Kielce ponownie w drugiej lidze koszykarzy!

09-05-2016 22:59,
Michał Filarski

Koszykarze Calipers Kielce wywalczyli historyczny awans do drugiej ligi. Wystarczyło do tego drugie miejsce na turnieju finałowym w Tarnowie Podgórnym. Gorzej poszło koszykarzom AZS-u Politechniki Świętokrzyskiej-Galerii Echo, którzy w Opolu nie zdołali znaleźć się w najlepszej dwójce. Mimo końcowej porażki miniony sezon był dla akademików bardzo udany.

Druga liga znowu w Kielcach

Podopieczni Grzegorza Kija najważniejsze mecze sezonu rozgrywali w Wielkopolsce - gospodarzem turnieju finałowego było Tarnowo Podgórne, a przeciwnikami Calipers Drogbruk Kalisz, Hutnik Warszawa i gospodarze Tarnovia Basket. Pierwszy mecz kielczanie grali z zespołem ze stolicy i już sam początek pokazał, że nie będzie łatwo. Pierwsza kwarta zakończyła się zwycięstwem Hutnika 14:3. Mimo tak fatalnego początku "calipersi" nie poddali się i z każdą minutą zbliżali się do rywali, by w końcówce wyjść na prowadzenie, którego nie oddali do końca meczu ostatecznie wygrywając 64:57. W drugim spotkaniu Tarnovia niespodziewanie uległa Kaliszowi.

Sobotnie spotkanie Calipers z Kaliszem miało podobny przebieg. Podopieczni Grzegorza Kija długo przegrywali, a inicjatywę przejęli w drugiej połowie. Jeszcze na początku czwartej kwarty był remis, wtedy jednak gorę wzięło doświadczenie. Wysoko wygrana ostatnia część meczu zdecydowała o wygranej w całym spotkaniu 70:56. W drugim sobotnim meczu Tarnovia pokonała Hutnik i zachowała szansę na awans do II ligi, choć tak naprawdę szansę miały wciąż wszystkie cztery zespoły.

Pierwszy z tego grona odpadł Hutnik, który w porannym niedzielnym meczu nie sprostał Kaliszowi. Przegrał zaledwie punktem, a to oznaczało, że Tarnovia musiała pokonać Calipers - praktycznie pewnych awansu. I ta pewność nieomal nie zgubiła kielczan - gospodarze od początku osiągnęli sporą przewagę, która na początku czwartej kwarty sięgnęła 20 punktów. Zrobiło się niebezpiecznie (25 punktowa przegrana Calipers eliminowała ich z gry), ale wtedy sprawy w swoje ręce wziął Paweł Bacik. Dwie trafione trójki uspokoiły zapędy gospodarzy i pozwoliły dokończyć mecz z bezpieczną przewagą. Ostatecznie Tarnovia pokonała Calipers 70:52 i to właśnie te zespoły mogły cieszyć się z awansu do II ligi. Mieliśmy też dodatkowy kielecki akcent, ponieważ szkoleniowcem Tarnovii jest Maciej Dudzik, syn trenera Politechniki Świętokrzyskiej Stanisława.

Politechnika bez awansu...

Dudzik senior walczył ze swoją drużyną w turnieju finałowym w Opolu, gdzie za rywali mieli Gryf Goleniów, Truso Elbląg i gospodarzy Politechnikę Opolską. Młoda drużyna Politechniki Świętokrzyskiej do Opola przyjechała osłabiona brakiem podstawowego centra Bartłomieja Pobochy, który co prawda był z drużyną, ale mógł ją jedynie wspierać z ławki rezerwowych. Z gry wykluczyła go poważna kontuzja kolana. W pierwszym meczu kielczanie spotkali się z ekipą Gryfa Goleniów.

I otwarcie turnieju mieli bardzo dobre. Po pierwszych 10 minutach akademicy prowadzili 15:11, a świetnie grał Alan Jaworski, który dobrą grę kontynuował również w drugiej kwarcie i głównie dzięki niemu mecz wciąż był bardzo wyrównany. Do przerwy AZS przegrywał jedynie 28:30, a aż 20 punktów na swoim koncie miał kapitan kielczan.

To zapowiadało duże emocje w decydujących momentach meczu. Niestety w trzeciej kwarcie w kilka minut wszystko się posypało, a Gryf dzięki świetnym akcjom Wojciech Złotego (na swoim koncie ma ponad 70 spotkań w ekstraklasie) momentalnie odjechał na kilkanaście punktów. Zaskoczeni akademicy nie byli w stanie odrobić strat, mniej skuteczny był już Jaworski i ostatecznie ulegli Gryfowi 53:71. Kielczanie czuli po meczu niedosyt, ponieważ przy lepszej skuteczności byli w stanie toczyć wyrównaną walkę do ostatniej minuty. A tak w sobotę czekał ich najważniejszy mecz z gospodarzami z Opola.

Akademickie derby Politechnik rozpoczęły się od twardej walki. Po czterech minutach na tablicy świetlnej był wynik 2:2. Wtedy jednak kilka kontrowersyjnych przewinień graczy z Kielc odgwizdali sędziowie, a gracze Opola skutecznie egzekwowali rzuty wolne. To zdecydowało, że prowadzili 17:7. W drugiej kwarcie obraz gry nie uległ zmianie i do przerwy gospodarze prowadzili 33:20. Fatalnie wyglądała skuteczność z gry. W szatni akademicy powiedzieli sobie, że gorzej rzucać nie można i rzeczywiście sprawdziło się. Trzecia kwarta to pokaz szybkiej, efektownej koszykówki z obu stron. Mecz toczył się praktycznie punkt za punkt i naprawdę mógł się podobać kibicom. W tej części gry oba zespoły zdobyły łącznie aż 51 punktów. Wciąż jednak na kilkunastopunktowym prowadzeniu byli gospodarze z Opola. Kielczanie nie poddawali się i w ostatniej kwarcie mocno podgonili koszykarzy Weegree AZS. W pewnym momencie po celnych trójkach Alana Jaworskiego i Łukasza Pawlaka przewaga zmalała do ośmiu punktów. Chwilę później kolejną trójką popisał się skrzydłowy opolon Grzegorz Sawicki i uciszył głośną ławkę AZS-u. Ostatecznie Weegree AZS PO pokonał AZS PŚk 81:67. Mimo porażki podopieczni Stanisława Dudzika zachowali matematyczne szanse na awans. Świetne zawody w drużynie z Kielc oprócz Alana Jaworskiego rozegrali Hubert Banasik i walczący jak lew o każdą piłkę Szymon Żaba-Żabiński (12 punktów i 7 zbiórek)

W niedzielę, by myśleć o awansie "wystarczyło" pokonać Truso 27 punktami i liczyć na trzecią wygraną Gryfa. Niestety okazało się to za trudne dla przetrzebionych kontuzjami graczy Politechniki. W ostatnim meczu zabrakło nie tylko Pobochy, ale też Patryka Pękalskiego i narzekającego na ból w kolanie Michała Ziemskiego. Na dodatek z kontuzją grał lider kielczan Alan Jaworski. Osłabień było zbyt dużo, by myśleć o wygranej z doświadczoną ekipą Truso. Mimo to akademicy walczyli do samego końca, a świetnie kontuzjowanych kolegów zastąpili Maciej Białek (17 punktów i 6 asyst) oraz Łukasz Pawlak - 16 punktów. Ostatecznie ulegli Truso 62:79, a w drugim meczu Gryf wygrał po raz trzeci i przypieczętował awans do II ligi. Z drugiego miejsca awans wywalczył Elbląg.

... ale z nadziejami

Mimo trzech porażek akademicy wracali do Kielc w dobrych humorach. Niedosyt na pewno był, ale wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, jak dobry był to sezon dla akademików. Przecież przed rozpoczęciem rozgrywek mało kto dawał jakiekolwiek szanse odmłodzonej drużynie Politechniki. A oni zadziwili wszystkich długo liderując w III lidze, pokonując w derbach Kielc Calipers i wreszcie awansując do baraży. Drugie miejsce na turnieju półfinałowym w Chełmnie i awans do decydujących gier był potwierdzeniem świetnej pracy, którą wykonali w tym sezonie młodzi koszykarze Politechniki Świętokrzyskiej.

- Oceniając cały sezon mogę tylko w samych superlatywach wyrażać się o moich zawodnikach. W przekroju całego sezonu chłopaki podnosili swoje umiejętności, w porównaniu z początkiem sezonu zdecydowanie podniosła się kultura gry - zarówno w ataku, jak i w obronie - podsumował postawę swoich zawodników trener Stanisław Dudzik.  Przy okazji wskazując, że w finałach decydującą okazała się siła fizyczna. - Tutaj w Opolu było to bardzo widoczne, na tym polu przegrywaliśmy z rywalami. Ale tak naprawdę do zwycięstw brakowało niewiele, wszystkie drużyny tutaj były po prostu dużo bardziej doświadczone. W naszym zespole średnia wieku to 21 lat i wszystko jeszcze przed tymi młodymi zawodnikami. Jeśli będą dobrze pracować to jest duża szansa, by stworzyć zespół na lata i walczyć o jeszcze wyższe cele - mówi i dodał - Z każdym meczem ta drużyna dojrzewała, pokazała, że stać ją na wiele. A dzięki nabraniu doświadczenia na takich turniejach na pewno jeszcze nie raz pokaże co potrafi - zakończył optymistycznie trener Politechniki Stanisław Dudzik.

Wyniki Calipers:

Calipers Kielce – Hutnik Warszawa 64:57 (3:14, 20:20, 15:8, 26:15)

Calipers: Lewandowski 19 (3x3), Rzońca 12, Fąfara 11 (1x3), Borowicki 8 (1x3), Miernik 6, Bacik 3, Busz 3, Strzałka, Łuczyński.

Calipers Kielce – DrogBruk Kalisz 70:56 (12:18, 18:17, 14:9, 26:12)

Calipers: Lewandowski 20, Busz 13, Bacik 10, Fąfara 9, Rzońca 9, Miernik 4, Strzałka 3, Łuczyński 2, Borowicki

Calipers Kielce – Tarnovia Tarnowo Podgórne 52:70 (13:19, 12:21, 16:15, 11:15)

Calipers: Bacik 12 (2x3), Busz, 11 (3x3), Rzońca 9, Lewandowski 6 (2x3), Fąfara 6 (1x3), Łuczyński 3, Borowicki 3, Miernik 2.

Wyniki Politechniki:

Gryf Goleniów - AZS Politechnika Świętokrzyska - Galeria Echo Kielce 71:53 (11:15, 19:13, 25:9, 16:16)

AZS PŚk: Jaworski 23(2x3), Pawlak 11 (1x3), Ziemski 7 (1x3), Drogosz 6, Kowalski 2 oraz Banasik 2, Białek 2, Żaba-Żabiński, Pękalski, Kobiec.

AZS Politechnika Opolska - AZS Politechnika Świętokrzyska -Galeria Echo Kielce 81:67 (17:7, 16:13, 28:23, 20:24)

AZS PŚk: Jaworski 24(4x3), Drogosz 8, Ziemski 6, Kowalski 4, Pawlak 4(1x3) oraz Żaba-Żabiński 12, Banasik 8(2x3), Białek 1.

AZS Politechnika Świętokrzyska Galeria Echo Kielce – Truso Elbląg 62:79 (13:23, 14:21, 18:19, 17:16)

AZS PŚk: Pawlak 16(2x3), Drogosz 8, Jaworski 7(1x3), Kowalski 5, Banasik 3 oraz Białek 17, Żaba-Żabiński 6, Kobiec.

------------

kibic2016-05-10 09:55:03
brawo dla Calipers, ale ciekawe co dalej? Politechnika też ma ciekawy młody skład i perspektywy, może w końcu coś w Kielcach się ruszy z koszykówką...
haha2016-05-10 12:26:48
śmieszne to
Jerzy2016-05-10 20:18:02
Czytając artykuł można odnieść wrażenie, że to Politechnika wiedzie prym w Kielcach jeśli chodzi o koszykówkę, a brak awansu można zrzucić na kontuzje... prawda jest jednak trochę inna. 40pkt przewagi w derbach Kielc mówi samo za siebie!!! Gratulacje dla Calipers za awans oraz Politechniki za udany sezon!!!
azs2016-05-10 21:13:36
@Jerzy ok, ale nie zapominajmy o pierwszym meczu w grudniu, w którym Politechnika wygrała z Calipers... W meczach było 1-1, natomiast niezaprzeczalnie Calipers dysponowali dużo bardziej doświadczoną ekipą, ich awans do II ligi nie był aż taką niespodzianką, awans Politechnki do finałów już tak.
wróżbita_Maciej2016-05-10 21:51:12
...jeśli sprawdzą się przepowiednie to Politechnika będzie wiodła prym w Kielcach, bo Calipers odejdą do Jędrzejowa...
sladY2016-05-11 08:32:58
Nie ma to jak pisać o drużynie która awansowała 3 zdania, a tej która Nie awansowała 5 razy tyle heh
do_siadY2016-05-11 13:07:17
@siadY nie ma to jak narzekać, że ktoś napisał 3 zdania, a samemu nic nie zrobić heh
Niezdziwciesie2016-05-12 18:24:59
Ciekawe kto będzie do tego Jędrzejowa dojeżdżał.
zZz2016-06-25 12:38:48
No i co dalej. Zostają w Kielcach? Przenoszą się do Jędrzejowa. Jakieś zmiany w zespole?

Superliga sp. z o.o. i ZPRP podjęły decyzję o wprowadzeniu technologii wideoweryfikacji w meczach Orlen Superligi oraz Orlen Pucharu Polski. Arbitrzy będą mogli korzystać z systemu VR od półfinałów obu rozgrywek.
Niemiecki dziennik Bild poinformował o zainteresowaniu ze strony Magdeburga bramkarzem Industrii Kielce Andreasem Wolffem. Czy kluczowy zawodnik Mistrzów Polski może opuścić klub?
Korona Kielce przystępuje do 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w której zmierzy się z Radomiakiem Radom. Do rywalizacji dojdzie na kieleckiej Suzuki Arenie. O której rozpocznie się ten mecz i gdzie można go obejrzeć?
29. kolejka Ekstraklasy, w przypadku Korony Kielce, oznacza spotkanie z Radomiakiem Radom. Od lat zwaśnione ze sobą kluby dziś zagrają na Suzuki Arenie o trzy punkty. Dla żółto-czerwonych komplet "oczek" będzie kolejną życiodajną kroplówką w walce o utrzymanie. Zapraszamy do śledzenia relacji tekstowej NA ŻYWO, jaką zrealizujemy na CKsport.pl.
Piątkowy mecz z Radomiakiem Radom będzie bardzo ważnym spotkaniem w kontekście walki kielczan o utrzymanie. Przeanalizujmy więc czego możemy się spodziewać po drużynie prowadzonej przez Macieja Kędziorka.
W 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy Korona Kielce zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. „Żółto-czerwonych” czeka jedna z najważniejszych batalii w sezonie.
Jarosław Przybył sędzią meczu 29. kolejki PKO BP Ekstraklasy, w którym Korona Kielce zmierzy się z Radomiakiem Radom. Spotkanie na Suzuki Arenie będzie 24 konfrontacją „żółto-czerwonych” prowadzoną przez tego arbitra.
Na rynku dostępne są różne rodzaje lotek do badmintona, niektóre kosztują kilkanaście złotych za opakowanie, inne kilkaset. Skąd tak duże różnice? Czy warto wydawać po kilkadziesiąt złotych na jedną lotkę, jeśli za tyle można mieć opakowanie?
Już w najbliższy piątek Korona Kielce zmierzy się na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. Na konferencji prasowej przed spotkaniem poruszony został interesujący wielu temat kontuzji oraz przygotowania fizycznego zespołu.
Dylan Nahi przedłużył umowę z Industrią Kielce! „Żółto-biało-niebieski” klub prolongował kontrakt ze skrzydłowym do 2028 roku.
Wiosenne przesilenie to okres, który często wiąże się z uczuciem zmęczenia, apatii oraz obniżeniem nastroju. Są one w dużej mierze spowodowane wydłużeniem dnia i wzrostem temperatury, który przekłada się na zmiany hormonalne. Można jednak im zapobiec. Wystarczy zadbać o odpowiednie nawyki żywieniowe i suplementację. Tylko, które witaminy i suplementy będą dobrym wyborem na wiosenne przesilenie?
Rozdmuchane i przeskalowane – tak w największym skrócie można podsumować oskarżenia, jakie padły pod adresem Benoita Kounkouda na początku roku. Szczypiornista był podejrzewany o próbę gwałtu na 20-latce, co jednak nie znalazło potwierdzenia w faktach.
Od czwartku do soboty Kielce ponownie staną się bilardową stolicą Polski. W dniach 18-20 kwietnia w Galerii Echo dobędzie się 2 zjazd tegoroczny zjazd Bilardowej Ekstraklasy.
Industria Kielce w półfinale Orlen Superligi zagra z KGHM Chrobrym Głogów.
Ciągnący się od miesięcy uraz Mateusza Czyżyckiego nie ustępuje. W środę trener Kamil Kuzera poinformował, że 26-latka w tym sezonie na murawie już nie zobaczymy. Wszystko wskazuje na to, że gracza Korony Kielce czeka zabieg.
Korona Kielce w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. – Ambicją, wolą walki i zaangażowaniem musimy wygrać mecz z Radomiakiem – powiedział przed spotkaniem Bartosz Kwiecień, obrońca „żółto-czerwonych”.
To już końcówka biletów dostępnych na mecz Magdeburg - Industria Kielce. Klub pozyskał dodatkową i zarazem ostatnią pulę wlotek na to starcie.
Jak przekazał prezes Cracovii, Mateusz Dróżdż, Puszcza Niepołomice tylko do końca obecnego roku będzie mogła korzystać z obiektu w Krakowie. – Gdyby nie pracownicy Cracovii, to Puszcza nie byłaby w stanie zorganizować meczu. Chcemy im pomóc, ale nasz stadion to nasz dom - mówi prezes krakowskiego klubu.
Zajmująca miejsce spadkowe Korona Kielce zmierzy się w piątek na Suzuki Arenie z Radomiakiem Radom. – Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że mieliśmy inne oczekiwania. Miało to inaczej wyglądać, chcieliśmy czegoś innego – mówi podczas konferencji trener Kamil Kuzera.
Korona Kielce w 29. kolejce PKO BP Ekstraklasy zagra na własnym stadionie z Radomiakiem Radom. O kwestiach kadrowych przed tym ważnym pojedynkiem szerzej opowiedział Kamil Kuzera, trener „żółto-czerwonych”.
Rozlosowano grupy turnieju olimpijskiego szczypiornistów. Do walki o medale może stanąć nawet ośmiu graczy Industrii Kielce.
Polonia Kielce zakontraktowała zawodnika z Iranu. Jest nim Mohamad Ali Rouintanesfahani, a więc były reprezentant swojego kraju.
Kolejna kolejka PKO BP Ekstraklasy upłynęła pod znakiem wielu rozczarowań. Jednymi z rozczarowanych mogli być kibice Korony Kielce, a także kilku drużyn walczących o Mistrzostwo Polski. Rozczarowani nie mogą być też statystycy, gdyż ponownie pod względem frekwencyjnym było nieźle.
Korona Kielce wypełniła limit rozegrania 3 000 minut przez młodzieżowców w trwającym sezonie. „Żółto-czerwoni” mają również szansę na nagrodę z Pro Junior System.
Kolejny gol zawodnika wypożyczonego z Korony Kielce oraz debiut byłego trenera „żółto-czerwonych” w drużynie kandydata do awansu. Za nami 28. kolejka 2 ligi.
Zmiany na miejscu spadkowym oraz zadyszka czołówki. Tak minęła 28. kolejka PKO BP Ekstraklasy.
Po trzy spotkania w piątek, sobotę oraz niedzielę rozegrali zawodnicy klubów z zaplecza Ekstraklasy. Ciekawie było m.in. w Gdańsku i Lublinie, gdzie niezłym spotkaniom towarzyszyła spora liczba kibiców na trybunach.
MTB Cross kolejny raz rozpoczyna sezon Świętokrzyskiej Ligi Rowerowe w Daleszycach. Na starcie wyścigu stanęło blisko 500 zawodników.
W 23. kolejce świętokrzyskiej IV ligi obejrzeliśmy kolejne spotkania kieleckich drużyn. Korona II Kielce zmierzyła się na wyjeździe z Wierną Małogoszcz, a Orlęta podjęły na własnym stadionie Arkę Pawłów.
Pięć spotkań rozegrały w ostatnim tygodniu drużyny z naszego regionu występujące na niższych szczeblach rozgrywkowych. Jak sobie poradziły?