„Przegląd Sportowy”: Idzie nowe. Koniec z limitem non-UE i obowiązek wystawiania młodzieżowca już od nowego sezonu

05-12-2018 16:47,
Marcin Długosz

Począwszy od nowego sezonu, a więc 2019/2020, szykują się istotne zmiany w przepisach dla klubów LOTTO Ekstraklasy – informuje „Przegląd Sportowy”. Zniesiony zostanie zapis mówiący o możliwości występowania maksymalnie dwóch zawodników spoza Unii Europejskiej. W zamian jednak kluby będą przymuszone do wystawiania w wyjściowym składzie co najmniej jednego młodzieżowca.

Od kilku lat w najwyższej lidze polskiej na boisku może przebywać jednocześnie wyłącznie dwóch graczy, którzy nie posiadają paszportu Unii Europejskiej. W przeszłości problem z regularną grą w związku z tym przepisem mieli różni piłkarze Korony Kielce, m.in. Vanja Marković czy Nabil Aankour, zanim jeszcze uzyskał obywatelstwo Francji.

REKLAMA

Obecnie w kadrze kielczan znajduje się trzech takich graczy - Adnan Kovačević, Djibril Diaw oraz Wato Arweladze. Z racji tego, że Bośniak i Senegalczyk to absolutnie podstawowi zawodnicy w talii trenera Gino Lettieriego, cierpi na tym Gruzin. Młody zawodnik pojawia się na boisku sporadycznie, a nawet gdyby szkoleniowiec chciał dać mu więcej szans, to trudno mu podjąć taką decyzję, gdyż musiałby zrezygnować z co najmniej jednej z dwóch fundamentalnych postaci w swojej drużynie.

Od sezonu 2019/2020 takiego problemu już nie będzie, ale pojawi się inna wytyczna. Chodzi mianowicie o konieczność wystawiania w wyjściowym składzie co najmniej jednego młodzieżowca. Zgodnie z definicją Polskiego Związku Piłki Nożnej, taki gracz to „zawodnik posiadający obywatelstwo polskie, który w roku kalendarzowym, w którym następuje zakończenie sezonu rozgrywkowego, kończy 21. rok życia oraz zawodnik młodszy”.

W praktyce zatem, w perspektywie nowego sezonu będą to piłkarze urodzeni w 1999 roku oraz zawodnicy młodsi. Obecnie w kadrze pierwszej drużyny Korony znajduje się sześciu zawodników spełniających ten warunek: bramkarze Jakub Osobiński i Paweł Sokół, obrońcy Piotr Pierzchała i Kornel Kordas oraz pomocy Wiktor Długosz i Artur Piróg.

Póki co w Ekstraklasie z tego grona zadebiutowali tylko Pierzchała i Długosz, którzy dostali szansę w meczu ostatniej kolejki poprzedniego sezonu z Zagłębiem Lubin.

Co ważne, w przypadku jeśli jedynym młodzieżowcem na boisku będzie bramkarz, to zmieniając go nie będzie trzeba posyłać na boisko kolejnego zawodnika U-21. Gdyby jednak trzeba było dokonać zmiany jedynego młodzieżowca z innej pozycji, to koniecznie jest wprowadzenie za niego innego gracza spełniającego ten warunek.

Jeśli młodzieżowiec grający w polu czerwoną kartkę, to również nie będzie trzeba uzupełniać składu o kolejnego takiego zawodnika, zdejmując z boiska gracza-seniora.

Wszystkie zależności powinniśmy poznać oficjalnie w najbliższych dniach, kiedy to Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie aktywuje przepisy, które mają wejść w życie od sezonu 2019/2020.

fot. Maciej Urban

Wasze komentarze

Kielczanin2018-12-05 17:09:23
I bardzo dobrze, bo jaką to nam robi różnicę, że w składzie może być np. trzech Chorwatów (Chorwacja jest w unii), a nie może być trzech Serbów tylko dlatego, że ten kraj nie jest członkiem unii. W jednym i drugim przypadku mówimy po prostu o obcokrajowcach. Nie ma dla mnie żadnej różnicy czy to jest Chorwat, Serb czy np. Brazylijczyk. Jeśli chodzi o obowiązek wystawiania młodzieżowców to też jak najbardziej popieram.
Przemek2018-12-05 17:11:21
Powinien w ogóle być limit na obcokrajowców, a to czy tam z UE czy nie to nie powinno mieć znaczenia.
Przemek2018-12-05 17:30:03
Jak to w końcu jest z tym Hamrolem i Gardawskim? Mają podwójne obywatelstwo czy nie mają? Fajnie by było jakby nie musieli być liczeni jako obcokrajowi zawodnicy.
Eeee2018-12-05 17:38:16
Długosz też zadebiutował jak coś
Janek2018-12-05 18:50:35
Hamrol i Gardawski mają polskie obywatelstwa.

Dobre zmiany, popieram. Co to za różnica, czy gra Gruzin, Bośniak, czy Słowak.
Z młodzieżowcem też ok pomysł, kluby bez przymuszenia nie grają młodymi za dużo, a jeden zawodnik nie obniży poziomu drastycznie.
ART2018-12-05 19:26:01
Pomysl z mlodziezowcem niedorzeczny. Teraz za nic beda grac, a po 21 roku zjazd do 3 ligi. Zupelnie nielogiczny przepis.
Przemek2018-12-05 19:34:35
A da się zrobić tak, żeby te ich polskie obywatelstwa liczyły się w pierwszej kolejności? Bo we wszystkich statystykach - czy w na stronach które liczą krajowych graczy w danym klubie, w danych ligach, w danym meczu -liczą się jako niemcy (uprzedzając wszelkie pytania - tak, jestem dziecinny i celowo pisze z małej litery;)).
Janek2018-12-05 19:41:23
Prawda jest, że młodzież będzie miała za łatwo, bo to trochę miejsce za darmo i windowanie płac najlepszych, ale to chyba najlepszy znany mi sposób zmuszania klubów do inwestowania w szkolenie.
gnom2018-12-05 21:11:13
Czyli kluby będą miały do wyboru, albo zmienić młodego bramkarza w 1 minucie i zostawić sobie 2 zmiany albo grać młodzieżowcem i mieć dalej 3 zmiany. Ciekawe co wybiorą?
Proponuję jeszcze, żeby koniecznie grał zawodnik z nazwiskiem zaczynającym się na literę B (oczywiście na cześć Prezesa) oraz jeden rudy (też wiadomo na kogo cześć).
@gnom2018-12-05 22:24:35
Młodzieżowca można zmienić tylko na innego młodzieżowca. Poza tym według mnie jest to bardzo dobry pomysł. Niby w czym ten jeden 20 latek będzie przeszkadzał? Tak silną mamy ligę, że sobie nie poradzą? Dzięki temu przepisowi mamy gwarancję, że w każdej kolejce polskiej ekstraklasy na boiskach będzie biegać przynajmniej 16 młodych polskich graczy. Jeśli co piąty wykorzysta szansę i trafi później do kadry to będzie bardzo dobrze. Jest wielu zawodników w niższych ligach, którym warto dać szansę (im szybciej tym lepiej dla ich kariery i właśnie po to jest ten przepis).
do gnom2018-12-06 09:21:57
Na cześc Prezesa? a Prezes ma chyba nazwisko na Z... a jeśli masz na myśli Burdenskiego to trochę nie jesteś na czasie
Gregor...2018-12-06 13:33:45
Do tego co ciężko łapie. Na B jest prezes B...oniek.
Reksio2018-12-06 14:37:26
Prezes jest tylko jeden,
Ja od razu złapałem że na B to.......Balbina

Projekt i wykonanie: CK Media Group