Wiceprezydent Kielc o murawie: Terroryzm piłkarzy i trenerów Korony. A PZPN musi zmienić system rozgrywek

23-02-2017 11:47,
Redakcja

Na czwartkowej, nadzwyczajnej sesji Rady Miasta, długo na temat murawy, na której na co dzień grają i trenują piłkarze Korony Kielce, wypowiadał się wiceprezydent miasta, Andrzej Sygut. Zgłaszał on największe zastrzeżenia za obecny stan rzeczy do zawodników i trenerów kieleckiej drużyny, a także Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Skrót wypowiedzi wiceprezydenta publikujemy poniżej:

Murawa na dzisiaj nie jest w stanie sprostać wymogom, które czekają przed nią w najbliższym czasie – dokończenie rozgrywek ekstraklasy, towarzyski mecz z Czechami i Mistrzostwa Europy U-21 w czerwcu. Ten trawnik tego nie wytrzyma i trzema go wymienić.

Czy znajduje się w szczególnej sytuacji do innych stadionów? Nasza murawa ma 11 lat. Jest najstarsza w Polsce, jeżeli chodzi o ekstraklasę. Nasz stadion był  budowany jako pierwszy z grona tych nowoczesnych. Przez pierwszych 8 lat trawa wytrzymywała i żadne prace renowacyjne nie były potrzebne. W ostatnich latach dokonano 3 wymian trawnika.

Dlaczego teraz trzeba to zrobić? Powody są dwa. Po pierwsze – długi okres używania tej murawy. Po drugie – zmiana trybu rozgrywek. Wcześniej zaczynały się one w marcu, w tej chwili jest to luty, czyli środek zimy. Do tego liga trwa nawet do grudnia włącznie. W naszym klimacie, aby murawa mogła się zregenerować, od listopada do marca nie powinny odbywać się żadne mecze.

W tym roku osiągnęliśmy szczyt absurdu. Chcemy wystąpić do Polskiego Związku Piłki Nożnej i zrobimy to, aby w przyszłości organizować rozgrywki tak, aby w zimie się one nie odbywały. Żaden klub nie jest w stanie sprostać tym wymogom.

Solidnie się przygotowałem do sesji i wczoraj cały wieczór studiowałem informacje. Ajax Amsterdam dokonuje wymiany murawy od 4 do 7 razy w ciągu roku. Allianz Arena w Monachium – 2-3 razy. Nowe Wembley raz w roku. Kielce przez 11 lat zrobiły to 3-4 razy. Koszt utrzymania naszej murawy to około 200 tysięcy złotych. Legia wydaje 50 tysięcy złotych, lecz miesięcznie. Wystarczy tę kwotę pomnożyć razy dwanaście.

Obciążenie – płyta główna powinna być używana 1 raz na 2 tygodnie, czyli na mecz ligowy z ewentualnie jednym treningiem. W innym przypadku zostaje ona zadeptana i okres żywotności skraca się.

Biorąc to pod uwagę, odbyliśmy kilkunastogodzinną naradę ze specjalistami z Kielc, aby przerwać ten zaklęty krąg. Proponujemy rozwiązania następujące: płyta główna zostanie poddana renowacji. Ma zostać całkowicie odciążona – będą odbywały się na niej tylko mecze. Maksymalnie 4 godziny tygodniowo. Teraz jest znacznie więcej.

Aby ten stan osiągnąć, treningi, które się odbywają, muszą być przeprowadzane na boiskach treningowych. Trzeba wykonać naturalną, podgrzewaną płytę w innym miejscu. Należy wszcząć procedurę, by zrobić to albo na Szczepaniaka, albo na Kusocińskiego – to jest do dyskusji. Po drugie, niech PZPN zacznie organizować rozgrywki w lecie. Piłka nożna to letnia, a nie zimowa dyscyplina. Jeżeli będzie dalej, tak jak teraz, to wszystko boiska ekstraklasy staną się kartofliskami. Nie ma na to sposobu.

W klubach najwyższej rangi treningi bramkarzy – jak np. przed spotkaniem Barcelony z Arsenalem – odbywały się z boku boiska. Wnosi się ruchomą bramkę, przez co nie jest eksploatowana najważniejsza część murawy, gdzie zniszczenia są największe – pole karne.

To kwestia kultury i korzystania z płyty. To złożony problem. Konieczny jest właściwy stosunek piłkarzy oraz sztabu trenerskiego i szacunek dla wysiłku innych ludzi. Do tej pory wzorem takiego szkoleniowca był Marcin Brosz. Nazwisk innych trenerów nie będę przytaczał... Często zdarzało się, że w ogromny deszcz przed meczem robili tam pełny trening. Efekt – boisko kompletnie zniszczone. Nad tym pracujemy i będziemy prosić media, bo nie może być tak, że personel Korony będzie terroryzował obsługę stadionu: „przegraliśmy mecz, bo nie trenowaliśmy na głównej”. Taki argument pada.  

Nasi pracownicy naśladują najlepszych, jeżdżą na szkoleniach. Mamy wynajętego specjalnego konsultanta, który przyjeżdża i udziela rad, jak opiekować się murawą. MOSiR wyposażony został w pełen sprzęt do prowadzenia zabiegów i robi to. Tottenham Londyn ma zatrudnionych 16 greenkeeperów. Nas na to nie stać. Musimy odciążyć płytę. Każdy następny trener zdaje sobie z tego sprawę. Oprócz jednego, który nie słuchał argumentów. Piłkarze też są coraz bardziej świadomi i po wślizgu, gdy kawałek trawy zostanie wyrwany, układają go we właściwym miejscu.

Dlaczego obsługa stadionu ustępowała? Bo bała się ogromnej presji. Nie pozwolisz trenować, zespół przegra, to powiem o tym do mediów. Ja cytuję wypowiedzi. 

Z tych informacji, które mamy, możemy powiedzieć, że murawa po remoncie na Mistrzostwa Europy w czerwcu będzie bardzo dobra i nikt nie będzie zgłaszał żadnych zastrzeżeń.

------------

Dziękujemy, że jesteś z nami i wspierasz twórczość dostępną na CKsport.pl. Kliknij w link poniżej i postaw naszej redakcji symboliczną kawę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wasze komentarze

fafcio2017-02-23 12:32:51
Który to taki trener, który nie słuchał i nie dbał o murawę w Kielcach? Wie ktoś?
mksfreak2017-02-23 13:22:24
Pan Prezydent przygotowywał się cały wieczór a nie odróżnia pojęcia greenkeepera (gość od trawnika w golfie) od groundkeepera zajmującego się pielęgnacją muraw piłkarskich. To tak na marginesie. pomysł z podgrzewaną płytą na Szczepaniaka na bardo duży plus.
kibic2017-02-23 13:28:18
Też jestem za dodatkową podgrzewaną murawą na Szczepaniaka.
Tomek2017-02-23 13:50:41
Pilka nozna to nie szachy i pilkarze musza trenowac i walczyc na boisku, a trawa ma fruwac w powietrzu.
Offoonek2017-02-23 14:04:55
Parodia! Murawa jest dla pilkarzy, a nie odwrotnie! Wynik sportowy, rozwoj druzyny to sa rzeczy wazniejsze niz zuzywanie trawy. Psim obowiazkiem szefostwa klubu jest zapewnienie pilkarzom jak najlepszych warunkow do gry, nawet jesli milaloby to oznaczac wymine murawy co tydzien! Jak woda podrozeje to ograniczymy zawodnikom korzystanie z natryskow?
gnom2017-02-23 14:26:25
Parkingowy olewa kibiców to teraz płacz, że nie ma kasy na trawę. Gdyby na mecze chodziło nie 5tys. a 8-10 tys. Jak to bywało gdy klub miał Zarząd to możnaby wymieniać murawę co rok. A teraz PZPN będzie zmieniał system rozgrywek, bo parkingowy pokłócił się z kibicami? Paranoja jakaś, polecam zmienić leki.
kali2017-02-23 14:45:53
Był remont boiska na Kusocińskiego to trzeba było ,zrobić podgrzewana murawę, a nie teraz się obudzili, że w Polsce mamy zimę.
murawa2017-02-23 15:53:57
nie stać nas na utrzymanie stadionu i drużyny to do 1 lub 2 ligi tam będzie to taniej wynosiło i mecze się zaczyna w marcu nie w lutym i wszyscy zadowoleni. Nie słyszę głosów sprzeciwu to wynocha na szczepaniaka.
Pjj2017-02-23 15:58:22
Jeżeli Kielce chcą być "miastem sportu" to muszą dostosować infrastrukturę do potrzeb rozgrywek a nie oczekiwać aby regulaminy rozgrywek (terminarz) dostosowano do możliwości miasta. Chociaż granie w połowie grudnia i połowie lutego moim zdaniem nie służy dobrze piłce nożnej,
andrzejk2017-02-23 16:03:38
Sygut idioto raz na jaki czas to jest rok przestępny i niedziela palmowa.Rozgrywki ligowe trwają cały rok z przerwą świąteczno-noworoczną i nic nie zmienisz chyba że zamienisz Polskę na Zimbabwe.
andrzejk2017-02-23 16:11:36
Dlaczego nie ma Mojego komentarza idiota to jest ubliżenie i wulgarne słowo
andrzejk2017-02-23 16:24:59
gdzie jest ten od komentarzy?
Testowy2017-02-23 16:30:53
Tak tak.... Ajax wymienia 7 razy w roku Bayern 2-3 a Legia wydaje 50 koła... Ale za tym wszystkim idą wyniki i bogactwo klubu. Takie potęgi mogą sobie na to pozwolic a w Koronie nie ma ani wyników ani pieniędzy
Filip2017-02-23 18:22:20
Przez zle zarzadzanie klubem przez Paprockiego na mecze Korony przychodzi tylko garstka kibicow, a koszty utrzymania klubu przez biurokracje i brak reklamodawcow ( spowodowane kiepskim marketingiem) sa wysokie.
celeik2017-02-23 19:12:46
skoro pierwsza murawa wytrzymała 8 lat to dlaczego te następne padają po roku? Tak pytam... przecież nie zmienił się nagle klimat, runda wiosenna też ruszała jak jeszcze trwała zima
Mexic2017-02-23 20:55:35
No tak. Wszystkiemu winni trenerzy, piłkarze Korony i PZPN przez nich, przez to że grają mecze i trenują trawa się niszczy. To ich wina a nie tego że ktoś zapuścił ja dokumentnie. Że przez lata poza podlewaniem i koszeniem nic nie robili. Podbudowę zrujnował mecz z Pogonią w 2012 r. Przez 4 lata nic z nią nie zrobili a przecież było pełno ku temu okazji. A teraz wielki foch że Korona tam gra i trenuje.
Nawet ciężko to nazwać to co ten gość mówi, nie ma się co dziwić że Kielce się wyludniaja jeśli tym miastem rządzą tacy arogancki.
stary kibic2017-02-23 20:59:44
co za ludzie ,oni ze wszystkich chcą zrobic idiotów....kto wybrał to towarzystwo ,ten człowiek osmiesza nasze miasto
Bryx2017-02-23 21:03:30
Gość ma rację co do konieczności dbania o murawę. To kwestia poszanowania wspólnego dobra.
Natomiast PZPN-owi lotto to, że pan wiceprezydent Kielc im każe reorganizować rozgrywki. To mocno naiwne żądanie.
Janek2017-02-24 00:59:57
Nie spodziewałem się, że to kiedykolwiek powiem, ale Sygut ma trochę racji.

Przede wszystkim problemem polskich klubów jest brak infrastruktury. Średnio w Ekstraklasie wydawane jest 1,5mln miesięcznie na pensje zawodników, a szkoda 500tys. na boisko treningowe. To patologia, i trzeba to zmienić poprzez zmianę wymogów PZPN ws. akademii i boisk.
Za biedni na budowę 3 boisk treningowych, niczym bieda-przedsiębiorcy w mercedesach nie mający więcej niż 1500zł dla pracownika.

Gdy Ojrzyński trenował Podbeskidzie, to trenowali w hali, gdy były opady deszczu, bo jedyne boisko treningowe stawało się błotniskiem. Równocześnie płacili Korzymowi 40 tys/mc. To jest patologia i należy z tym walczyć. Opuśćmy nawet trochę poziom ligi na rok,dwa, zamiast przepłacać szrot, zainwestujmy w infrastrukturę i to naprawdę wypali.

Poprzednia zmiana murawy na Kolporter Arenie była doraźna i robiona na szybko po odwołanym meczu z Wisłą, nie wymieniono podłoża, przez co trawa nie wrosła w podłoże w 2 tygodnie i kępy dywanu teraz latały niczym siano.

W zimę taką jak ta nie można włączać ogrzewania murawy na full, bo przy -15 po prostu murawa zagotowałaby się od spodu przy takiej różnicy temperatur i palone są cebulki trawy.
Podzielam pogląd Syguta, że optymalny w takim klimacie jest system wiosna-jesień. Wiem, że w lato jest +30, ale to i tak lepsze dla kibiców i widowiska niż -10 w lutym i grudniu, gdzie ludzie wolą zostać w domu.
wwwww2017-02-24 08:14:56
czyli najprościej rozwiązać klub....
Przemek2017-02-24 11:20:01
Ktoś tu nie ogarnia rozgrywek w ligach europejskich. Cały system ligowy ma się zmienić, bo Korona szuka sponsora od 9 lat i miasta nie stać na wymianę murawy?

Oprócz kilku krajów skandynawskich, bałtyckich, Rosji i bodajże Ukrainy, gdzie gra się systemem wiosna-jesień, to praktycznie we wszystkich ligach jest króciutka przerwa zimowa. Gra się do początku, a czasem do połowy grudnia, i wznawia się rozgrywki - w zależności od ligi - najczęściej w drugi, trzeci albo czwarty weekend stycznia. U nas przerwa zimowa mimo, że w ostatnich latach została radykalnie skrócona, to i tak jest jedną z dłuższych chyba.
jasne2017-02-24 18:51:29
Zmienią system rozgrywek bo sygut tak chce. Ciekawe kto wokół w polskiej piłce liczy się z jego zdaniem
takie steku2017-02-25 21:39:16
bzdur dawno nie slyszalem.
hahahah2017-02-25 21:41:33
#JANUSZEMURAWY
Robert2017-02-26 09:48:22
Oglądałem skróty meczów Wisły Krk oraz Lechii i tam jakoś nie było problemów z murawą! Jak się chce to i zimą trawa może być taka jak na wiosnę trzeba tylko chcieć i mieć do tego dobrego gospodarza. Krótko mówiąc u nas jest tak, że jaki Pan taki kram.

Ostatnie wiadomości

Dwa dni po podpisaniu umowy promocyjnej z miastem Kielce Industria wypuściła pierwszy film chwalący walory turystyczne stolicy regionu świętokrzyskiego.
KPR Legionowo, Padwa Zamość lub SPR Handball Stal Mielec mogą zastąpić Grupę Azoty Unię Tarnów w rozgrywkach Orlen Superligi.
Piłkarze Staru Starachowice zdobyli Chemar Rurociągi Pucharu Polski. W meczu finałowym pokonali po rzutach karnych Czarnych Połaniec.
27 piłkarzy Korony Kielce zameldowało się na pierwszym przedsezonowym treningu. Tym samym żółto-czerwoni rozpoczęli przygotowania do sezonu 2024/2025. Kogo zabrakło przy ulicy Kusocińskiego?
Korona Kielce wróciła do treningów. W „żółto-czerwonym” klubie zdaniem trenera Kamila Kuzery może dojść do wielu ruchów transferowych.
Piłkarze Korony Kielce powrócili do treningów. Po pierwszej jednostce sytuację kadrową skomentował trener zespołu Kamil Kuzera.
To koniec pewnego rozdziału w historii żółto-czerwonych! Bramkarz Konrad Forenc po trzech sezonach opuszcza Koronę Kielce. Klub nie zdecydował się na przedłużenie kończącej się właśnie umowy.
Sześciu piłkarzy Korony Kielce z końcem czerwca odchodzi z klubu. O decyzji poinformowano za pośrednictwem oficjalnej strony internetowej.
Problemy spadkowicza z PKO BP Ekstraklasy Warty Poznań się pogłębiają. Po kłopotach ze stadionem teraz klub prosi piłkarzy o zmiany w harmonogramie wypłat.
Industria Kielce podała plan przygotowań do nowego sezonu. W trakcie cyklu wicemistrz Polski wystąpi w dwóch turniejach towarzyskich.
Piłkarze ekstraklasowej Korony Kielce już jutro (w sobotę 15 czerwca) odbędą swój pierwszy przedsezonowy trening.
Polski Związek Piłki Nożnej dokonał reformy II, III i IV ligi. O awansie do wyższej klasy rozgrywkowej zdecydują dwustopniowe baraże. Nowy system rozgrywek wchodzi w życie już w zbliżającym się sezonie 2024/2025.
Prawie 30 zawodników stawiło się na V eliminacji w/w turnieju. Tym razem w stolicy województwa świętokrzyskiego zameldowali się goście z Tarnowa. Po kilku godzinach zmagań organizatorzy wyłonili ścisłe podium.
Już dziś (14 czerwca) rusza piłkarskie EURO 2024. Na początek gospodarze Niemcy zmierzą się ze Szkocją.
Przed Koroną Kielce nowy sezon PKO BP Ekstraklasy. Dla „żółto-czerwonych” pod względem organizacyjnym ważne będą najbliższe dni.
21 klubów zgłosiło chęć gry w przyszłorocznej Lidze Mistrzów. Wśród zespołów jest Industria Kielce, OTP Bank - PICK Szeged czy HBC Nantes.
W czwartek prezes Korony Karol Jakubczyk spotkał się z kieleckimi dziennikarzami, by przedstawić sytuację finansową żółto-czerwonych. – Budżet na przyszły sezon będzie podobny do tego z poprzedniej kampanii. Dzięki niemu jesteśmy w stanie rywalizować na najwyższym szczeblu rozgrywek, a także osiągnąć zakładany cel – mówi sternik Korony.
Otwiera się nowy rozdział w dziejach Korony Kielce. Począwszy od zmiany prezydenta miasta, przez wymianę Rady Nadzorczej oraz prezesa klubu, po rotacje na pomniejszych stanowiskach. Kolejnym etapem rewolucji jest dopinanie umów sponsorskich. Pod znakiem zapytania stoi przyszłość współpracy między Koroną, a Suzuki Motor Poland.
Industria Kielce podpisała umowę na promocję stolicy regionu świętokrzyskiego. Jak będzie ona wyglądała? – Umowa jest ponadstandardowa, pracowaliśmy wspólnie nad nią przez ostatnie miesiące, po to, aby promocja miasta miała inny wymiar niż dotychczasowe tego typu kontrakty – powiedział wiceprezes Paweł Papaj.
Tuż po zakończeniu sezonu szeregi Korony Kielce opuścił Bartosz Kwiecień, a więc piłkarz, który miał kluczowy wkład w utrzymanie żółto-czerwonych na najwyższym szczeblu rozgrywek. Początkowo mogło się wydawać, że nowa władza nie przewidziała dla niego miejsca w składzie. Nic bardziej mylnego.
W czwartek w siedzibie klubu odbyła się kolejna konferencja prasowa z udziałem prezesa Karola Jakubczyka. Nowy sternik żółto-czerwonych ogłosił, że jego celem osiągnięcie samowystarczalności finansowej Korony Kielce. W zrealizowaniu zadania ma pomóc firma Formaster, właściciel marki Dafi.
Potwierdziły się wczorajsze medialne spekulacje dotyczące obsady stanowiska dyrektora ds. marketingu w kieleckim klubie. Nowym szefem tego działu w Koronie został Rafał Kielczyk.
Dziś (13 czerwca) Industria Kielce podpisała umowę promocyjną z miastem Kielce. Za jej realizację klub otrzyma ponad trzy miliony złotych.
Kolejne nazwiska łączone z transferem do Korony Kielce. Tym razem są to gracze spadkowiczów z PKO BP Ekstraklasy.
Napastnik Korony Kielce Adrián Dalmau znalazł się na celowniku beniaminka hiszpańskiej Segunda División CD Castellón. Taką informację podała lokalna hiszpańska gazeta Super Deporte.
Andreas Wolff, Dylan Nahi, Alex Dujszebajew, Nicolas Tournat oraz Artsem Karalek zostali nominowani do najlepszej „siódemki” sezonu 2023/2024. Plebiscyt potrwa do 23 czerwca.
Paweł Tomczyk został nowym dyrektorem sportowym Korony Kielce. Co przekonało go do objęcia tej funkcji oraz z jakich kierunków transferowych będzie korzystał?
Departament Logistyki Rozgrywek Ekstraklasy podał terminarz inauguracyjnej serii gier nowego sezonu rozgrywek. Ważne zmiany godzin!
Xavier Dziekoński zostanie wykupiony z Rakowa Częstochowa i będzie kontynuował karierę w Koronie Kielce. Sytuacje kontraktowe pozostałych zawodników nie zostały jeszcze wyjaśnione.
Ciąg dalszy zmian przy ulicy Ściegiennego w Kielcach. W środę zaprezentowany został nowy dyrektor sportowy klubu, natomiast za moment przedstawiony będzie dyrektor ds. marketingu, Rafał Kielczyk. Wybór jest nieoczywisty, gdyż pierwotnie na to stanowisko szykowano kogoś innego.

Copyright © 2024 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group