REKLAMA

Jubileusz na kortach. Turniej Kolportera znów z dużymi emocjami

01-09-2016 14:20,
Redakcja

Osiemdziesiąt zawodniczek i zawodników z całej Polski rywalizowało w jubileuszowym, bo już XX Ogólnopolskim Turnieju Tenisowym Amatorów o Puchar Prezesa Kolportera, który w dniach 26-28 sierpnia br. odbył się na ośmiu kortach Klubu Sportowego Tęcza-Społem w Kielcach. Pogoda na jubileusz dopisała aż nadto: pojedynki odbywały się w 30-stopniowym upale, co jednak nie wpłynęło na poziom zawodów.

Najstarszy turniej w Polsce

Ponieważ to dwudziesty turniej, zacznijmy od wspomnień. Pierwszy turniej odbył się w wrześniu 1997 r. z inicjatywy założyciela i właściciela Kolportera Krzysztofa Klickiego. Zawodnicy grali wtedy na kortach ziemnych dwóch kieleckich klubów: nieistniejących Błękitnych oraz Tęczy. Od tego czasu przez wszystkie turnieje przewinęło się ponad 2 tysiące uczestników, przy czym niektórzy startowali wielokrotnie. Ba, są zawodnicy, którzy w zawodach Kolportera biorą udział od samego początku i nie opuścili żadnego turnieju. Do tych weteranów należą Jacek Rejczak, Krzysztof Gładyś i Tomasz Chałaciński, którzy z powodzeniem wystąpili również w tym roku.

– Nie uprawiam tenisa, żeby podnieść poziom adrenaliny, dla mnie najważniejsza jest radość z gry – mówi Tomasz Chałaciński, który triumfował w kategorii mężczyzn 55 +, a poprzednich latach także zwyciężył w kilku finałach. Dodajmy, że na początku startów Tomasz Chałaciński grał debla w parze z Krzysztofem Klickim, do dzisiaj jest zresztą sparingpartnerem prezesa Kolportera.

Turniej Kolportera gromadzi przede wszystkich tenisistów z Polski, zdarzało się jednak, że zawody przyjmowały międzynarodową formułę, ponieważ zgłaszali się do nich zagraniczni zawodnicy, m.in. z Niemiec, Austrii, Holandii, a nawet z Meksyku i Kuby. Tenisiści rozgrywają mecze na odkrytych kortach ziemnych. Tylko raz trzydniowa ulewa zmusiła organizatorów do przeniesienia zawodów na korty w hali.

– Obecnie nie ma w Polsce podobnego turnieju tenisowego, który odbywa od tak wielu lat – podkreśla Marek Gładyś, niegdyś tenisista Błękitnych Kielce, który od pierwszego turnieju corocznie pełni funkcję sędziego głównego zawodów. – To poza tym jedna z najlepszych i największych imprez dla tenisistów-amatorów – dodaje.

Pewniacy i niespodzianki

W tegorocznym turnieju, podobnie jak w minionych edycjach, zawodnicy startowali w dziewięciu kategoriach: młodziczki do 14 lat, młodzicy do 14 lat, juniorzy 15-18 lat, kobiety OPEN, mężczyźni OPEN, mężczyźni 25-39 lat, mężczyźni 40-55 lat, mężczyźni 55+ oraz deble mężczyzn. Do turnieju zgłosili się tenisiści z Kielc, Krakowa, Katowic, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Jędrzejowa i Ostrowca.

Tradycyjnie w kategorii Open występują zawodnicy, którzy w przeszłości profesjonalnie grali w tenisa i tutaj drugi raz z rzędu, a po raz ósmy w ogóle okazał się 30-letni kielczanin Radosław Gładyś. W finale w trzech setach pokonał Kamila Kopyckiego ze Skarżyska.

Wśród kobiet triumfatorką została Elżbieta Wołoszyn, na co dzień nauczycielka w kieleckiej Szkole Muzycznej. – Wreszcie się udało, bo dotychczas zajmowałam w tym turnieju trzecie miejsce – powiedziała nam po wygranym finale z Elizą Pytel ze Starachowic. Pani Elżbieta w przeszłości była siatkarką Lechii Kielce. – Po zakończeniu siatkarskiej kariery szukałam sportu, który mogłabym uprawiać indywidualnie i wybór padł na tenis – dodała.

Na koniec warto odnotować, że po raz pierwszy w historii kieleckiego turnieju – za zgodą sędziego głównego – w kategorii debla mężczyzn wystąpiła para męsko-żeńska, która ku zdumieniu widzów pokonała faworyzowany duet męski. Para mikstowa dotarła do półfinału.

Najlepsi zawodnicy w każdej kategorii (od 1. do 3-4. miejsca) otrzymali puchary, dyplomy i nagrody rzeczowe, ufundowane przez Kolportera. Najmłodszą uczestniczką była 9-letnia Aleksandra Łasek, a najstarszym zawodnikiem, tak jak przed rokiem, 70-letni Roman Fura, który w turnieju zgrał po raz trzeci.

Grzegorz Kozera

WYNIKI TURNIEJU

Młodziczki do 14 lat

1. Milena Domagała
2. Klaudia Zatorska
3-4. Wiktoria Kowalska
3-4. Aleksandra Łasek

Młodzicy do 14 lat

1. Mikołaj Stąpór
2. Aleksander Mijas
3-4. Bartłomiej Herman
3-4. Piotr Wojtyniak

Juniorzy 15-18 lat

1. Michał Podsiadło
2. Kacper Kaczor
3-4. Michał Marzec
3-4. Karol Wyrębkiewicz

Debel

1. Piotr Jaros/Dariusz Gąbka
2. Jacek Rejczak/Andrzej Moczek
3-4. Tomasz Prędotka/Magdalena Derdaś-Barańska
3-4. Marcin Struski/Wiesław Stępniak

Mężczyźni 25-39 lat

1. Rafał Uciński
2. Jacek Rejczak
3-4. Tomasz Prędotka
3-4. Dariusz Zapart

Mężczyźni 40-55 lat

1. Andrzej Moczek
2. Piotr Jaros
3-4. Paweł Garnuszek
3-4. Dariusz Gąbka

Mężczyźni 55+

1. Tomasz Chałaciński
2. Marian Adamus
3-4. Krzysztof Gładyś
3-4. Wiesław Wieczorek

Kobiety OPEN

1. Elżbieta Wołoszyn
2. Eliza Pytel
3-4. Kamila Szymczak
3-4. Agnieszka Lucińska-Kozłowska

Mężczyźni OPEN

1. Radosław Gładyś
2. Kamil Kopycki
3-4. Tomasz Banasiewicz
3-4. Kamil Wrona

 

REKLAMA

Wasze komentarze

jk2016-09-07 20:56:43
a fotorelacji nie będzie? :(

Dodaj komentarz

Copyright © 2018 CKsport.pl Redakcja Reklama

Projekt i wykonanie: CK Media Group