PS2019-07-16 13:51:06
nie gryź ręki która cię karmi :)
woodstock2019-07-16 14:09:36
Do @Filip Być może Pana Marka Legia weźmie, bo dla Ciebie to jest Pan Marek Mierzwa, a nie żadem Ten, Być może zapłaci mu wiecej niż Korona, tylko nasuwa się pytanie, czy fachowców opłaca się zatrudniać, czy jak w Koronie, kopać w d..pe, czy sukcesy są warte większych pieniędzy dla ich konstruktorów, czy podejścia olewajacego, tom pokaże czas, a do Krywoj, dzieciuchu weź komputer, zagraj w Lola to się odstresujesz, a jak nie wiesz kto to Marek Mierzwa to się dokształć a nie imbecyluj , to jeden z dwóch ludzi, który poprowadził młodą Koronr do Mistrzostwa Polski, a ty jako kibic powinieneś być z tego dumny, ale czy ty jesteś prawdziwym kibicem, czy trolem bagiennym, na to pytanie odpowiedz sobie sam.
Marcin2019-07-16 14:37:00
Niezwykła motywacja dla innych trenerów grup młodzieżowych w Kielcach.

Staraj się i osiągaj sukcesy a w nagrodę... obniżymy Ci pensję :)
Luk2019-07-16 14:43:07
Już nie róbmy problemu i nie zarzucajmy Koronie, że to jej wina! Brawo za wynik dla trenera Mierzwy! Jeżeli nie odpowiadała mu propozycja Korony, a władze Kielc nie są w stanie wygospodarować pieniędzy na pewną kwote pieniędzy na szkolenie młodych piłkarzy to cóż zrobić?..
Kibic2019-07-16 14:45:48
Trzeba się zastanowić ile jest zasługi Mierzwy naprawę w zdobyciu MP juniorów jak wszyscy wiedza to zebzawodnicy którzy grali w juniorach byli sprowadzani z innych klubów do gry w I zespole Korony wiec ta zasługa znikoma inaczej by było gdyby wygrano MP juniorów wychowankami Korony.
Kwota jak na warunki Kiec b dobra
XD2019-07-16 15:22:22
Ten koleś co odpisuje jako @ jest beznadziejny. Wymiotować się chce.
CK2019-07-16 15:23:50
Odniósł sukces, zdobył mistrza w CLJ więc powinni mu chociaż symbolicznie podnieść pensję o te kilkaset zł, a nie obniżać! Jeśli nie doceniamy trenerów, którzy robią wyniki to coś tutaj jest chyba nie tak.
@Kibic2019-07-16 15:31:51
Zgadza się. Dodać należny że są inne grupy młodzieżowe i na koniec gotowy produkt trafia do juniorów starszych, wiec przypisywanie 1 trenerowi całych zasług to przesada. Na sukces pracuje wielu często niedocenianych ludzi
Gosc2019-07-16 16:08:46
Do Woodstock a co osiągnął Mierzwa w Daleszycach i w innych klubach jak się zaprezentował się jako trener .
A w Koronie nie grał swoimi wychowankami zeby mu przypisywać sukces .
Wiec trochę pokory w tym ściąganiu sukcesu w MP juniorów
gnom2019-07-16 16:25:57
Szacunek dla trenera Mierzwy za wynik ale akurat zarząd Korony nie ma jak widać nic wspólnego z jego niższymi zarobkami. Skoro od Korony dostał podwyżkę, to swój żal powinien skierować do miasta, czyli Wenty. W jaki sposób władze Korony miałyby zagwarantować wypłatę Mierzwie pieniędzy ze spółki miejskiej?! Przecież to kompletny absurd. Trener tej klasy powinien chyb mieć więcej inteligencji i po prostu poczekać na ruch miasta a nie wyżalać się gazetom.
@CK2019-07-16 16:37:04
jak wynika z artykułu od Korony dostał podwyżkę , a cześć wypłaty od miasta nie została jeszcze przyznana , a trener nie chciał czekać czy i ile da miasto, a że miasto raczej da te pieniądze jest w dolnej części artykułu. Więc licząc wszystko dostałby podwyżkę a nie obniżkę. A teraz jakieś pokrętne informację z jego strony
abc2019-07-16 16:45:53
Jak dobrze kojarzę za mistrzostwo juniorów z PZpN jest ponad milion złotych. Pomijając sprawy formalne TRENER który zdobywa mistrzostwo powinien otrzymać dużą premię. Jak się domyślam jej nie było.
Ck2019-07-16 17:00:48
Trener Paweł Czają dobry trener uważam ze prezencja również
REAL2019-07-16 17:25:50
Jezeli tworce najwiekszego sukcesu o wielu lat nie chce lub nie potrafi zatrzymac klub,bo pan Mierzwa powinie dostac bardzo wysoka nagrode i duza podwyzke wynagrodzenia, to tylko potwierdza ze miernoty nie szanuja ludzi sukcesu i z takim ludzmi ni eche miec nic do czynia.KOMPROMITACJA,HABA , WSTYD... choc cisna sie na usta mocniejsze slowa...
Piotr 592019-07-16 17:28:43
Skoro odniósł taki sukces i wyleciał (bo widać na tym komuś zależało), to co powiedzieć o Lettierim? Wydaje się, że Zarząd nie może przełknąć faktu, że Polak, a potrafi. Tylko ludzie, którzy sami są niewiele warci nie szanują innych i ich dorobku. Tak na marginesie to gdyby Lettieri zdobył mistrzostwo to od racu angaż by wzrósł i to szybko.
Korejba2019-07-16 18:11:12
Pan Mierzwa jako swietny trener juniorow z pewnoscia ma juz gdzies nagrana lepsza prace inaczej by nie odszedl
@REAL2019-07-16 19:29:13
Wesprzyj klub np. oddaj połowę wypłaty tak przez rok to będziesz miał wpływ i będziesz mógł wymagać. Teraz po awansie do 3 ligi są nowi trenerzy do Korony 2 z 10 juniorami podpisali kontakty itd. Daj kasę i wymagaj . Łatwo się wam pisze bo to nie wasze pieniądze, klub ma ile ma i na wszystko ma starczyć 1 drużyna wzmocnienia (ponoć jeszcze nie koniec), druga drużyna i juniorzy których też ściągamy z innych regionów do nas wszystko to kasa
OK2019-07-16 19:33:31
19-letni pomocnik Wiktor Długosz przebywa obecnie na testach w Warcie Poznań
stary kibic2019-07-16 19:47:00
gó...wno prawda,miasto dało ciała ...tylko nie wiem czemu CK daje takie informacje
Zajac rusz dupsko i szukaj sponsorow2019-07-16 21:05:14
Jeśli tak traktują zasłużonych dla klubu pracownikow . to ja mam w d.... ten niemiecko-jugolski cyrk. Ani złotówki więcej, póki ci ludzie rządzą (w sumie to niszczą) Korone
sycyzor2019-07-16 22:31:57
stary kibic i nie wie

hahahaha
Sss2019-07-17 01:37:57
Mój syn trenował jak miasto sponsorowało koronę - przyszedł rzucił piłkę i grajcie tak wyglądał trening -a co miasto płaci. Teraz się za nich wzięli to wymiatają trenerzy marni a kilku fajnych chłopaków jest to się udało
Sss2019-07-17 01:40:53
Przecież dostał podwyżkę to co już gwiazdorzy bo zdobył mistrzostwo-zaraz będą pisać, że Korona nie wygrała ligi mistrzów bo Mierzwa odszedł ludzie ogarnijcie się
jaNO2019-07-17 09:09:31
zaraz, zaraz, ktoś napisał, że trener L. przytula 120 000/m-c ?
To prawda ?
koronka2019-07-17 09:19:17
co wy tu wypisujecie, to momentami nie da się czytać. Który z was chciałyby zachrzaniać w pracy, zdobywać kolejne szczebelki dla pracodawcy i zostać tak docenionym jak Trener Mierzwa. przecież on pracował nie tylko dla SWOJEJ kariery. Chyba chodzi też o prestiż klubu czy nie..... Wiem że Korona za MISTRZA dostała kasę, wiem też że tej kasy nikt z "wytwórców" sukcesu nie obejrzał, ani zawodnicy ani sztab. Chyba coś nie bardzo w porządku, czy to norma, że za pracę nie ma wynagrodzenia, a może tylko "miska ryżu". Opowiadacie o gwiazdorzeniu, i podobnych pierdołach. Poprostu człowiek za to co zrobił dla klubu został potraktowany tak jak została potraktowana ZŁOTA DRUŻYNA ... i gdzie oni teraz są czy ktoś wie? Bardzo mądrze zrobił Bartosiak i inni, którzy szukają sobie innego klubu....Korona schodzi na psy. Stwierdzam to z WIELKIM ŻALEM...... cieszcie się wzmocnieniami trzydziestoparoletnich obywateli BAŁKANÓW.....nikomu kto cokolwiek ma do powiedzenia w tym klubie nie zależy na młodych polskich zawodnikach... zemści się to w przyszłości.....chociaż może nie , zawsze będą chętni do gry młodzi trzydziestoletni Serbowie, Chorwaci, Wielonarodowcy bez klubu, za darmo.....powodzenia, a Trener Mierzwa.... TRENERZE PORADZI PAN SOBIE MA PAN OSIĄGNIĘCIA I DUŻY POTENCJAŁ POWODZENIA - wierny kibic PAŃSKI i PAŃSKIEJ DRUŻYNY
do KIBIC2019-07-17 09:25:01
Zbierz kolego paru chłopaków z podwórek czy okolicznych klubów i spróbuj - MISTRZ POLSKI JUNIORÓW U-18 2020 czeka na CIEBIE możesz go zdobyć powodzenia masz we mnie kibica...... PRZECIEŻ TO TAKIE PROSTE hehe
@koronka2019-07-17 12:46:01
Niech idzie np. do Daleszyc i niech awansuje do drugiej ligi wtedy powie że to dobry trener. Zawodnicy Korony z młodszych rocznikach też osiągali sukcesy , dodatkowo klub pozyskał kilku perspektywicznych z innych klubów. Wiadomo że ten trener też miał wpływ na sukces i to duży ale pisanie że to tylko jego zasługa to prostu nie prawda
OK2019-07-17 12:52:50
Wszyscy byli piłkarze/pracownicy mówili że kochają Koronę , a wyszło że kochają własną kieszeń. Tyle w temacie. Pierwszy raz mogę napisać brawo Cksport za pokazanie pełnego obiektywnego przekazu. Bez subiektywnych wycieczek
Polak2019-07-17 13:54:24
Zaraz zobaczymy gdzie będzie pracował i w tym trzeba szukać powodów odejścia.
Facet odszedł a nie został zwolniony.
do @koronka2019-07-17 14:10:40
Gdzie w moim tekście wyczytałeś, takie treści nie wiem, myślę, że takim znawcom futbolu jakich spotykam na tych forach nie muszę tłumaczyć jak działa mechanizm wygrywania czy zdobywania wyników... z całym szacunkiem, TRENER w Koronie też stworzył COŚ z pojedyńczych "talencików", których trzeba było nauczyć obycia na boisku, gry - techniki,myślenia, taktyki, a przede wszystkim być dla tych ( w końcu dzieci) również oparciem i też we właściwym momencie potrząsnąć - nie każdy to potrafi. Nie każdy zgra trzech w drużynę, a tu myślę jest ich trochę więcej...Facet ma to coś - PODEJŚCIE - to są moje obserwacje z meczów, treningów - obecności ( na trybunach oczywiście) z drużyną prawie trzy lata ( nie jestem pracownikiem klubu, bo zaraz tu będzie wrzawa). I nie znam człowieka, nigdy się nie spotkaliśmy osobiście - piszę co widzę. Uważam, że to dobry TRENER - osiągnął COŚ co nie każdemu się uda osiągnąć i bądźcie - choć spróbujcie być bezstronni w ocenie sytuacji.... może to zbyt wiele.
@do @koronka2019-07-17 14:58:03
Przypominamy że to nie jest FORUM tylko artykuł i komentarze pod artykułem.
do@do@koronka2019-07-18 08:35:53
Rozumiem, że innych argumentów brak aby podyskutować..... taaa
jaNO2019-07-18 09:24:22
To prawda , że trener L. przytula 120 000/m-c ?
Janek2019-07-18 10:38:47
@jaNO

Nie moge podac dokladnej kwoty, ale nie dostaje nawet polowy tego z premiami, zdecydowanie bardziej 1/3.

Na takie zarobki (120 tysiecy) mogli liczyc w tej ogorkowej lidze tylko Sa Pinto i Nawalka, wiec skad niby Korona mialaby nagle tyle placic?

Autor tej plotki musi miec niezla beke z wszystkich powtarzajacych, zwlaszcza z "powaznej gazety" Echa Dnia.

Projekt i wykonanie: CK Media Group