Alex Dujshebaev przed szansą na koronę króla strzelców LM. Nikt z PGE VIVE tego jeszcze nie dokonał

31-05-2019 08:30,
Mateusz Kaleta

Alex Dujshebaev stanie w weekend przed szansą dokonania czynu, którego nie osiągnął jeszcze nigdy w historii żaden gracz PGE VIVE Kielce. Hiszpan powalczy o zdobycie korony króla strzelców Ligi Mistrzów. W tym momencie rozgrywający ma na koncie 88 bramek i jest na świetnej drodze do sięgnięcia po to indywidualne osiągnięcie. W czołówce klasyfikacji strzelców nie ma bowiem ani jednego z zawodników pozostałych drużyn, które zagrają w Kolonii.

Dujshebaev traci tylko cztery gole do prowadzącego w klasyfikacji strzelców Andre Schmida z Rhein-Neckar Loewen. Niemiec jest liderem z 91. trafieniami, ale swojego dorobku już nie powiększy. Jeśli więc Dujshebaev rzuci co najmniej cztery gole, wyprzedzi 35-latka i wszystko będzie miał w swoich rękach.

REKLAMA

Trudno się spodziewać, aby któryś z rywali, którzy zagrają w Final Four mógłby jeszcze dogonić Hiszpana. Najbliżej Dujshebaeva jest Dainis Kristopans z Vardaru Skopje, ale traci do Dujshebaeva aż osiem trafień. Kolejny z pozostałych na placu boju Timur Dibirov ma na koncie 73 gole, a więc 15 mniej od Dujshebaeva.

Jeśli 26-latek sięgnie po to wyróżnienie, będzie pierwszym w historii graczem PGE VIVE, który tego dokonał. Raz, w sezonie 2003/2004 Karol Bielecki był najskuteczniejszym zawodnikiem fazy grupowej, ale ostatecznie korony nie zdobył, gdyż VIVE nie awansowało do fazy pucharowej.

W poprzednich rozgrywkach najskuteczniejszym zawodnikiem Ligi Mistrzów został Uwe Gensheimer. Doświadczony Niemiec rzucił wówczas 92 bramki.

Klasyfikacja strzelców Ligi Mistrzów przed Final Four 2018/19:

1. Andre Schmid (Rhein-Neckar Loewen) - 91 goli

2. Alex Dujshebaev (PGE VIVE Kielce) - 88 goli

3. Barys Pukhouski (Motor Zaporoże), Melvyn Richardson (Montpellier HB) - 87 goli

4. Zlatko Horvat (RK Zagrzeb) - 85 goli

5. Valerio Riviera (HBC Nantes) - 81 goli

6. Dainis Kristopans (Vardar Skopje), Nedim Remili (PSG) - 80 goli

7. Uwe Gensheimer (PSG), Jannik Kohlbacher (Rhein-Neckar Loewen) - 79 goli

8. Bence Banhidi (MOL-Pick Szeged), Anders Eggert (Skjern Handbold), Kiril Lazarov (HBC Nantes) - 75 goli

9. Timur Dibirov (Vardar Skopje), Mikkel Hansen (PSG) - 73 gole

fot: Anna Benicewicz-Miazga

Projekt i wykonanie: CK Media Group