Nasi zawodnicy mają wspaniałą okazję i wierzę, że ją wykorzystają jak najlepiej

27-06-2019 18:07,
Maciej Urban

Dziecięca Akademia Piłkarska Kielce jest jedną z najprężniej działających szkółek piłkarskich dla dzieci w województwie świętokrzyskim. Pośród wielu swoich inicjatyw posiada grupy TOP Talent, zrzeszające najbardziej utalentowanych zawodników, a także rozgrywki wewnętrzne – Ligę DAP-owską. O całym projekcie porozmawialiśmy z założycielem DAP Kielce, Adrianem Leszczyńskim.

Za wami kolejny dobry sezon w wykonaniu grup TOP Talent, które łapią w Kielcach dobrą renomę.

- Myślę, że ten sezon musimy zaliczyć do udanych, bo nasze grupy zanotowały bardzo dobre wyniki. Można nawet spojrzeć na Puchar Prezesa ŚZPN, w którym trzy-cztery nasze roczniki zajęły wysokie miejsca i uplasowały się tuż za Koroną Kielce. Widać, że dobrze pracujemy z młodzieżą i przynosi to adekwatne efekty w postaci wyników i rozwoju.

REKLAMA

Czy widać, że wykonaliście krok do przodu?

- Dokładnie, staramy się rozwijać z roku na rok. Dwa lata temu wprowadziliśmy dodatkowe treningi motoryczne, które odbywają się raz w tygodniu. Udało nam się ściągnąć odpowiedzialnego za to trenera Mariusza Skutę, o którego walczyliśmy dość długo. Po zawodnikach widać dobre przygotowanie fizyczne, dynamiczne. To robi różnicę.

Z każdym rokiem staramy się realizować kolejne projekty pomagające w rozwoju zawodników, aby byli jak najlepsi. Chcemy podnosić poprzeczkę i dorównywać coraz lepszym.

Wspomniałeś o trenerze Skucie. Jak dużą wagę w szkoleniu dzieci i młodzieży ma obecność trenera doświadczonego nawet na poziomie Ekstraklasy?

- Myślę, że Mariusz Skuta wykonuje u nas znakomitą pracę i jest specjalistą w swojej dziedzinie. Żaden trener w naszej akademii nie nauczy dzieci biegać, lądować i wyskakiwać do piłki, bo nie mamy na to czasy. Zajmujemy się piłką, doskonaleniem techniki, podaniami, strzałami. Mariusz natomiast koncentruje się nad przygotowaniem fizycznym, zapobieganiu urazom.

Jaka jest idea istnienia grup TOP Talent – ma to sens?

- Jak najbardziej. Chłopcy rywalizują, podnoszą swoje umiejętności i każdy z chłopców ma szansę awansować do takiej grupy, która jeździ m.in. na międzynarodowe turnieje. Myślę, że to same plusy i rozwój. Im więcej gry, tym większy rozwój dziecka.

Liga DAP-owska. To kolejny element wyróżniający was na tle konkurencji, bo macie rozgrywki wewnętrzne.

- Rozgrywamy już drugi sezon. Z każdym rokiem staramy się coś ulepszać. Uczymy się, jesteśmy pionierami nie tylko w województwie, ale i w tej części Polski. Inne akademie nie mogą sobie na to pozwolić z powodu zbyt małej ilości dzieci. My mamy bardzo dużo podopiecznych i możemy dawać im szansę rywalizacji.

Liga DAP-owska ma sens – gra pod minimalną presją, z przeciwnikiem, to daje różnorodność. Mamy przedziały dwóch roczników, niekiedy walczą młodsi ze starszymi i wtedy muszą grać szybciej piłką, wykazywać się sprytem i inteligencją piłkarską.

Grupy TOP Talent to ogromna gratyfikacja dla najlepszych z najlepszych.

- To wizytówka akademii. Te grupy jeżdżą na turnieje, nawiązaliśmy też współpracę z obozami piłkarskimi połączonymi z Celtikiem Glasgow. W tym roku wyróżniliśmy sześciu chłopców. Trenerzy będą badali zawodników pod wszystkimi względami. Pojedzie po trzech chłopców z rocznika 2009 i 2010, tacy, którzy poczynili największy postęp. Dodam, że ci chłopcy powalczą o przyszłoroczny wyjazd na obóz w Szkocji. Nie każdy może sobie na to pozwolić, będą skauci z innych klubów, ja im życzę powodzenia. Mają wspaniałą okazję i wierzę, że ją wykorzystają jak najlepiej.

Powiedziałeś o 9- i 10-latkach. To dobry wiek, żeby obierać fokus na poważną piłkę?

- Oni na razie się bawią. Wielu dzieci chodzi na basen, uprawia sztuki walki. Sport jest u dzieci bardzo ważny, ale w końcu muszą wybrać jedną dyscyplinę, np. piłkę nożną czy karate.

Nazwy europejskich klubów na pewno robią na dzieciach wrażenie.

- Dokładnie. Każdy chciałby się sprawdzić rozgrywając mecz i sprawdzić szkolenie poza granicami Polski.

Jaki cel widzą w tym wszystkim rodzice, trenerzy, no i przede wszystkim same dzieci?

- Każdy podchodzi do tego w inny sposób. Dla dziecka to może być tylko przygoda, dla rodzica – fajne wyróżnienie, że jego dziecko zostaje nagrodzone za sumienność i przykładanie się do treningów. Dla nas, trenerów, to na pewno test. Dostaniemy informację zwrotną na jakim jesteśmy poziomie, jak szkolimy tych chłopców. Otrzymamy odnośnik, co możemy jeszcze poprawić, żeby za rok wysłać kolejnych chłopców gotowych do osiągnięcia lepszych wyników.

To nie będzie jednorazowa akcja. Macie w planach wysłanie kolejnej szóstki na współpracę z Celtikiem Glasgow.

- Dokładnie. Będziemy wysyłali różnych chłopców i chcemy, aby tam zostali. Ja cały czas chłopcom powtarzam, że w tej wakacje jedzie sześciu chłopców, a w kolejne pojedzie następnych sześciu. Zachęcam ich do treningów, systematyczności. To może właśnie oni spełnią swoje piłkarskie marzenia.

Rodzice są bardzo zadowoleni, porównałbym do tego do paska na świadectwie. Mamy kilkuset chłopców, a jedzie tylko sześciu. To wielka gratyfikacja. Dla mnie, jako sportowca, większa niż ten pasek na świadectwie (śmiech).

Ile osób należy do TOP Talent spośród sześciuset w akademii?

- Obecnie to 180 chłopców. 9 drużyn po 20 zawodników. Talentów jest w województwie na pewno dużo, dużo więcej, ale nie trafili oni do nas. Są bariery odległości, nie każdy może je pokonać. Może kiedyś w przyszłości otworzymy pewien internat. Wtedy chłopcy mogą się uczyć i przychodzić do nas na treningi, bo mamy ich na co dzień.

Statystyki mówią, że zaistnieje jeden na tysiąc. Wierzę, że w swoich szeregach mamy co najmniej dwóch-trzech takich zawodników!

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ostatnie wiadomości

Arbiter Daniel Stefański poprowadzi sobotnie spotkanie 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy między Lechem Poznań, a Koroną Kielce. Będzie to 43. mecz żółto-czerwonych poprowadzony przez tego sędziego.
Trudno sobie wyobrazić dzisiejszą Koronę Kielce bez Martina Remalce'a w składzie. Belg rządzi i dzieli w środku pola, co tym razem dało wymierne korzyści w starciu z Ruchem Chorzów. Piłkarz został doceniony przez fanów żółto-czerwonych.
Jakub Łukowski ma odejść po sezonie z Korony Kielce – taka informacja pojawiła się na jednym z portali społecznościowych. Kierunkiem transferu ma być Widzew Łódź a o tę pogłoskę zapytany został Kamil Kuzera.
Przed Koroną Kielce finał sezonu. Już w najbliższą sobotę „żółto-czerwoni” zagrają na wyjeździe z Lechem Poznań. – Nie myślimy o tym, że coś może pójść nie tak – powiedział przed spotkaniem Bartosz Kwiecień, kapitan „Koroniarzy”.
– Ilość złych rzeczy, jaka przytrafiła nam się w tym sezonie sprawia, że to nie może się tak skończyć. Wierzę, że dobre zakończenie meczem w Poznaniu – mówi przed sobotnim starciem z Lechem trener Kamil Kuzera.
Przed Koroną Kielce finał finałów, czyli mecz z Lechem Poznań, którego stawką jest utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek. Szkoleniowiec żółto-czerwonych informuje o sytuacji kadrowej zespołu.
Były zawodnik Vive Kielce Ivan Čupić zakończy sportową karierę i zostanie asystentem trenera RK Zagrzeb.
Protest Industrii Kielce nie został rozpatrzony. Taką decyzję podjął komisarz Orlen Superligi Piotr Łebek.
W drugim finałowym pojedynku Orlen Superligi Industria Kielce podejmie we własnej hali Orlen Wisłę Płock. – To nie jest też tak, że gramy katastrofalnie w ofensywie, tylko Wisła prezentuje się znakomicie w obronie i jest do tych meczów świetnie przygotowana – powiedział Paweł Paczkowski, rozgrywający „żółto-biało-niebieskich”.
– Musimy pamiętać, że Płock gra naprawdę dobrą piłkę ręczną – powiedział przed drugim meczem finałowym z wicemistrzami Polski, Krzysztof Lijewski drugi trener„żółto-biało-niebieskich”.
W najbliższą sobotę 25 maja Akademia Piłkarska DAP Kielce podczas uroczystej gali świętować będzie 10-lecie swojego istnienia. To ważne dla całej społeczności DAP Kielce wydarzenie odbędzie się w sali Omega Centrum Kongresowego Targów Kielce.
W związku z nieprawidłowo zdobytą bramką w ostatniej akcji meczu Orlen Wisła Płock – Industria Kielce, goście złożyli protest. O ile jego odrzucenia można było się spodziewać, tak argumentacja jest zaskakująca. Komunikat Orlen Superligi skomentowali żółto-biało-niebiescy.
Przedostatnia seria gier na zapleczu przyniosła kilka ciekawych spotkań. Zdecydowanie największe zainteresowanie budziły derby Trójmiasta, w których punkt zdobyty przez Arkę oznaczałby zapewnienie sobie awansu. Gdynianie jednak przegrali, a o awans zagrają w ostatniej kolejce z GKS-em Katowice.
Już w najbliższą sobotę całej piłkarskiej Polsce towarzyszyć będą emocje związane z ostatnią kolejką PKO BP Ekstraklasy. O życie w ostatniej serii gier walczyć będzie Korona Kielce, która zmierzy się na wyjeździe z Lechem Poznań.
Przed Industrią Kielce druga (i miejmy nadzieję nieostatnia) Święta Wojna w tym sezonie. Szczypiorniści podejmą w Hali Legionów drużynę Orlen Wisły Płock, która w pierwszym mistrzowskim starciu wygrała 24:23. – Jesteśmy pod ścianą – przyznaje Tomasz Gębala.
Protest Industrii Kielce został odrzucony – poinformowała Orlen Superliga. Trafienia Kiryla Samoili zostało uznane za prawidłowe z powodu... małej liczby kamer.
W sobotę pierwsza drużyna Korony Kielce pokonała Ruch Chorzów, dając sobie nadzieję na utrzymanie. W niedzielę zaś wygraną zanotowali gracze „dwójki”. Wygraną, która przypieczętowała awans zespołu do 3. ligi.
Ekstraklasa S.A. oraz Polski Związek Piłki Nożnej opublikowali terminarz zmagań o tytuł mistrza Polski 2024/2025. Mecze inaugurującej sezon kolejki zaplanowane zostały na weekend 19-21 lipca – tydzień po zakończeniu EURO 2024.
Skrzydłowy Korony Kielce Jacek Podgórski został nominowany do najlepszej jedenastki 33. kolejki PKO BP Ekstraklasy.
Stoły bilardowe nie są już tylko meblami widywanymi w klubach, hotelach czy na turniejach bilarda. Ostatnie lata przyniosły konstrukcyjne innowacje, które nadały stołom bilardowym zupełnie nowe funkcje i zastosowania. Obecnie stoły bilardowe mogą z powodzeniem stanąć w domowym salonie, na tarasie lub w ogrodzie. Krajowy producent mebli - firma Lissy od wielu lat specjalizuje się produkcji stołów bilardowych. Oferta firmy jest kompletna, dlatego warto poznać najważniejsze rodzaje stołów bilardowy
Marek Papszun został trenerem Rakowa Częstochowa. Szkoleniowiec na tym stanowisku zastąpi swojego byłego asystenta Dawida Szwargę.
Korona Kielce staje przed niezwykle trudnym zadaniem utrzymania w PKO BP Ekstraklasie. Zwycięstwo z Lechem Poznań może sprawić, że stanie się to jednak możliwe.
Po 33. kolejkach PKO BP Ekstraklasy nadal nie znamy ostatniego spadkowicza z ligi oraz mistrza Polski. Wszystko rozstrzygnie się w ostatniej serii gier.
Przepis o młodzieżowcu zostaje na kolejny sezon w PKO BP Ekstraklasie, takie informacje przekazuje portal Meczyki.pl. Co oznacza to dla Korony Kielce?
Ponad 182 tysiące osób oglądało mecze Korony Kielce z wysokości trybun Suzuki Areny. Jest to najlepsza frekwencja w historii kieleckiego obiektu.
Poznaliśmy pierwszego beniaminka nowego sezonu I Ligi. W nowych rozgrywkach fani na zapleczu elity będą świadkami debiutu.
W 33. kolejce PKO BP Ekstraklasy Warta Poznań przegrała z Legią Warszawa 0:1. Taki wynik oznacza, że „Zieloni” włączyli się do peletonu zespołów walczących o utrzymanie w ostatniej serii zmagań.
Industria Kielce przegrała na wyjeździe z Orlen Wisłą Płock 23:24. "Nafciarze" rzutem na taśmę doprowadzili do remisu 22:22, a potem okazali się lepsi od kielczan w konkursie rzutów karnych.
"Nafciarze" w pierwszym meczu o mistrzostwo Polski pokonali Industrię Kielce. Starcie w Płocku zakończyło się po rzutach karnych wynikiem 24:23. – To nic nie zmienia – mówi Krzysztof Lijewski, drugi trener żółto-biało-niebieskich.
W pierwszym meczu finału Orlen Superligi Industria Kielce przegrała po rzutach karnych z Orlenem Wisłą Płock 23:24. Najwięcej bramek dla „żółto-biało-niebieskich” po pięć zdobyli Tomasz Gębala oraz Igor Karacić.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group