Wykorzystanie udziału w targach pracy do budowy marki dobrego pracodawcy (jak przygotować i obsługiwać stoisko)

20-04-2018 20:32,
CKsport.pl i Miejski Urząd Pracy w Kielcach

W poprzednim odcinku wspominaliśmy o konieczności współpracy tych działów firmy, które odpowiadają za komunikację zewnętrzną (w tym za marketing) i kadry. W naszej ocenie tylko wspólnie można dobrze przygotować się do takiej imprezy. Z perspektywy uczestnika targów liczą się te firmy, które wyróżniają się z tłumu, potrafią umiejętnie podziękować za rozmowę, są szczerze zainteresowane i, co najważniejsze, traktują kandydatów poważnie.

Sposobów na to, by osiągnąć wyznaczone cele i pozytywnie zaistnieć w świadomości uczestników, jest oczywiście wiele. W tak krótkim tekście skupimy się tylko na kwestiach podstawowych. Bywalcy targów branżowych, którym zdarzyło się też wziąć udział w targach pracy i spotkać na obu imprezach te same firmy, zauważyli na pewno, jak bardzo potrafią się różnić stoiska tego samego wystawcy. Na imprezach, których celem jest promocja produktów, zawieranie kontraktów i sprzedaż często pojawiają się zabudowy indywidualne (nawet piętrowe, gdzie na górę zaprasza się potencjalnych partnerów biznesowych). Osoby reprezentujące firmę są kompetentne i dorosłym ze swadą opowiedzą o atutach oferty, a dziecku dadzą fajny gadżet, bo to może być przyszły klient, który zapamięta tę chwilę na zawsze.

Na targach pracy dominuje typowa zabudowa targowa albo same stoliki i krzesła. Do tego skromny roll-up, czasem ścianka wystawiennicza, lub ekran z prezentacją. Zdecydowanie ubożej wyglądają też materiały. Najgorzej jest jednak gdy obsługa stoiska nie zna odpowiedzi na podstawowe pytania: jak przebiega proces rekrutacji i ilu jest etapowy, jakie są możliwości rozwoju zawodowego, czy firma stosuje mentoring wobec nowych pracowników, jakie są świadczenia pozapłacowe i od czego zależą, czy pracodawca dofinansowuje edukację i w jakim zakresie, jaka jest kultura organizacji (na przykład, czy w firmie zwracamy się do siebie „na ty”, czy „pan – pani”)?

Zacznijmy od obsługi. Naszym stoiskiem powinny zająć się osoby, które dobrze znają firmę od środka. Wiedza też, jak można do niej dojechać. Czy są miejsca parkingowe, a jeśli nie, to gdzie można stanąć najbliżej, najtaniej i najbezpieczniej? Kiedy, po rozmowie wstępnej przy stoisku, można spodziewać się kontaktu ze strony firmy? Jakie panują obyczaje? Czy wypada zadzwonić i dopytać o termin przyjęcia interview i ocenę swojej aplikacji? Czy też należy cierpliwie poczekać, bo odpowiedź dostaniemy na pewno i to w określonym czasie?

Na targach pracy kandydaci chcą szczegółowo wiedzieć, do jakiego miejsca chcemy ich zaprosić. Wystawmy więc reprezentację, która nie tylko ich zachęci, ale też rozwieje wszelkie wątpliwości dotyczące zatrudnienia.

Stoisko, czyli tymczasowy oddział firmy w terenie

Zachęcamy do sięgania po zabudowę indywidualną i większą powierzchnię. Ta inwestycja się opłaca, bo takie stoisko od razu rzuca się w oczy – robi wrażenie i przyciąga. Jak już o tym wspomniano, na imprezach branżowych firmy inwestują w swój wizerunek duże pieniądze, by przyciągnąć potencjalnych klientów i kontrahentów i zainteresować ich swoją ofertą. Tymczasem na targach pracy nie starają się aż tak bardzo, by pozyskać pracowników, bez których nie będą w stanie ani wytwarzać produktu, który chcą sprzedawać, ani świadczyć usług najwyższej jakości. Potraktujmy to miejsce, jak oddział firmy w terenie, który ma nas godnie reprezentować w określonym czasie i przestrzeni.

Materiały i gadżety warto podzielić na dwie grupy. Na wszystkie imprezy wystawiennicze zaglądają osoby, które po prostu pozbierają smycze i długopisy, wyjedzą cukierki i sięgną po podstawowe ulotki. Musimy więc takie rzeczy mieć i my. Pytanie o to, czy można się poczęstować, lub wziąć smycz i długopis, to może być dobry początek rozmowy a może i obiecującej współpracy. Miejmy też koniecznie materiał, który zawiera podstawowe dane na temat firmy i informacje, na jakie stanowiska prowadzone są rekrutacje i gdzie można znaleźć więcej danych na ten temat. Niech będą ciekawe, nęcące i właśnie takie – ogólne.

Druga rzecz to materiał szczegółowy i „lepsze” gadżety dla tych, których nasza oferta zainteresowała, a oni sami zainteresowali nas, jako potencjalni kandydaci. Jak napisał w „Subiektywnej psychologii biznesu” Paweł Fortuna, powołując się przy tym na mądrość życiową swojej babci: „jeśli spotkasz człowieka, porozmawiaj z nim i na pożegnanie daj mu coś. Choćby to miało być tylko dobre słowo – coś mu daj”. Dla takich kandydatów trzymamy obszerne materiały, w których znajdą odpowiedzi na większość kwestii związanych z zatrudnieniem i rozwojem zawodowym w firmie. Jeśli do tego dostaną od nas fajną pamiątkę z logo firmy, jesteśmy na dobrej drodze, by pozyskać nowego specjalistę do naszego zespołu.

W kolejnym artykule poszerzymy ten wątek o informacje na temat atrakcyjności ofert pracy. Swoją wiedzą podzieli się z nami Paulina Gołąb – koordynator Zespołu ds. kontaktów z rynkiem pracy Miejskiego Urzędu Pracy w Kielcach.

Ostatnie wiadomości

W kwestii 1/8 finału Ligi Mistrzów wszystko jasne. Po środowo-czwartkowych konfrontacjach w grze o złoto tych prestiżowych rozgrywek zostało tylko osiem zespołów, w tym dwa z Polski!
- Trwają prace pielęgnacyjne przed meczem z Miedzią Legnica. Boisko zostało wstępnie skoszone i przewałowane. Wykonaliśmy oprysk z mikroelementami. W czwartek na głównej arenie trening odbyła pierwsza drużyna Korony. Pozostało do wykonania ostateczne koszenie i malowanie linii. W razie potrzeby jesteśmy przygotowani na rozłożenie mat ochronnych i folii, to przed zapowiadanymi obfitymi opadami deszczu - wyjaśnił Robert Łataś, greenkeeper z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Kielcach.
Miedź Legnica będzie rywalem Korony Kielce w sobotnim meczu rozgrywanym na Suzuki Arenie. Cel to wydostać się ze strefy spadkowej przy jednoczesnym odarciu legniczan z jakichkolwiek szans na pozostanie w elicie.
Roberto Corral nowym piłkarzem ukraińskiego Metalista Charków. Zawodnik podpisał kontrakt i został zaprezentowany tamtejszym kibicom. Hiszpan przebywał na miejscu od kilku dni, gdzie zdążył rozegrać towarzyski mecz z Dnipro-1 (3:3). – Po tym meczu miałem dobre przeczucia i byłem mile zaskoczony poziomem – opowiada dla oficjalnej strony klubowej.
27-letni sędzia – Patryk Gryckiewicz będzie rozjemcą meczu na Suzuki Arenie, gdzie w sobotę Korona Kielce podejmie Miedź Legnica. Dla pochodzącego z Torunia arbitra będzie to trzeci z udziałem żółto-czerwonych w dotychczasowej karierze.
Industria Kielce odpoczywa, a Liga Mistrzów gra dalej. Znamy niemal wszystkie rozstrzygnięcia 1/8 finału rozgrywek. Wiemy już, że w ćwierćfinale melduje się Orlen Wisła Płock, która zagra tam z Magdeburgiem. Ponadto poznaliśmy drużynę, która o Final4 zagra z ekipą Tałanta Dujszebajewa.
Historyczny wynik Orlen Wisły Płock! Drugi najmocniejszy zespół w kraju awansował do ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Rywalizacja z HBC Nantes zakończyła się dopiero w rzutach karnych.
Poznaliśmy dokładny termin meczu Stali Mielec z Koroną Kielce. Spotkanie odbędzie się w szczycie weekendu majowego, choć dokładniej, jeszcze w ostatni dzień kwietnia. Będzie to okazja do rewanżu żółto-czerwonych za przegrany pojedynek na własnym boisku.
Bardzo ważny mecz przed Koroną Kielce. Jakub Łukowski zapewnia, że żółto-czerwoni naładowali baterie przed kluczowym etapem sezonu. W sobotę przeciwko Miedzi liczą wyłącznie na komplet punktów.
W najbliższą sobotę Korona Kielce wraca do ligowego grania po przerwie reprezentacyjnej. Żółto-czerwoni rozpoczynają kluczowy etap rozgrywek od jednego z najważniejszych meczów na własnym boisku. Na Suzuki Arenę przyjedzie bowiem ostatnia w tabeli Miedź Legnica.
Już w sobotę 1 kwietnia Korona Kielce podejmie na Suzuki Arenie Miedź Legnica. Trener Kamila Kuzera będzie mógł skorzystać z prawie najsilniejszej kadry. Prawie, bowiem z uwagi na zapalenie płuc w domowym zaciszu do zdrowia dochodzi Jacek Podgórski.
Już w niedzielę 2 kwietnia Industria Kielce podejmie we własnej hali Arged KPR Ostrovię Ostrów Wielkopolski. Będzie to znakomita okazja, aby wspólnie świętować sportowe emocje oraz nadejście wyczekiwanej wiosny. Kielecki klub przygotował dla najmłodszy wiele atrakcji.
PKO Ekstraklasa wkracza w ostateczną fazę, po której poznamy między innymi przyszłych spadkowiczów. O utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek walczy między innymi Korona Kielce, ale też Górnik Zabrze. Oba te zespoły skonfrontują się ze sobą na Śląsku już 6 kwietnia. Gospodarze mobilizują się i walczą o jak najlepszą frekwencję.
Za nami weekend meczów reprezentacji narodowych. Powołanie otrzymał między innymi Dominick Zator, który zameldował się na zgrupowaniu Kanady, która miała do rozegrania spotkania z Curacao i Hondurasem.
Sprawdziły się spekulacje na temat nazwiska nowego selekcjonera reprezentacji Polski w piłce ręcznej. Został nim Marcin Lijewski. Były wybitny zawodnik przejął stery pod Patryku Romblu.
Już w najbliższy weekend do gry wrócą kluby PKO Ekstraklasy, rozpoczynając najważniejszy etap sezonu. Kto sięgnie po mistrzostwo? Kto spadnie, a kto się utrzyma i przystąpi do kolejnego sezonu – 23/24? Organizatorzy rozgrywek właśnie udostępnili ramowy terminarz na następną kampanie najwyższego szczebla rozgrywek.
Był gracz Korony Kielce, Roberto Corral znalazł nowy klub. Hiszpański lewy obrońca będzie występował dla ukraińskiego Metalista Charków, a więc drużyny z najwyższego szczebla tamtejszych rozgrywek.
Dobre wieści przed arcyważnym meczem Korony Kielce z Miedzią Legnica. Do dyspozycji trenera Kuzery będą Kyryło Petrow i Piotr Malarczyk, informuje Radio eM Kielce. Na sobotnie spotkanie będzie przewidziany także Dominick Zator, który obecnie przebywa na zgrupowaniu reprezentacji Kanady.
500 tysięcy złotych ma trafić z rezerwy budżetowej prezydenta Bogdana Wenty na konto Industrii Kielce. W poniedziałek doszło do spotkania urzędników, szefów klubów radnych Miasta Kielce oraz przedstawicieli klubu, a więc Bertusa Servaasa i Mariana Urbana.
W miniony weekend zawodnicy kieleckiej Akademii Muay Thai stoczyli pojedynki na dwóch imprezach: Superlidze K1 w Bieruniu oraz na Międzynarodowym Pucharze Polski Wojska Polskiego i Służb Mundurowych w Kickboxingu w Opatowie.
W środę Polski Związek Piłki Ręcznej ogłosi nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Głównym kandydatem do zastąpienia zwolnionego Patryka Rombla jest były zasłużony kadrowicz.
Żółto-czerwoni w kwietniu rozegrają aż trzy spotkania na Suzuki Arenie i wszystko wskazuje na to, że będą to starcia niezwykle istotne w kontekście utrzymania na najwyższym szczeblu rozgrywek. Klub przygotował specjalny pakiet.
Marcus Godinho trafił do Korony Kielce zimą tego roku. W stolicy województwa świętokrzyskiego spędził już przeszło 2 miesiące. Jak po takim czasie ocenia nowe środowisko, klub, kolegów z drużyny i naszą ligę? Na te pytania odpowiedział w materiale klubowej telewizji żółto-czerwonych.
Zawodnicy trenera Pawła Sieczki awans wywalczyli dzięki zwycięstwu w tabeli Świętokrzyskiej Ligi Juniorów Młodszych, podczas gdy podopieczni trenera Pawła Grecaka promocję osiągnęli w trakcie turnieju barażowego.
Prawdopodobnie drugiego takiego zestawienia w całym świecie piłkarskim można ze świecą szukać. Od 2018 roku Korona nie potrafi ograć Miedzi, tak samo jak Miedź nie potrafi ograć Korony. Ten trend może się zmienić już w najbliższą sobotę.
Wielka gratka dla fanów sportów rowerowych. Już 1-2 kwietnia odbędą się IV Zawody o Puchar Telegrafu Kielce. Wciąż można się zapisać.
Gino Lettieri znalazł swoją trenerską przystań w litewskim FK Panevezys. Jednak jak zdradził sam zainteresowany w rozmowie z portalem 4-4-2, w ostatnich tygodniach otrzymał ofertę pracy w Lechii Gdańsk. Były szkoleniowiec Korony odmówił, a włodarze klubu z Pomorza postawili na Hiszpana, Dawida Badię.
Zaczęło się małym rozczarowaniem, ale z meczu na mecz zadowolenie kibiców rosło. Finalnie, z dziesięciu przedstawionych projektów, które rywalizują w ramach rozgrywek Polish Kit League, największym uznaniem cieszą się dwa z nich – prezentujemy komplet potencjalnych koszulek Korony Kielce na przyszły sezon.
Korona II Kielce przegrała na własnym boisku z Podlasiem Biała Podlaska 1:2 w meczu 21. kolejki III ligi. Na boisku w szeregach złocisto-krwistych pojawiła się liczna grupa piłkarzy pierwszego zespołu. Jedynego gola dla "dwójki" strzelił właśnie jeden z nich – Adam Deja.
Za nami druga edycja głosowania, w którym kibicie Korony Kielce mogli wybrać wzór szalika na 50-lecie istnienia klubu. Z pięciu dostępnych opcji wybrano jeden zwycięski projekt.

Copyright © 2023 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group