Banalna ustawka. Marszałek będzie się wił. Awantura o nową halę sportową w Kielcach

21-03-2018 09:34,
top

Od wczoraj głośno powrócił temat budowy nowej hali sportowej w Kielcach. O sprawie przypomnieliśmy całkiem niedawno, w trakcie obszernej rozmowy z Bertusem Servaasem, prezesem PGE VIVE Kielce (kliknij, aby przeczytać), ale prawdziwe tąpnięcie nastąpiło dopiero we wtorek.

O dofinansowaniu inwestycji z budżetu państwa, poseł Prawa i Sprawiedliwości, Dominik Tarczyński, rozmawiał tego dnia z wiceministrem sportu Jarosławem Stawiarskim. - Potwierdził on, że programy, które rząd realizuje, dają możliwość dofinansowania budowy naszej hali do pięćdziesięciu procent wartości inwestycji - poinformował Tarczyński na antenie „Radia Kielce”.

REKLAMA

W rozmowie z "Radiem Kielce" potwierdził to również sam wiceminister sportu. - Ministerstwo może pomóc w realizacji każdej dobrej inwestycji sportowej, muszą być tylko spełnione określone warunki. Pierwszy z nich to posiadanie koncepcji bądź projektu hali. Drugi wpisanie tej inwestycji na listę projektów strategicznych dla rozwoju polskiego sportu. Trzeci warunek, kiedy już występuje beneficjent, czyli miasto czy jakiś inny podmiot, to wpisanie na listę obiektów do realizacji w danym roku. I jeśli są to dobre wnioski, a z Kielc na pewno są tylko dobre, ministerstwo jest w stanie dofinansować taką inwestycję do pięćdziesięciu procent kosztów kwalifikowanych - stwierdził Stawiarski.

Zdaniem posła, ma także deklarację od prezydenta Wojciecha Lubawskiego, który "jest gotowy przekazać tereny Targów Kielce pod budowę hali sportowo-wystawienniczej".

- Czekamy teraz na ruch marszałka województwa Adama Jarubasa, który zapowiadał, że także weźmie udział w sfinansowaniu budowy hali. Z RPO ma taką możliwość nawet do pięćdziesięciu procent wartości inwestycji - dodał na antenie „Radia Kielce” Tarczyński, który stwierdził, że widzi szansę na budowę obiektu przy Targach Kielce na 15 tysięcy miejsc.

To jednak spotkało się z oporem władz województwa. Podkreślają, iż jest to zwyczajny polityczny atak, bo wszyscy mają pełną świadomość, że województwa nie stać obecnie na taki wydatek. Szczególnie, że na wskutek ostatnich, rządowych decyzji, samorząd nie ma w tej chwili możliwości wsparcia w takim zakresie inwestycji sportowych.

- Zbliżają się wybory, więc niektórzy próbują zamieszać w wirtualnym i medialnym kotle. Skoro się publicznie obiecało budowę hali to słowa trzeba dotrzymywać, a nie przeszukiwać jak kieszonkowiec portfele innym – wyjaśniał na swoim koncie na Facebooku Jacek Kowalczyk, dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki w urzędzie marszałkowskim. - Pan Wiceminister Sportu i Turystyki Jarosław Stawiarski, który zabrał województwom środki na inwestycje sportowe wspierane z odpisu pochodzącego z Totalizatora Sportowego, dziś deklaruje medialnie posłowi, że przekaże środki w wysokości 50 % wartości inwestycji. Nie wiadomo ile będzie kosztować obiekt, kiedy powstanie dokumentacja budowlana z pozwoleniem na budowę. To wymogi formalne złożenia projektu. Czy ktoś występował oficjalnie do ministerstwa z wnioskiem? W założeniach Programu inwestycji strategicznych dla sportu nie mowy o łączeniu inwestycji sportowych z biznesowymi. Szacuję, że wartość tego projektu to kwota nie mniejsza niż 100 mln zł. Pan Prezydent Kielc oczywiście wie, że nie ma środków w Regionalnym Programie Operacyjnym przeznaczonych na inwestycje sportowe. Być może trzeba było wybudować taki obiekt wcześniej, zamiast centrum kongresowego wspieranego ze środków z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dziś to wszystko to banalna ustawka,  a może warto spotkać się i normalnie porozmawiać, zamiast tworzyć fakty wyłącznie medialne.

- Jarubas będzie się wił, aby nie przekazać środków na inwestycję, którą zainicjowałem – skwitował z kolei na swoim Facebooku poseł Tarczyński.

Źródło: własne, Radio Kielce

fot. Norbert Barczyk / PressFocus

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

Kielczanin2018-03-21 10:09:59
Część środków powinno wyłożyć ministerstwo sportu, część województwo i to bez dwóch zdań, a resztę miasto Kielce i klub sportowy Vive Kielce. Hala za około 100 mln zł jest spokojnie do wybudowania, ale trzeba to zrobić wspólnymi siłami. Teren pod budowę hali już mamy, projekt hali także. Zarówno ministerstwo jak i władze województwa muszą się dołożyć do tego projektu a nie że jeśli inicjatywa wyszła ze strony ministerstwa to marszałek województwa nie udzieli wsparcia i odwrotnie. Nie ważne kto wyszedł z tym pomysłem, ważne żeby hala wreszcie w Kielcach powstała.
Coma2018-03-21 10:34:35
Pan (p)oseł przez dwa lata od obietnicy o budowie hali palcem nie kiwnął w tej sprawie (bo w jacuzzi to bardzo ochoczo kiwał) a teraz sobie przypomniał. Ja też mogłem „rozmawiać” z ministrem. A tak naprawdę wystarczyło poczytać dokumenty, z których wynika że faktycznie Ministerstwo Sportu może dofinansować 50% inwestycji. Tylko skąd pozostałe 50%? Jeśli samemu zabrało się władzom samorządu środki z Totalizatora to może teraz z tych środków dołożyć na budowę hali? A nie wyciągać ręce po więcej kasy.
Tvpis nie ogladam2018-03-21 10:41:32
Coraz więcej obietnic będzie bo idą wybory. Nie wierz w coś co jest nierealne.
Yakim2018-03-21 10:44:57
Dni-miesiące marszałka i jego popleczników z Partii Swoich Ludzi są policzone do listopada. Już zmyłek z kartami do głosowania nie będzie....
czesio2018-03-21 11:18:14
100 mln zł to przybliżony koszt budowy, ale 15 tys. hali. My mamy projekt, piszę o tym słoweńskiej firmy, na 8 tys.z hakiem. Koszt budowy takiej powinien być wyraźnie niższy.
Tomelk2018-03-21 12:34:01
Zblizaja sie wybory wiec politycy znow beda obiecywac gruszki na wierzbie.
Jesli do konca nie wiadomo o co chodzi to jak zwykle chodzi o cieple stolki i napychanie sobie kieszeni pieniedzmi podatnikow.
Mam jednak nadzieje ze ktos pojdzie po rozum do growy a nie tylko mu bedzie zalezec na wlasnych zyskach i hala sportowa w Kielcach powstanie.
miki +2018-03-21 12:44:14
Do tvpis nie oglądam. Oczywiście sprany mózg masz po oglądaniu pedałenu i czytaniu gagagazety
lucas_ck2018-03-21 13:28:01
@miki+ , po twoim wpisie wychodzi na to ze jednak masz sprany
mexic2018-03-21 13:46:10
Ile było ludzi wczoraj na Gwardii? Ilu w zeszła środę na Zagłębiu w PP?
Wywalić gruba kasę tylko po to, by max 10 razy w roku ja wypełnić jest wywołaniem kasy na darmo.
Za dużo mniejsze pieniądze można dobudowa stałe trybuny za obiema bramkami, i pojemność się zwiększy do blisko 5k.
To co plecie Tarczyński to nic innego jak polityczny bełkot, twierdzi, że on zainicjował budowę, ale władze województwa mu torpedują projekt. Otóż nic nie zainicjował, nie ma nic, nawet przetargu na projekt hali. Tylko bicie politycznej piany.
Praca Swoim Ludziom2018-03-21 14:55:02
Niedoszły Prezydent RP (hahaha) potrafi jedynie grać na gitarze i jeździć na obchody kół gospodyń wiejskich. W tym jest naprawdę dobry. A że województwa na nic nie stać to fakt. Po prostu są ważniejsze inwestycje jak np. kolejne stołki dla zielonej mafii.
Kabanos2018-03-21 14:59:56
Po 2 latach się kabanos obudził i mówi że mu viceminister coś powiedział o ogólnych zasadach dofinansowywania obiektów sportowych. Świruje że coś zainicjował, widać że nic nie zrobił, a tylko wybory się zbliżają to zaczyna zrzucać na innych.
On jest mocny tylko w gębie, ale konkretnie to nic nie zrobił dla województwa.
Cwaniaczkiem śmierdzi z daleka.
Bryx2018-03-21 15:16:49
"Pan poseł" jedyne co potrafi, to starszych ludzi na solo wyzywać. Wybory się zbliżają, to musi się polansować. Że z tego nic nie ma, to mniejsza z tym. Tyle wart, co wszystkie pisiory.
Roman2018-03-21 15:40:21
Myślę, że ok 8-10 tys było by okej.
miki +2018-03-21 15:44:08
lucas cos tam - po twoim wpisie odnoszę, wrażenie, ze coś takiego jak mózg nie gości w twojej łepetynie
Marcin2018-03-21 16:20:29
Jarubas niech nie świruje tylko wykłada chociaż część kasy - nikt nie mówi, że ma wyłożyć całość, ale dołożyć się powinien. Na meczach to potrafi się pokazywać, ale jak trzeba sypnąć groszem to robi uniki?
kibic2018-03-21 16:27:44
Projekt hali na 8,2 tys jest już opracowany. Teren pod budowę hali na Targach Kielce jest zagwarantowany. Potrzeba tylko wsparcia ze strony województwa i ministerstwa.
Onanis2018-03-21 17:44:10
Przystojny ten nasz Janot, ale w sumie gada straszne brednie, bo hala w Kielcach nie jest potrzebna, a ta cała ustawka rzeczywiście ma godzić w dobre imię urzędu marszałkowskiego. Słabo Panie i Panowie, słabo...
Ostrowiec AVE2018-03-21 17:51:51
Kielce i nowa hala... Beka. Nie macie ciekawej dużej hali i nie bedziecie mieć. A politycy mogą sobie przed wyborami walić w dzwony i robić nagonki. Jak to się skończy? Tak szybko, jak skończy się kampania wyborcza. I dobrze wam tak!
PSL do domu2018-03-21 17:56:33
wyraźny dowód na to, że trzeba zmienić władzę w regionie. Zgoda buduje. A teraz tej zgody nie ma. Będzie hala, jak będą pieniądze. A pieniądze będą jeżeli PiS będzie miał w regionie z kimś po drodze.
aaaa2018-03-21 18:28:14
przecie było opcja powiekszenia hali....wychodzi na to ze Binkowski przejmuje starą hale
erni2018-03-21 21:48:24
''- Czekamy teraz na ruch marszałka województwa Adama Jarubasa, który zapowiadał, że także weźmie udział w sfinansowaniu budowy hali. Z RPO ma taką możliwość nawet do pięćdziesięciu procent wartości inwestycji -'' to już pozamiatane , Jarubas jak cale psl, w życiu słowa prawdy nie powiedzieli - i wszystko jasne
Fakt2018-03-21 23:06:25
Jarubas nie da nawet złotówki bo jest na usługach psl który jest w opozycji do pis, proste
Woytek762018-03-22 08:10:05
A może mi ktoś wyjaśnić po co nowa hala? Jak VIVE gra w lidze to jest duży problem z zapełnieniem trybun. Problem jest kiedy gra w lidze mistrzów - ale wcześniej było większe zainteresowanie. Teraz już nawet liga mistrzów nie robi takiego wrażenia -no chyba że przyjeżdża ktoś znany. Ale to tylko kilka takich meczów w roku. Poza tym VIVE dziś jest na TOP-ie ale za 2-3 lata jak się Bertus wycofa to liga mistrzów będzie marzeniem. twierdzę że obecna hala (choć mnie się ona zupełnie nie podoba) jest wystarczająca jak na nasze warunki. A tak poza tym to zdajcie sobie sprawę że te wszystkie budowy (nawet jak unia daje kasę) to są za Wasze ciężko zarobione pieniądze zabrane w wyższych niż by to było konieczne podatkach. Więc im mniej takich "inwestycji" tym lepiej.
rgz2018-03-22 08:57:00
poseł...pożal się Boże.
Ten człowiek nie zdaje sobie sprawy jak wygląda procedura przygotowania i wnioskowania projektów z UE. Szkoda słuchać jego niemerytorycznych bredni.
Pan J.Kowalczyk natomiast ma rację co do totalizatora, który już nie finansuje sportu z gier losowych...pieniążki gdzieś już zagospodarował Rząd...
Panie pośle, równie dobrze może on zadzwonić do Putina i zażądać zwrotu tupolewa...
Żałosna wypowiedź osoby, która nie ma pojęcia o inwestycjach i rzuca publicznie hasłami i przyrzeczeniami (patrz feta Vive na rynku kieleckim). Skąd tacy manipulatorzy się biorą?
@Ostrowiec2018-03-22 11:42:12
Szybciej będziemy mieli hale niż Wy ekstraklase w nożnej
czesio2018-03-22 13:26:27
Do Woytek76
Śpieszę z wyjaśnieniami po co nowa hala. Ano , w najbliższym czasie planowana jest reorganizacja Ligi Mistrzów , m.in. z inicjatywy naszego klubu. Nie wchodząc w szczegóły , jednym z warunków uczestniczenia w rozgrywkach grupy elitarnej , jest rozgrywanie spotkań w hali min. ośmiotysięcznej. To może się zmienić, ale gdyby przeszło, musielibyśmy rozgrywać mecze poza Kielcami. Oczywiście ewentualna rezygnacja Bertusa wszystko rozkłada, ale póki co, on naciska na budowę.
lucas_ck2018-03-22 13:46:48
Przecierz to poseł prawa i sprawiedliwości, Dominik Tarczyński oglosil po wygranych wyborach ze bedzie hala a nie Jarubas, wiec ktos tu robi z siebie osła
Suweren2018-03-22 14:50:12
A jak tam Aga 72 ? Dalej w formie,bo lata lecą.
A jak tam w jacuzzi?
A jak tam jenot?
A Czy już przyjął na wychowanie te dzieci z Downem?
A na solo już był czy uciekł z galerii?
A jak tam te euro składki od pielgrzymów?
No bo hali nie ma i nie będzie to wiemy.
Spec2018-03-22 19:46:41
Szkoda że Urząd Marszałkowski wypina się tyłkiem do pieniędzy które gwarantuje Ministerstwo. W taki sposób nigdy Vive nie będzie miało nowej hali. A dla tych specjalistów niedoszłego prezydenta prosta informacja - nawet gdybyście mieli wyłożyć 100mln (100% kosztów budowy) to te pieniądze zwrociłyby się bardzo szybko , bo sposób w jaki zarządzany jest klub Vive oraz to z jaką prędkością rozchodzą się bilety na mecze kieleckich szczypiornistów świadczą o tym że zyski byłyby nie tylko materialne a przede wszystkim promocyjne. Jakoś na durne rekalmy i spoty potrafią wydawać pieniądze a na coś co faktycznie by zadbało o promocje miasta i regionu to już nie zadbają.
Tomas2018-03-23 20:01:02
Nowa większa hala. Dla kogo ...??? VIVE gra obecnie na najwyższym poziomie a i tak większa hala potrzebna jest tylko na LM. Moim zdaniem zwiększyć tylko ceny biletów na te mecze. Na pewno ten pomysł się wielu nie spodoba. Ale trzeba patrzeć realnie. Jak jestem na meczu z przeciętniakiem z ligi to nawet połowa nie jest zapełniona. Do tego jeśli VIVE wyleci po za najlepszą 16 na świecie (Bertus wiecznie nie będzie się z całym światem użerał i wykładał prywatnych pieniędzy) znając mentalność Polaków i też Kielczan to obrażeni nie przyjdą wcale.

Ostatnie wiadomości

Ostatnia kolejka Fortuny 1. Ligi niosła za sobą wiele niewiadomych. Toczyła się walka o bezpośredni awans, baraże, a także o utrzymanie w lidze. Jak przystało na zaplecze, było kilka niespodzianek. Jest to m.in. bezpośredni awans GKS-u Katowice oraz brak Wisły Kraków w strefie baraży.
Korona Kielce w miniony weekend wywalczyła utrzymanie na najwyższym szczeblu rozgrywek. Drużyna Kamila Kuzery zakończyła sezon na czternastym miejscu wyprzedzając Radomiak Radom oraz spadkowiczów: Wartę Poznań, Ruch Chorzów oraz ŁKS Łódź. We wtorek w siedzibie klubu odbędzie się specjalna konferencja prasowa z udziałem prezesa Łukasza Jabłońskiego.
Industria Kielce została wicemistrzem Polski, co oznacza, że klub ze stolicy regionu świętokrzyskiego nie ma zapewnionego miejsca w nowym sezonie Ligi Mistrzów. Sprawdziliśmy, jakie drużyny mogą rywalizować o „dziką kartę”.
40 strzelonych i 44 stracone bramki to bilans Korony Kielce w tegorocznych rozgrywkach PKO BP Ekstraklasy. Jak wyglądał sezon „żółto-czerwonych” w podsumowaniu liczbowym?
Orlen Wisła Płock wróciła na mistrzowski tron po trzynastu latach przerwy. Radość i wielka ulga to uczucia, które towarzyszyły „Nafciarzom” po zdobyciu złotego medalu Orlen Superligi.
Po drugim spotkaniu finałowym Orlen Superligi głos zabrali Tomasz Gębala (Industria Kielce) oraz Niko Mindegia (Orlen Wisła Płock).
Po drugiej finałowej porażce z Orlenem Wisłą Płock Industria Kielce została wicemistrzem Polski. Zawodu z takiego obrotu spraw nie krył Krzysztof Lijewski.
Po zdobyciu przez Orlen Wisłę Płock mistrzostwa Polski, doszło do wręczenia nagród dla najlepszych szczypiornistów sezonu.
Artsem Karalek będzie przywdziewał „żółto-biało-niebieską” koszulkę do 2028 roku! O przedłużeniu kontraktu poinformowano przed rozpoczęciem drugiego meczu finałowego Orlen Superligi.
Spotkanie pełne dramaturgii zakończone porażką Industrii Kielce. Po regulaminowym czasie gry było 20:20, doszło do zaciętego konkursu rzutów karnych, w którym "Nafciarze" okazali się lepsi (8:7). Trofeum mistrzostw Polski finalnie trafiło w ręce Orlen Wisły Płock.
W 32. kolejce III ligi grupy IV KSZO pokonał Kapraty Krosno, a Star Starachowice Unię Tarnów. Czarni Połaniec okazali się natomiast słabsi od Wisłoki Dębica.
Górnik Zabrze brązowym medalistą Orlen Superligi. Szkoleniowcem zespołu z Górnego Śląska jest Tomasz Strząbała, legenda Iskry Kielce.
Nie milkną echa pierwszej konfrontacji finałowej Orlen Superligi. Głos w sprawie kontrowersji w rozmowie z TVP Sport zabrał trener Wisły Płock Xavier Sabate.
W ostatniej, 34. kolejce, PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Lechem Poznań 2:1. O losach „żółto-czerwonych” i pozostaniu w elicie zdecydował dublet Jewgienija Szykawki.
Napastnik Korony Kielce Jewgienij Szykawka został nominowany do najlepszej „jedenastki” 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – To zwycięstwo dedykujemy kibicom, bo zasługują na tę Ekstraklasę – powiedział po spotkaniu Miłosz Trojak, obrońca „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – Bardzo chcieliśmy to zrobić dla naszych kibiców i dla nas samych – powiedział po spotkaniu Bartosz Kwiecień, kapitan „żółto-czerwonych”.
Korona Kielce zapewniła sobie utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie dzięki wyjazdowemu zwycięstwu nad Lechem Poznań 2:1. – W przerwie trener i my powiedzieliśmy sobie, że zrobimy to – wskazał po spotkaniu Jewgienij Szykawka, napastnik „żółto-czerwonych”.
W sobotę na huśtawkę emocji wsiedli wszyscy identyfikujący się z żółto-czerwonymi barwami Korony Kielce. Piłkarze prowadzeni przez trenera Kamila Kuzerę, po ciężkiej batalii, wygrali w Poznaniu utrzymując się w PKO BP Ekstraklasie. Wybieramy najlepszego piłkarza kieleckiego klubu tego meczu.
Po spotkaniu 34. kolejki PKO BP Ekstraklasy zawodu nie kryli zawodnicy Lecha Poznań. Przypomnijmy, że „Kolejorz” przegrał z Koroną Kielce 1:2, czym „żółto-czerwoni” zapewnili sobie ligowy byt.
Sezon 2023/2024 dobiegł końca. Poznaliśmy ostateczne rozstrzygnięcia.
Sezon PKO BP Ekstraklasy 2023/2024 zakończył się prawdziwym cudem i największą sensacją. Korona Kielce utrzymała się, co miało miejsce dzięki zwycięstwu nad Lechem Poznań oraz porażce Warty. – Najważniejsze, że osiągnęliśmy to, co założyliśmy – mówi trener Kamil Kuzera.
Korona Kielce utrzymana w ekstraklasie! Kielczanie wygrali na wyjeździe z Lechem Poznań, Warta przegrała w Białymstoku 0:3 i to klub z wielkopolski dołączył do grona tegorocznych spadkowiczów. – Straszny rollercoaster – mówi trener Lecha.
90 procent prawdopodobieństwa spadku, to za mało na „żółto-czerwonych”! W ostatniej, 34. kolejce, PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce wygrała wyjazdowy mecz z Lechem Poznań 2:1.
Pogoń Siedlce mistrzem 2 ligi, na zaplecze PKO BP Ekstraklasy awansowała również Kotwica Kołobrzeg. W barażach zagrają natomiast KKS Kalisz, Stal Stalowa Wola, Chojniczanka Chojnice i Polonia Bytom.
Korona Kielce rozgrywa dziś finał sezonu, a więc mecz z Lechem Poznań, którego stawką jest ocalenie dla stolicy województwa świętokrzyskiego PKO BP Ekstraklasy. Żółto-czerwoni muszą wygrać, a przy tym liczyć na korzystne rozstrzygnięcia w innych spotkaniach. Zapraszamy na relację NA ŻYWO! z tej rywalizacji.
Przed Koroną Kielce wielki finał tego sezonu w postaci MultiLigi. Koroniarze w 34. rozdaniu PKO PB Ekstraklasy powalczą na wyjeździe z Lechem Poznań. Jeśli żółto-czerwoni wygrają, a potknięcie zaliczy któryś z trójki Puszczy, Radomiak, Warta, kielczanie w przyszłym sezonie będą grać na najwyższym szczeblu rozgrywek. Gdzie można obejrzeć to spotkanie?
W drugim meczu finałowym Orlen Superligi Industria Kielce podejmie we własnej hali Orlen Wisłę Płock. Podopieczni Tałanta Dujszebajewa będą chcieli zachować szanse na zdobycie mistrzowskiego tytułu.
Przed Koroną Kielce finałowy mecz sezonu. Zespół ze stolicy regionu świętokrzyskiego wyjedzie do Poznania na spotkanie z miejscowym Lechem. Z jakim „Kolejorzem” zagra?
Fani Lecha Poznań zamierzają pokazać władzom klubu swoje niezadowolenie. Zapowiadają, że zrobią to podczas najbliższego meczu – informuje TVP 3 Poznań.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group