Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach - uczelnia wybitnych polskich sportowców

31-05-2017 15:30,
Reklama

Wybór uczelni rzadko bywa przypadkowy. Zwykle jest to dobrze przemyślana i wielokrotnie analizowana decyzja. Wpływ mają na nią nie tylko plany zawodowe czy też zainteresowania naukowe kandydata na studia. Równie ważne są: renoma uczelni, kwalifikacje kadry naukowo-dydaktycznej, dobre warunki studiowania, a także możliwości finansowe potencjalnego studenta. Biorąc pod uwagę wymienione kryteria, znaczące miejsce na mapie edukacyjnej naszego kraju zajmuje Wszechnica Świętokrzyska w Kielcach.

Dane teleadresowe

Wszechnica Świętokrzyska

ul. E. Orzeszkowej 15

25-435 Kielce

tel. 41 331 12 44

e-mail: ws@ws.edu.pl

www.ws.edu.pl

Wszechnica Świętokrzyska powstała w roku 1994 dzięki staraniom prof. dr. hab. Mieczysława Adamczyka, który funkcję jej rektora sprawuje do dziś. Do Rejestru uczelni niepublicznych MEN wpisana została pod znamiennym numerem 44.

W ciągu przeszło 22-letniej działalności uczelnia systematycznie się rozwija, kształcąc kolejne pokolenia absolwentów dobrze przygotowanych do podjęcia zatrudnienia na polskim i europejskim rynku pracy. Dzięki dbałości o wysoki poziom i wymaganiom stawianym w procesie zdobywania wiedzy, zyskała sobie opinię szkoły rzetelnej i niepobłażliwej, ale jednocześnie przyjaznej i życzliwej, w której szanuje się godność młodego człowieka.

Obecnie uczelnia zaprasza na studia I i II stopnia w zakresie pedagogiki oraz wychowania fizycznego. We Wszechnicy organizowane są też studia podyplomowe oraz specjalistyczne kursy i szkolenia. Wysoką jakość kształcenia potwierdzają pozytywne oceny wydane przez Polską Komisję Akredytacyjną.

Intensywnie rozwija się współpraca uczelni z zagranicznymi ośrodkami akademickimi. W ramach programu Erasmus prowadzona jest wymiana studentów i nauczycieli akademickich z uczelniami między innymi z Hiszpanii, Anglii, Francji, Malty, Rumunii czy Bułgarii.

Wszechnica posiada własne, nowoczesne budynki dydaktyczno-administracyjne przy ul. E. Orzeszkowej w Kielcach. Obejmują one powierzchnię ok. 7,5 tys. m kw. W obiektach mieszczą się m.in.: aula amfiteatralna na 300 miejsc, sale wykładowe, ćwiczeniowe i seminaryjne oraz pracownie specjalistyczne, pomieszczenia sportowo-rekreacyjne, biblioteka z czytelnią. Dzięki wyposażeniu uczelni w windy i podjazdy, jej budynki są w pełni przystosowane do kształcenia osób niepełnosprawnych.

W życiu społeczności akademickiej dużą aktywność przejawiają członkowie Uczelnianej Rady Samorządu Studentów, kół naukowych, Klubu Turystycznego „Piąta strona świata”. Systematycznie uczestniczą w organizacji konferencji i spotkań naukowych w uczelni i poza jej murami. W uczelni funkcjonuje też wolontariat studencki i biuro karier.

Ważne miejsce w uczelni zajmuje kultura fizyczna i sport. Studentami Wszechnicy st, m.in. reprezentanci kraju na igrzyskach olimpijskich. Galeria „olimpijczyków”, będących studentami lub absolwentami uczelni, liczy już ponad 20 osób. Warto wymienić wśród nich Mariusza Jurasika i Mateusza Jachlewskiego,  Zbigniewa Piątka, Marka Konwę, Piotra Brzózkę, Marka Galińskiego, a także Marcina Pochwałę czy Piotra Szczepańskiego.

Liczne sukcesy odnoszą członkowie uczelnianego klubu AZS. Tradycją stały się już zaszczytne tytuły mistrzowskie zdobywane przez studentów Wszechnicy zarówno indywidualnie, jak i drużynowo na sportowych arenach krajowych i międzynarodowych. Największe osiągnięcia na Akademickich Mistrzostwach Polski odnoszą reprezentacje Wszechnicy w kolarstwie górskim, biegach przełajowych, pływaniu. Spektakularny sukces odniosła w 2010 roku drużyna Wszechnicy w piłce nożnej, zdobywając tytuł akademickiego wicemistrza Europy. Do sukcesów sportowych studentów Wszechnicy przyczynia się zarówno ich doskonałe przygotowanie indywidualne, ale też wsparcie, na jakie mogą liczyć ze strony uczelni.

Studenci są największą dumą Wszechnicy. Władze uczelni doceniają ich sukcesy i osiągnięcia, wysiłki i starania. Osoby szczególnie wyróżniające się wynikami w nauce oraz pracą na rzecz akademickiej społeczności honorowani są stypendiami specjalnymi Rektora „Primus inter pares”. Studenci mogą się też ubiegać o inne formy pomocy materialnej. Osobom będącym w trudnej sytuacji materialnej przyznawane są stypendia socjalne. Na szczególne wsparcie liczyć mogą studenci niepełnosprawni.

Podczas jednej z inauguracji roku akademickiego JM Rektor prof. dr hab. Mieczysław Adamczyk mówił do studentów I roku, rozpoczynających naukę w uczelni: Pamiętajcie, że Wszechnica nigdy nie obiecuje. Wszechnica w pełni realizuje zobowiązania i deklaracje zaciągnięte na rzecz i dla dobra naszego środowiska studenckiego.

Wasze komentarze

Vitkac2017-11-23 03:32:05
Dobrze czytać, że uczelnie rozwijają się wszechstronnie. Dodatkowo nie jest to wyłącznie UW czy UJ. Dodatkowo współpraca z programami wymiany akademickiej budują świadomość wspólnoty kulturowej oraz międzynarodowej.

Ostatnie wiadomości

Łomża Vive Kielce jedzie do Kolonii! Podopieczni Talanta Dujshebaeva dopełnili formalności w Hali Legionów, pokonując 30:22 Montpellier.
Nie było żadnych dyskusji! Łomża Vive Kielce zdominowała we własnej hali, oraz w całym dwumeczu, ekipę Montpellier i po zwycięstwie 30:22 awansowała do Final4 Ligi Mistrzów.
To mecz, którego wynik przesądzi o dalszych losach jednego z klubów w Lidze Mistrzów. Łomża Vive Kielce podejmie na własnym parkiecie Montpellier. Zapraszamy do śledzenia relacji LIVE na naszym portalu.
Tym meczem żółto-czerwoni pogrzebali swoje szanse na bezpośredni awans, czy choćby na trzecie miejsce na koniec zasadniczego sezonu. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z meczu Korony z GKS-em Katowice.
Jeden krok od marzeń, trzy bramki przewagi z pierwszego meczu. Przed Łomżą Vive Kielce duża i realna szansa na awans do Final4 Ligi Mistrzów - informujemy, gdzie obejrzeć środowe spotkanie z Montpellier.
Fani szczypiorniaka w całej Polsce odliczają końcowe minuty poprzedzające rewanżowy mecz Łomży Vive Kielce z Montpellier w Lidze Mistrzów. Stawką jest awans do turnieju finałowego Ligi Mistrzów. – Musimy zagrać najlepszy mecz w sezonie – mówi grający dla Montpellier Marin Sego.
Pierwszy mecz ćwierćfinałowy padł łupem Łomży Vive Kielce, ale jak słusznie wskazują wszyscy zainteresowani, to była raptem połowa rywalizacji z francuskim Montpellier. Dziś dojdzie do rewanżu, którego stawką jest Final4 Ligi Mistrzów.
W sobotę, 21 maja na nowo otwartym Skate Park Kadzielnia odbędą się Mistrzostwa Polski BMX Freestyle Park. Wydarzenie organizowane jest pod patronatem Prezydenta Kielc.
Korona Kielce straciła szanse na bezpośredni awans do PKO Ekstraklasy. Za to Łomża Vive Kielce jest już bardzo blisko Kolonii i Final4 - między innymi o tym rozmawialiśmy w audycji Radia eM - "Cały ten sport".
W środę Łomża Vive Kielce zmierzy się u siebie z Montpellier, a stawką drugiego ćwierćfinałowego meczu jest awans do Final4 Ligi Mistrzów. – Chłopaki są świadomi celu – zaznacza Krzysztof Lijewski, drugi trener.
Łomża Vive Kielce stoi u progu spotkania, którego wynik zaważy o "być albo nie być" w Final4 Ligi Mistrzów. W przededniu meczu z Montpellier w mediach społecznościowych zaktywizował się prezes mistrzów Polski.
W niedzielę 15 maja Kieleckie Centrum Bilardowe było miejscem rozgrywek w ramach II memoriału Mirosława Piróga. Dwa lata minęły odkąd pożegnaliśmy naszego kolegę i przyjaciela tak często widywanego przy bilardowym stole.
Tę informację powinien przeczytać każdy, kto już 18 maja, a więc w najbliższą środę zjawi się w kieleckiej Hali Legionów na mecz Ligi Mistrzów. Okazuje się, że samo spotkanie z Montpellier to nie wszystko.
W meczu 11. kolejki Ligi Makroregionalnej U19 Żółto-Czerwoni pokonali na swoim terenie 2:0 Resovię Rzeszów i tym samym przypieczętowali powrót po rocznej nieobecności do Centralnej Ligi Juniorów!
Informacja o tym, że szeregi PKO Ekstraklasy opuszcza Wisła Kraków, nie przeszła w Kielcach bez echa. Sprawę skomentował były szkoleniowiec Korony.
Sezon 21/22 Fortuna 1 Ligi niechybnie zmierza do końca. W minionej kolejce wyklarował się komplet spadkowiczów. Niewiadomą pozostaje sprawa bezpośredniego awansu.
W ten weekend oficjalnie pożegnanych zostało kilku zawodników występujących na co dzień w PGNiG Superlidze. Wśród nich znalazł się były szczypiornista Łomży Vive Kielce.
Bezpośredni awans wywalczyła Miedź Legnica, a o drugą lokatę nadal spierają się Widzew z Arką. Za to wiadomo już z kim o barażowy finał powalczy Korona.
Po dwóch latach przerwy, spowodowanej pandemią, 21 maja odbędzie się Rodzinna Majówka Rowerowa z Kielc przez Kaczyn do Borkowa. To będzie piętnasta edycja tej imprezy. Wydarzenie organizowane jest przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji we współpracy z Kurią Diecezjalną w Kielcach, gminą Daleszyce oraz świętokrzyską policją.
Wisła Kraków przegrała z Radomiakiem Radom 2:4 i nie ma już matematycznych szans na utrzymanie w najwyższej klasie rozgrywkowej. Katem krakowskiego klubu okazał się były piłkarz Korony Kielce.
- Wierzę, że wystąpimy w półfinale i potem finale baraży. Głowy do góry. Mamy dwa najważniejsze mecze i musimy w nich dać z siebie wszystko -
W ostatnim domowym meczu sezonu Suzuki Korona Handball doznała porażki z ze Startem Elbląg 28:33. - Momenty były. Ale w tych kluczowych zabrakło chłodnej głowy, uspokojenia, przetrzymania piłki. Daliśmy się ponieść emocjom - nie ukrywa po tym spotkaniu trener Paweł Tetelewski.
W meczu na szczycie świętokrzyskiej IV ligi rezerwy Korony Kielce dwa razy musiały gonić wynik, ale ostatecznie pokonały wicelidera Star Starachowice 3:2. Dzięki tej wygranej żółto-czerwoni umocnili się na pozycji lidera i są w doskonałej sytuacji, aby wywalczyć awans do III ligi.
Korona Kielce nie podniosła się po klęsce w Opolu. Tym razem za mocny dla kielczan okazał się GKS Katowice. - Nie daliśmy rady, ale trzeba sobie powiedzieć szczerze, że nie podołaliśmy także tydzień temu. Sami jesteśmy sobie winni, bo kolejny raz popełniamy proste błędy – mówi Adam Frączczak.
Korona Kielce zawiodła po całej linii. Żółto-czerwoni przegrali w meczu ostatniej szansy o bezpośredni awans z GKS-em Katowice 1:2. - Muszę przeprosić wszystkich, którzy wierzyli w bezpośredni awans - mówił po spotkaniu Leszek Ojrzyński.
GKS Katowice przyjechał do Kielc bez presji wyniku. Goście byli przed spotkaniem pewni ligowego bytu, a mimo wszystko zaprezentowali w sobotę prawdziwy charakter i chęć zgarnięcia trzech punktów. GKS wygrał na Suzuki Arenie 2:1.
Nie tak wygląda zespół, który ma się bić o awans do Ekstraklasy. Korona Kielce w kolejnej serii gier z rzędu zawiodła. Żółto-czerwoni przegrali tym razem na własnym boisku z GKS-em Katowice 1:2.
Szanse na bezpośredni awans są wyłącznie matematyczne, ale Korona wciąż walczy. Kielczanie przede wszystkim muszą zakończyć sezon zasadniczy na trzecim miejscu, co da im możliwość gry w meczach barażowych na Suzuki Arenie. Żeby to osiągnąć, trzeba się oglądać na innych, ale i wygrywać swoje mecze. Zapraszamy na relację LIVE z meczu Korony z GKS-em Katowice.
Pomimo wpadki w Opolu, Korona Kielce ciągle ma o co walczyć przed końcem rundy zasadniczej. Cichym marzeń jest bezpośredni awans, ale niemniej ważne będzie wywalczenie 3. miejsca. Po piątku szansa na to stała się bardzo realna - punkty straciła Arka Gdynia.
W sobotnie popołudnie Korona Kielce podejmie, ostatni raz w fazie zasadniczej bieżącego sezonu na Suzuki Arenie, zespół GKS-u Katowice. Żółto-czerwoni po piątkowym remisie Arki mają szansę zrównać się punktami z gdyńską ekipą - informujemy, gdzie obejrzeć to spotkanie w telewizji.

Projekt i wykonanie: CK Media Group