REKLAMA

Zmienili życie – na duży plus

28-03-2011 12:03,

II Turniej Charytatywny w piłce nożnej „Jesteśmy, by zmieniać życie – pamięci Izy Domagały”, który w sobotę odbył się w hali „Budowlanki” przy ul. Jagiellońskiej, okazał się dużym sukcesem. Nie zabrakło dobrych i szczodrych serc, a zebrane pieniądze zostaną przekazane na leczenie dzieci z chorobami onkologicznymi.

Iza Domagała była uczennicą IV Liceum Ogólnokształcącego im. H. Sawickiej w Kielcach. 23 marca 2010 r. przegrała walkę z nowotworem kości. Kilka dni wcześniej jej koledzy zorganizowali turniej, w którym zbierali fundusze na jej leczenie. Niestety, nie udało się.

Zapał do pomocy jednak pozostał. W tym roku organizatorzy – Studenckie Koło Naukowe Lider, UJK Kielce oraz Samorząd Uczniowski IV LO im. Hanki Sawickiej – postanowili zorganizować nową edycję. Turniej stanowił tylko część dodatkową spotkania – najważniejsze było to, ile środków uda się zebrać. Nie zabrakło atrakcyjnych gadżetów do licytacji – ofiarowanych m.in. przez Koronę i Vive Targi Kielce. Zachęcano też do kupowania ciast na trybunach oraz biletów-cegiełek.

Choć to nie wyniki były w tym wszystkim najważniejsze, to warto przytoczyć ostateczne rozstrzygnięcia. Turniej wygrała drużyna Księży, która w finale uporała się z Nauczycielami. 3 miejsce przypadło Uczniom, a tuż za podium uplasowali się Leśne Dziadki. Piątą lokatę, ex aequo, zajęli Dziennikarze i Politycy. W tej ostatniej drużynie nie zabrakło znanych nazwisk – wystąpili  między innymi Jacek Kowalczyk, Dyrektor Departamentu Promocji, Edukacji, Kultury, Sportu i Turystyki, Urzędu Marszałkowskiego oraz Włodzimierz Wielgus, dyrektor szpitalika dziecięcego w Kielcach. Obaj panowie wsparli uczniów i studentów nie tylko swoją obecnością, lecz także pomocą przy organizacji turnieju.

Podczas imprezy nie zabrakło innych atrakcji – pokazu walki wikingów oraz metod udzielania pierwszej pomocy przez ratowników medycznych. – Może wkrótce spotkamy się na podobnej imprezie w naszej szkole  ale nie w hali, lecz na pięknym Orliku, który niedawno został zbudowany? – zagaił dyrektor ZSP nr 1, Ryszard Mańko. Biorąc pod uwagę pomysłowość i zaangażowanie organizatorów, szybko może do tego dojść.

Za zdjęcia dziękujemy Grzegorzowi Tatarowi

Młodzi, zdolni i z sercem na dłoni

Jestem pod wielkim wrażeniem organizatorów sobotniego turnieju. Choć w pomoc zaangażowało się wielu nauczycieli i uczniów, to dwie osoby były głównymi „reżyserami całego zamieszania” – jak przeczytałem na stronie internetowej licealistów.

Warto ich wyróżnić, bo obaj panowie zrobili coś pięknego. Wykorzystując wolny czas, biegali, załatwiali i wymyślali tę imprezę. Zrobili coś dla rozrywki, zabawy, ale z dużym sensem. A to wszystko w duchu sportu i gry fair play. W słusznej sprawie zintegrowali różne środowiska – od polityków do uczniów. Ponadto profesjonalizmu w organizacji imprezy mogą pozazdrościć im niektórzy dużo bardziej doświadczeni specjaliści w tym względzie. Ich praca na pewno nie pójdzie na marne.

Ci Panowie to Maciej Lewandowski, uczeń pierwszej klasy (!) IV LO oraz Damian Liwocha, absolwent „Sawickiej” i student pierwszego roku zarządzania na UJK. Drugi z nich w ubiegłym roku został wyróżniony przez Prezydenta Wojciecha Lubawskiego nagrodą „Nadzieja Kielc” za działalność charytatywną. Można podejrzewać, że wkrótce Maciek dostąpi podobnego zaszczytu. Jedno wiemy na pewno – zasłużył, jak mało kto.

Bo miasto to nie tylko budynki, ulice, bloki czy osiedla. Miasto to przede wszystkim ludzie. I patrząc na zaangażowanie oraz bezinteresowną pracę tych młodych osób, możemy być dumni, że jesteśmy kielczanami.

Tomasz Porębski

Damian Liwocha i Maciej Lewandowski

 

REKLAMA

Wasze komentarze

super2011-03-28 19:10:23
:) !
wujek2011-03-29 12:14:36
Nefiu good JOB!!!!
dw2011-03-29 23:34:09
ci goście są naprawdę super
mocwic2011-07-23 13:36:02
yz5Y25 <a href="http://jgfjbmccqnqh.com/">jgfjbmccqnqh</a>, [url=http://rzghtjtknycg.com/]rzghtjtknycg[/url], [link=http://ourpejmgmhea.com/]ourpejmgmhea[/link], http://rcnljeamjfhx.com/
bXNjcyneGO2012-08-10 19:52:28
Jacek pisze:Od.1 Z dopłatami zgadzam się z Panem. Jest to bazrdo szeroki temat.Od.2 Pomysł nierealny. Po prostu za pf3źno niektf3rzy się obudzili. Modyfikowana żywność od kilkunastu lat jest już obecna na świecie. Do nas dotarła kilka lat temu. Postępu się nie zatrzyma.Pomysł na gospodarstwa rodzinne, już raz przerabialiśmy i to za dalekiej komuny kiedy gospodarz ktf3ry miał gospodarstwo powyżej 50 ha był kułakiem. Przyszłość należy do dużych farm to one mogą zapewnić żywność dla stale rosnącą liczby ludności. Rodzinne gospodarstwa na ogf3ł pracują na swoich właścicieli.Od.3 Uprawy ekologiczne mogą się odbywać jedynie w zamkniętej przestrzeni a to niestety jest bazrdo drogie. Na otwartej przestrzeni przy naturalnym nawożeniu i ekologicznymi opryskami rośliny przegrywają z rożnego rodzaju chorobami . Opryski chemią: kilka lat temu wystarczały jedno lub dwa teraz siedem lub więcej i to podwf3jna dawką.Wiedzę tą posiadłem od rolnika, ktf3ry usiłował uprawiać ekologicznie w tym celu zgłosił uprawy a już nie pamiętam komu. W każdym razie dostał instrukcje co ma robić. No i ścisłe ja przestrzegał. Zebrał niewiele bo mu plony choroby zjadły. Teraz uprawia „ekologicznie” ale po swojemu.Mam tez wątpliwości co do nawozf3w naturalnych. Zwierzęta mają rożnego rodzaju bakterie ,wirusy itd., ktf3re wydzielane są z kalem a to jest używane do nawożenia. A tym karmią się rośliny /takim przykładem może być ekologiczna farma ktf3ra wyhodowała śmiertelne kiełki/.Od. 4 Tego punktu zupełnie nie rozumiem. Za wysłana żywność otrzymaliśmy 10 mld euro w zeszłym roku a w tym może być większa.Panie Robercie jak ktoś kto nie zgadza się z Panem to jest „mydlenie oczu”. Nikt z nas nie ma monopolu na wiedza. Tak jak Pan chciałbym żeby na moim stole była zdrowa żywność ale to jest nierealne.

Dodaj komentarz

Copyright © 2019 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group