O krok od mistrzostwa i europejskiej elity. Co czeka Koronę Kielce w młodzieżowej Lidze Mistrzów?

08-05-2019 12:21,
Marcin Długosz

Juniorzy starsi Korony Kielce są już tylko o maleńki kroczek od wywalczenia tytułu mistrzów Polski w swojej kategorii wiekowej. I wszystko wskazuje na to, że dokonają tego już w najbliższą niedzielę, 12 maja. Wygranie krajowego trofeum otworzy żółto-czerwonym bramy do zmagań w UEFA Youth League – młodzieżowej Lidze Mistrzów. Kielczanie rozegrają w niej co najmniej jeden dwumecz z rywalem z innego europejskiego kraju.

Na czym polegają te rozgrywki? Mówiąc w skrócie, jest to po prostu odwzorowanie znanej na całym świecie Champions League. Jej zasady są jednak nieco bardziej skomplikowane niż te panujące w dorosłym futbolu.

REKLAMA

W UEFA Youth League obowiązują dwie ścieżki – Ligi Mistrzów i mistrzów krajowych. Tę pierwszą tworzą zespoły młodzieżowe klubów, których seniorzy występują w LM. Podział na osiem grup po cztery drużyny, a nawet terminarz konkretnych spotkań wyglądają identycznie jak w dorosłej Champions League.

Awansu do kolejnej fazy nie uzyskują jednak po dwie najlepsze ekipy, a jedynie zwycięzcy grup. Drużyny z drugich miejsc muszą powalczyć jeszcze w barażach z rywalami ze ścieżki mistrzów krajowych i tutaj właśnie pojawia się wątek interesujący Koronę Kielce.

Jeśli żółto-czerwoni zdobędą mistrzostwo Polski, to zostaną przydzieleni do grona 32 mistrzów 32 najlepszych współczynnikiem europejskich federacji. Ekipy z tej ścieżki będą miały na początek za zadanie przejść dwie rundy odbywające się na zasadzie dwumeczu. Dzięki temu na ścieżce mistrzów krajowych wyłonionych zostanie osiem najlepszych drużyn, które utworzą pary barażowe z ośmioma ekipami z drugich miejsc ścieżki Ligi Mistrzów.

Po tym wszystkim w grze pozostanie 16 zespołów – 8 zwycięzców grup oraz 8 zwycięzców potyczek barażowych. Od tej pory aż do finału obowiązują podobne zasady co w większości rozgrywek pucharowych – 1/8 finału, 1/4, 1/2, finał. Z zastrzeżeniem, że o wszystkim decyduje tylko jedno spotkanie, a jego gospodarz wybierany jest drogą losowania.

W zeszłym roku Polskę w rozgrywkach UEFA Youth League reprezentował Lech Poznań. Poległ on już w pierwszym dwumeczu, ulegając 0:2 i 2:3 Herthcie Berlin.

Póki co trudno jeszcze wskazać potencjalnych rywali Korony w młodzieżowej Lidze Mistrzów. Europejskie ligi juniorskie są bowiem na finiszu i mistrzowie wielu z nich nie zostali jeszcze wyłonieni. Wśród najlepszych federacji poznaliśmy na razie tylko mistrza Anglii – jest nim Derby County.

W przypadku gdy seniorzy danego klubu zakwalifikują się do Ligi Mistrzów, a zespół młodzieżowy będzie jednocześnie mistrzem kraju, juniorzy trafiają na ścieżkę Champions League. Miejsce wśród mistrzów krajowych zyskuje natomiast kolejna europejska federacja, od 33. i niżej.

REKLAMA

Potencjalna droga Korony Kielce w UEFA Youth League w przypadku wywalczenia mistrzostwa Polski:

- I runda mistrzów krajowych (dwumecz),

- II runda mistrzów krajowych (dwumecz),

- baraż o fazę pucharową z drużyną z 2. miejsca w fazie grupowej (jeden mecz),

- 1/8 finału UEFA Youth League (jeden mecz),

- 1/4 finału UEFA Youth League (jeden mecz),

- 1/2 finału UEFA Youth League w Nyonie (jeden mecz),

- finał UEFA Youth League w Nyonie (jeden mecz)

Daty losowania i poszczególnych faz nie zostały jeszcze potwierdzone. Natomiast jeżeli nic nie zmieni się wzorem ubiegłych lat, losowanie dla mistrzów krajowych przeprowadzone zostanie na przełomie sierpnia i września, zaś dwumecze w pierwszych dwóch fazach rozegrane zostaną odpowiednio w październiku i listopadzie.

fot. Grzegorz Ksel

Wasze komentarze

Scyzor702019-05-08 13:33:39
I kogo nie wylosujecie Panowie, to jazda z nimi!!!!! KORONA!!!!!!!!
brawo Gino2019-05-08 13:53:54
Czyli będą w Kielcach wreszcie PUCHARY xd

Projekt i wykonanie: CK Media Group